مسیح علی نژاد کیست؟گزارش کردن صدای ایرانمعصومه علینژاد قمیکلایی (زاده ۲۰ شهریور ۱۳۵۵)، معروف به مسیح علینژاد، خبرنگار، روزنامه نگار، نویسنده، مجری تلویزیون و فعال حقوق زنان ایرانی-آمریکایی است. او بنیانگذار و طراح جنبش های یواشکی آزادی و چهارشنبه های سفید با هدف آزادی حجاب و رفع حجاب اجباری در ایران است.

علی نژاد یک بار ازدواج کرده و از همسرش جدا شده است که از این ازدواج یک پسر به نام پویان دارد. او در سپتامبر ۲۰۱۴ با کمبیس فروهر، خبرنگار ارشد بلومبرگ ازدواج کرد و اکنون در نیویورک زندگی می کند.

خبرنگاری را از سال ۱۳۸۰ با روزنامه سورتاری آغاز کرد و پس از آن با ایلانا همکاری کرد. مقالات او در روزنامه های شرق، بهار، همه میهن و اعتماد ملی به چاپ رسیده است.

وی در سال ۱۳۸۴ در خبرگزاری ایلنا از پرداخت عیدی ده میلیون ریالی به نمایندگان مجلس خبر داد.

علی نژاد خبرنگار پارلمانی شوراهای اسلامی ششم و هفتم بود. وی در سال ۱۳۸۴ در خبرگزاری ایلنا از پرداخت عیدی ده میلیون ریالی به نمایندگان مجلس خبر داد که جنجال زیادی به پا کرد و باعث اخراج وی از مجلس و توهین (حتی جنسی) توسط برخی نمایندگان شد.

علی نژاد در دوران فعالیت خود در روزنامه اعتماد ملی مطلبی جنجالی به نام «آواز دلفین ها» نوشت و در آن رفتار محمود احمدی نژاد را با رفتار مربیان دلفین با دلفین ها مقایسه کرد. او در این مقاله مردم رنج کشیده ای را که در سفرهای احمدی نژاد به دور استان جمع می شوند تا برای او نامه بنویسند، مانند دلفین های گرسنه ای دانست که برای ربودن لقمه غذا از مربی سروصدا می کنند و حرکات اغواگرانه می کنند. نظر هیأت نظارت بر مطبوعات توهین به رئیس جمهور و ملت ایران تلقی شد و منجر به عذرخواهی مهدی کروبی (مدیر مسئول روزنامه) شد. هفته نامه تایم در این باره مطلبی با عنوان «مسیح علیه احمدی نژاد» نوشت.

در تابستان ۲۰۰۸، علی نژاد مدتی را در ایالات متحده آمریکا گذراند و سعی کرد با باراک اوباما مصاحبه کند.

علی‌نژاد در تابستان ۱۳۸۷ مدتی را در ایالات متحده آمریکا گذراند و سعی کرد با باراک اوباما مصاحبه کند، اما علی‌رغم اینکه ویزای آمریکا برای مصاحبه با اوباما به او داده شده بود، تا پایان مدت ویزای وی، موافقت دولت آمریکا با درخواست مصاحبه نهایی نشد و علی نژاد به انگلیس بازگشت. علی نژاد در مدت اقامتش در آمریکا چند جا در میان ایرانیان معترض ظاهر شد و مثلاً در ۲۵ جولای ۲۰۰۹ در سانفرانسیسکو سخنرانی کرد و خطاب به دولت ایران گفت: «سی سال ما می لرزیدیم، حالا شما. لرزیدن.” در ۸ مرداد ۱۳۸۸ نیز مصاحبه ای با صدای آمریکا انجام داد که همراه با بخش هایی از کار ویدیویی علی نژاد با عنوان «طوفان هوای تازه» پخش شد.

علی نژاد در سال ۱۳۸۹ بنیاد ایران ندا را به همراه تعدادی دیگر از نویسندگان و روشنفکران ایرانی تأسیس کرد.

مسیح علی‌نژاد در فوریه ۲۰۱۹ با مایک پمپئو، یکی از مقامات ارشد دولت دونالد ترامپ دیدار کرد.

مسیح علینژاد در فوریه ۲۰۱۹ با مایک پمپئو، یکی از مقامات ارشد دولت دونالد ترامپ دیدار کرد. رابرت پالادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار گفت: پمپئو وزیر امور خارجه از شجاعت و فداکاری های خانم علی نژاد تشکر کرد. علی نژاد گفت: ۳۵ دقیقه با هم دیدار کردند و بر این ادعا تاکید کردند که «بسیاری از مردم ایران خواهان پایان جمهوری اسلامی هستند».

آزاده عصاری، روزنامه نگار، با بیان اینکه دولت ترامپ از جنبش فمینیستی ایران سوء استفاده کرده است، به طور مشخص از علی نژاد به عنوان رهبر برجسته این تلاش نام برد.

مسیح علینژاد در مهرماه ۱۳۹۷ فیلمی از برادرش علی علینژاد منتشر کرد که قبل از دستگیری توسط ماموران وزارت اطلاعات برای مسیح ارسال کرده بود.

