مژده برای قالیبافان و ایثارگرانبه گزارش صدای ایران محمدباقر قالیباف رئیس شورای اسلامی شهر امروز (جمعه ۷ مرداد) در همایش سراسری آزادگان موصل ۲ (عملیات سایبر) گفت: این فرصت را داشتم که در بین همتایان برتر ماه قرار بگیرم. ماه محرم و ایام ورود آزادگان به میهن اسلامی. برای اینکه دوست و رفیق من باشم، خدا را شکر می کنم که این توفیق را به من عطا کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر ادامه داد: بخش قابل توجهی از رزمندگانی که از سراسر کشور در عملیات خیبر شرکت کردند از استان خراسان هستند چرا که در عملیات خیبر هم لشکر امام رضا(ع) و هم لشکر نصر در این عملیات حضور داشتند. عمیق ترین و دورترین قسمت جبهه .

رئیس قوه مقننه در ادامه خاطره ای از اولین روز تبادل آزادگان ذکر کرد و گفت: روند تبادل آزادگان ۲ ساعت به طول انجامید و این اولین گروه از آزادگان بود که قصد ورود به کشور را داشتند، چند گروه پشت سر ایستاده بودند. سیم خاردار منتظرند تا نوبت خود را صدا بزنند. بخوانید و وارد کشور شوید. در مدت ۲ ساعتی که منتظر آمدن آزادگان بودیم احساس بسیار خاصی داشتیم. آزادگانی که وارد کشور شدند بلافاصله بر خاک ایران عزیزمان بوسه زدند و واقعا لحظه ای فراموش نشدنی بود.

رئیس شورای اسلامی شهر تصریح کرد: آن روزها که آزادگان وارد ایران شدند همه خوشحال بودند اما در چهره و دل و زبان همه در کنار همه شادی ها غمی بزرگ دیده می شد و آن همه بود. آزادگان ناراحت بودند که چرا یک بار به کشور برگشتیم و متوجه شدیم که اماممان زنده نیست و این بزرگترین غم آزادگان بود و قبل از اینکه بگویند اعضای خانواده ما کجا هستند گفتند: حیف که وقتی اماممان دیگر در میان ما نیست آمدیم.»

قالیباف تصریح کرد: دوران اسارت دوران بسیار آموزنده و تاریخی برای آزادگان بود که با وجود همه سختی ها تکرار نشدنی است.

وی با اشاره به آشنایی خود با مرحوم ابوترابی گفت: در زمان جنگ تحمیلی در جاده اهواز – خرمشهر که آب بالای جاده بود، باید در ایستگاه راه آهن شکافی ایجاد می شد تا آب برود. در روزی که هوا بسیار طوفانی بود، تخلیه کنید و اجازه دهید جاده قابل دسترسی باشد. و آب بیش از یک متر بالا آمده بود، مرحوم ابوترابی را در حالی که با لباس رزم و عمامه بر سر سخت کار می کرد، ملاقات کردم. مرحوم ابوترابی در همان روزهای جنگ اسیر شد و گویی خداوند چیزی را مقدر کرده و محیط را به گونه ای فراهم کرده است که وقتی آزادگان اسیر شدند فضا برایشان بهتر باشد، حضور این مرد عزیز و این مجاهد در مبارزه خدا و این روحانی. مجاهد و مبارز توانست در دنیایی غریب و غریب فضایی را برای رزمندگان فراهم کند که همه رزمندگان خود را مدیون این بزرگوار می دانند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه امروز باید اعتراف کنم که نتوانستیم از ظرفیت آزادگان به درستی استفاده کنیم، گفت: در آن زمان همه تلاش می کردند تا آنها فعال شوند اما بدون شک اگر تجربه امروز را داشتیم، آزادگان را به عنوان یک نیروی منسجم جمع می کرد، مانند ما از واحدی استفاده کردیم که برخی از آنها یک دهه و چند ماه با هم کار کرده بودند و با یکدیگر آشنا شده بودند و این گروه توانایی انجام هر کار جدیدی را که لازم بود را داشتند. انقلاب بعد از دفاع مقدس با همین روحیه جهادی. دادن

رئیس شورای اسلامی در این زمینه اظهار داشت: روحیه آزادگان به گونه ای بود که در کمترین زمان ممکن برای انجام کاری که تاکنون انجام نداده بودند آماده شوند و تجربه و الگوی ماندگاری برای جوانان ایجاد کنند تا زمانی که بحث همدلی، کار جهادی نیست و ما می توانیم با استفاده از این ظرفیت ها در عمل و در عرصه های غیر از دفاع و امنیت به مردم نشان دهیم که چه معنایی دارد.

