مشخصات مبلغ اجاره بها در سال ۱۴۰۱ و شرایط تخلیه واحدهای مسکونیگزارش کردن صدای ایران به گزارش جماران، وزارت راه و شهرسازی در رسانه ها درباره دریافت وجه تخلیه مستاجر اعلام کرد: هرگونه تهدید مستاجر و ورود به ملک بدون حکم قضایی یا تخلیه جرم است.

انتشار تصاویر تبلیغاتی با عنوان تخلیه مستاجر و انجام اقدامات غیرقانونی توسط این افراد قطعا قابل پیگرد قانونی است.

میزان افزایش سقف تمدید قراردادهای اجاره در سال ۱۴۰۱

در بسته سیاستی مصوب در جلسه سران قوا، علاوه بر تعیین میزان افزایش سقف تمدید قراردادهای اجاره در سال ۱۴۰۱ و تمدید خودکار یکساله قراردادهای اجاره، مستثنیات به صورت خودکار در نظر گرفته شده است. تمدید اجاره نامه مشخص شده است.

بر اساس این گزارش، مستاجر در صورتی که مالک ملک یا واحد استیجاری را فروخته و قرارداد فروش را در سامانه ثبت معاملات ملکی ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کرده و اطلاعات ملک را در سامانه املاک و مستغلات ثبت کرده باشد یا چنانچه مالک نسبت به اخذ پروانه ساختمانی از مراجع ذیربط جهت تخریب، بازسازی یا تعمیر اقدام نموده باشد، تخلیه واحد مسکونی الزامی است.

همچنین در صورتی که مستاجر در مدت اجاره قبلی با تصریح مرجع قضایی (شورای حل اختلاف) به موقع وظایف خود را انجام نداده باشد و یا افزایش اجاره بها معادل درصدهای مصوب مستاجر پذیرفته نشود. واحد مسکونی باید توسط مستاجر تخلیه شود.

سران قوا نیز تایید کردند؛ در صورتی که فرزند مالک به صورت رسمی متاهل باشد و برای سکونت نیاز به واحد استیجاری داشته باشد و یا مالک نیاز به سکونت در واحد مسکونی خود داشته باشد مستاجر باید با رعایت شرایط لازم واحد مسکونی را تخلیه کند.

ملاک رسیدگی و رسیدگی قانونی به اختلاف اجاره بین موجر و مستاجر در مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) اطلاعات ثبت شده در سامانه کد رهگیری و املاک و مستغلات است.

مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) موظفند در کمترین زمان ممکن و حداکثر ظرف مدت یک ماه به پرونده های اختلاف رسیدگی و رأی صادر کنند.

وزارت راه و شهرسازی در پایان از ضابطان قضایی و مجریان قانون خواست تا با برهم زنندگان آرامش و آسایش مردم برابر قوانین و مقررات برخورد کنند.