مسیح علی نژاد در مهرماه ۱۳۹۷ فیلمی از برادرش علی علی نژاد منتشر کرد که قبل از دستگیری توسط ماموران وزارت اطلاعات برای مسیح ارسال کرده بود. در این ویدئو برادرش مسیح را خطاب می کند و به لهجه مازندرانی می گوید که پدر و مادر مسیح دو بار توسط ماموران وزارت اطلاعات تحت فشار قرار گرفته اند تا در صدا و سیمای جمهوری اسلامی علیه او صحبت کنند. او همچنین به مسیح می گوید که حتی پس از دستگیری نیز ساکت ننشیند و این موضوع را اطلاع رسانی کند. او پیشتر اعلام کرده بود که ممکن است خانواده اش مجبور به مصاحبه علیه او شوند. او به نقل از مادرش می گوید که بارها به مأموران گفته است که در خانواده آنها فقط مسیح و علی از نظر فکری با دیگران تفاوت دارند و می خواهد آبروی خود را در محل زندگی خود بازگرداند.

واکنش ها به صفحه آزادی های یواشکی

مسیح علی‌نژاد در اردیبهشت ۱۳۹۲ صفحه «آزادی یواشکی زنان در ایران» را در فیس‌بوک راه‌اندازی کرد که در آن زنان ایرانی عکس‌های خود را منتشر می‌کنند و از تجربیات خود از نبود آزادی پوشش برای زنان ایرانی و خواسته‌ها و خواسته‌های خود در این زمینه می‌گویند. این صفحه بیش از ۱ میلیون دنبال کننده دارد.

راه اندازی و فعالیت این صفحه با واکنش نهادهای دولتی در ایران نیز مواجه شده است. کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران جزو اولین افرادی بود که به صورت رسمی به این صفحه واکنش نشان داد. وی در بخشی از خطبه های نماز جمعه گفت: گاهی در برخی نقاط شهرها روسری برداشته می شود و برهنگی کامل دیده می شود، انواع حجاب از طریق ماهواره و اینترنت وارد خانه ها شده است.

وحید یامین پور گوینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخ به صفحه فیس بوک آزادی یاشکی در صفحه گوگل پلاس و فیسبوک خود مسیح علینژاد را به فحشا متهم کرد و از او به عنوان روسپی یاد کرد. اعلام کرده شکایت خود را از سد و سیما و وحید یامین پور در دادسرا ثبت کرده است. پورفاضل همچنین اعلام کرد که دادسرای رسانه به شکایت مسیح علینژاد از وحید یامین پور رسیدگی نمی کند و این موضوع ما را شگفت زده کرده است.

الهام چارگنده بازیگر سینما و تلویزیون ایران نیز در اعتراض به صفحه آزادی مخفی نامه ای به مسیح علینژاد نوشت. چرخنده علینژاد را “خائن به دین و کشورش و بازیچه دست رسانه های بیگانه” خواند و گفت: ای کاش می توانستم خواهرانه به صورت تو سیلی بزنم. وی در ادامه این نامه گلشیفته فراهانی را نیز بازیگر خودخوانده خواند.

تلاش جمهوری اسلامی برای ربودن او

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ در اطلاعیه ای اعلام کرد که عملیات سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علینژاد در آمریکا در حال انجام است که خنثی شد. در این اطلاعیه اعلام شد که چهار نفر از متهمان متواری و یکی از آنها به نام نیلوفر بهادری پور دستگیر شده است.

خبرگزاری ها به طور گسترده به این ماجرا پرداختند و اعلام کردند که قرار بود علی نژاد پس از ربوده شدن به ونزوئلا و از آنجا با هواپیما به ایران منتقل شود.

متهمان فراری این پرونده علیرضا شورقی فراهانی ۵۰ ساله، محمود خزینی ۴۲ ساله، کیا صادقی ۳۵ ساله و امید نوری ۴۵ ساله همگی از اتباع ایرانی هستند که به گفته سیستم قضایی آمریکا هنوز در این کشور تحت تعقیب هستند. این افراد به تلاش برای ربودن مسیح علینژاد و همچنین تلاش برای نقض تحریم های آمریکا و توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم شده اند.

همچنین اعلام شد که قرار است سه فعال ایرانی دیگر از کانادا و یک فعال ایرانی از بریتانیا ربوده و به ایران منتقل شوند. نیروهای اطلاعاتی ایران پیش از این تلاش کرده بودند مسیح علینژاد را به ترکیه بکشانند و از آنجا ربودند که این عملیات بی نتیجه ماند.

مسیح علینژاد با تایید این خبر در توییتر شخصی خود از FBI برای خنثی کردن این عملیات تشکر کرد.

ساعاتی پس از این حادثه، وزارت امور خارجه ایران اتهام ربودن مسیح علینژاد را سناریوی مضحک آمریکا خواند.

جوایز و افتخارات

اولین جایزه امید از بنیاد مهدی سمسار به عنوان روزنامه نگار جوان برگزیده – ۱۳۸۴

جایزه حقوق زنان از “کنفرانس ژنو برای دموکراسی و حقوق بشر” برای بازتاب صدای زنان ایرانی و مبارزه آنها برای حقوق بشر، آزادی های اساسی و برابری در صفحه آزادی یواشکی زنان در ایران – ۲۰۱۳