با تاکید بر اینکه امروز یکی از غم هایم که همیشه به آن فکر می کنم این است که اگر استفاده بهتر از توان آزادگان انجام می شد امروز آثار آن را می دیدیم، افزود: مطمئنم با یک کار تشکیلاتی و منسجم که جنگجویان با همدیگر داشتند، هر کاری می توانستیم به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایطی که امروز در کشور به ویژه در حوزه اقتصادی داریم؛ شرایط بسیار سختی است، تاکید کرد: مردم از ما توقعات معقولی دارند، ما مسئولان باید با برنامه ریزی و تلاش آن انتظارات را برآورده کنیم و این شرایط سخت اقتصادی را بهبود بخشیم.

وی با بیان اینکه این افراد بودند که جنگ را که یکی از پیچیده ترین علوم دنیاست، چه در حوزه نظری و آموزشی و چه در عرصه میدانی مدیریت کردند، گفت: دفاع مقدس نشان داد که ما می توانیم خیلی کارها را به سرعت انجام دهیم و خارج از روال عادی بیایید انجام دهیم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید طهرانی مقدم و شهید شفیعی زاده، شهید ساعدی و دیگر رزمندگان حاضر در توپخانه گفت: رزمندگانی که از شهرهای خود با مشاغل مختلف از تاجر، بازاری گرفته تا دانش آموزانی که از پشت به جبهه های جنگ آمده بودند. میز دانشگاه آنها در طول ۴۵ روز با آموزش های مختلف در توپخانه مشغول به کار شدند و در کمترین زمان آموزش دیده بانی را هم دیدند، در حالی که چنین اتفاقاتی برای خیلی ها غیر قابل باور بود.

وی افزود: البته در این مسیر سختی ها و زخم های زیادی شنیدیم اما در نهایت به تمام موفقیت های مادی و معنوی که می خواستیم در دوران دفاع مقدس دست یافتیم و دیدیم که چگونه اقتدار انقلاب اسلامی و نظام اسلامی و عزت مسلمانان و احیای اسلام در عصری که دین گریزی و معنویت در این کره خاکی رواج داشت و آثار خود را بر جای گذاشت.

قالیباف تصریح کرد: همیشه گفته ام این حرکت که کارنامه بسیار موفق و قابل دفاعی است دو اصل داشت اول اعتقاد به سنت های الهی و دوم اینکه مردم در میدان جنگ بودند. اگر به دفاع مقدس نگاه کنید، چند نفر از لشکر ۱۰ هزار نفری که کادر و بسیج را شامل می شد، همیشه در آن مکان ها حضور داشتند؟ برخی از آنها فقط در حین عملیات آمده بودند و بعد از عملیات رفتند. این افراد بودند که لشکرها را سازماندهی کردند و وقت گذاشتند و جنگیدند.

وی با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه خدای دفاع مقدس خدای اقتصاد هم هست، افزود: امروز ما به سنت های الهی تکیه می کنیم و در اموری غیر از دفاع و امنیت به مردم تکیه می کنیم. به ویژه در زمینه مسائل اقتصادی. ما آن را نمی بینیم و اگر وجود داشته باشد اجرا نمی شود.

قالیباف با بیان اینکه یکی از راه های مبارزه با فساد این است که تا جایی که می توانیم اقتصاد دولتی را کاهش دهیم، ادامه داد: با توجه به دانش و دانش من البته دانش و اطلاعات کم نیست چرا که بعد از دوران دفاع مقدس در محیط های مختلفی کار کردم. . ; معتقدم در کشور از نظر امکانات در حوزه اقتصاد و نیروی انسانی می توانیم اقتصاد پایدار و با رشد مشخص و مستمر داشته باشیم، بنابراین چالش ما چالش نداشتن نیست، بلکه امکانات داریم، اما ما یا نمی توانند یا نمی خواهند از آنها به درستی استفاده کنند. .

رئیس شورای اسلامی تاکید کرد: آنچه امروز همه ما باید به آن توجه کنیم این است که چه کسانی در دوران دفاع مقدس به ما اجازه تشکیل لشکر دادند، چه کسانی گفتند بجنگید و چه کسانی گفتند در این مدت بجنگید. رسمی کردن آیا این فقط اراده فردی ما بود؟ طبیعتاً همین شرایط در اقتصاد نیز باید با این انسجام اتفاق بیفتد و کار انجام شود. ممکن است بگوییم اقتصاد اول به پول نیاز دارد، اما من می گویم که اول به اراده نیاز دارد.

قالیباف تصریح کرد: البته حوزه اقتصاد با محیط دوران دفاع مقدس متفاوت است و دوران دفاع مقدس به دلیل پاکی و دیدن مرگ در مقابل چشم مردم بسیار معنوی بود اما آن نسل می توانست از همین فضا استفاده کند. به گونه ای متفاوت و کاملاً جهادی و با همین امر روحیه جهادی در عرصه مسائل اقتصادی و سازندگی و تحول در عرصه های مختلف کشور ایجاد شود.

وی بیان کرد: به عنوان مثال در حوزه صنعت همانطور که در سخنرانی سالگرد شهید تهرانی مقدم بیان کردم نمونه هایی از این دو فرهنگ در دو طرف آزادراه کرج دیده می شود، در جنوب آزادراه خودروسازان فعالیت می کنند. ، و در شمال آزادراه بچه های هوافضا هستند. توجه کنید بچه های با فرهنگ جبهه در شمال بزرگراه با چه فناوری کار می کنند و پیچیده ترین نقشه های فنی و پیچیده ترین گیربکس ها را با کمترین حجم تولید می کنند که قابلیت های زیادی در فناوری هوافضا دارد. اما در جنوب بزرگراه، تعدادی از خودروهای ما هنوز آماده تحویل هستند. چرا که نه؟ چون پمپ برف روبی ندارند!

وی افزود: در آن بزرگراه این دو فرهنگ با کمترین فاصله از یکدیگر قرار دارند. اینجاست که می گویم ما در حوزه اقتصاد به فرهنگ دهه ۶۰ خودمان نیاز داریم و این ظرفیت از نظر مادی و امکانات در کشور وجود دارد و در آن شک نکنید.

رئیس قوه مقننه در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی برخی از شهدا و با بیان اینکه به عنوان هم رزم شما تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق رزمندگان و ایثارگران انجام دادم، گفت: ما در شورای اسلامی از زمانی که موفق به کار شدیم سعی کردیم نقاط ضعف قانون جامع ایثارگران را که قبلا تهیه و ابلاغ شده بود اما به درستی اجرا نشد، اصلاح کنیم و بر اجرای دقیق آن اصرار داشتیم.

رئیس مجلس با اشاره به پرداخت برخی از معوقات مربوط به ایثارگران تاکید کرد: در شرایطی که مشکلات اقتصادی وجود دارد بخشی از معوقات را پرداخت کرده و برای بخشی از کارها رقمی را برای رفع مشکلات اختصاص داده ایم. . همچنان پیگیر هستیم تا بتوانیم مشکلات به ویژه مشکلات جانبازان شیمیایی و روانی زیر ۲۵ درصد را حل کنیم.

وی بیان کرد: این افراد درصدهای پایینی در پرونده خود دارند اما وقتی پرونده پزشکی آنها را مطالعه می کنیم تعجب می کنیم که یک جانباز ۱۰ درصدی اعصاب و روان در ۱۲ ماه سال ۹ ماه را در بیمارستان بستری می کند. در این شرایط خانواده این جانباز چگونه باید زندگی خود را اداره کنند؟ اینها از مواردی است که در مجلس پیگیری می کنیم.

همچنین بخوانید
قالیباف شمشیر را برای غرب بست
رئیس مجلس: خط قرمز ما باید منافع مردم باشد
قالیباف: سران قوا مصوبه ای برای لغو قانون ارائه کالا نداشتند
نشست سران سه قوه به میزبانی رئیسی برگزار می شود
قالیباف تاکید کرد: سن رزمندگان افزایش یافته و آثار جنگ، جبهه و آزادی در سنین بالا به ویژه جانبازان بالای ۷۰ درصد و همچنین خانواده هایی که یک عمر از جانبازان خود پرستاری کردند و امروز به وضعیتی رسیده اند بیشتر نمایان است. دیگر قادر به پرستاری نیستند. الان هم این کار به سختی انجام می شود. این پرونده ها با جدیت در حال پیگیری است و مطمئن باشید با تمام توان این موارد را در مجلس پیگیری خواهم کرد.

رئیس شورای اسلامی تصریح کرد: معتقدم در برنامه هفتم توسعه که امسال در پیش داریم نباید مانند ۶ برنامه قبلی برنامه ریزی کنیم چرا که در برنامه های گذشته با وجود همه تلاش های انجام شده مشکلات جدی وجود داشت. هم در تهیه و هم در اجرا و نتیجه آن هم این بود که بیش از ۳۰ درصد برنامه ها محقق نشده و وضعیت اقتصادی کشور هم تفاوت چندانی نداشت که ۱۱۰ میلیارد دلار در سال درآمد داشتیم. یا در سالی که فقط ۲۰ میلیارد دلار درآمد داشتیم. این موارد نشان دهنده برنامه ریزی و نحوه اجرای آن است.

رئیس قوه مقننه در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: اگر در مجلس و دولت در تدوین برنامه هفتم که باید از سال آینده اجرایی شود، توجه کنیم و کار را درست انجام دهیم، تحول ایجاد می شود. و ما قادر به حل مشکلات خواهیم بود. در حال حاضر به خوبی در این مسیر قرار نداریم اما برنامه هفتم هنوز تهیه نشده است و در روند تهیه این برنامه باید به این مهم توجه کرد و با همکاری و هم افزایی شاهد باشیم. تهیه یک برنامه موثر و موثر.