مرگ یک دلفین ایرانی به طول ۲ متر در نوار ساحلی بحرکانبه گزارش صدای ایران مصطفی حق زاده رئیس اداره حفاظت محیط زیست هندیجان اهواز گفت: در پی دریافت گزارشی مبنی بر شسته شدن لاشه یک دلفین در سواحل بهرکان، یگان حفاظت این اداره با با همکاری یکی از همیاران محیط زیست، مسافتی چند را طی کرد وی با استفاده از موتورسیکلت موفق به کشف لاشه یک دلفین در یک کیلومتری سواحل بهرکان شد.

وی افزود: این نوع دلفین گوژپشت متصل به کنوانسیون سیتس است که در خلیج فارس و منطقه خوریات زندگی می کند و با بررسی ظاهری احتمالاً علت مرگ آن خطای ناوبری بوده است.

حق زاده تصریح کرد: دلفین های گوژپشت معمولا در آب های کم عمق نزدیک سواحل دیده می شوند و وابستگی آنها به زیستگاه های نزدیک سواحل باعث شده است که با برخی از فعالیت های انسانی در تماس مستقیم باشند و این امر آنها را در معرض خطر جدی از جمله گرفتار شدن در ماهیگیری قرار می دهد. توری ها تصادف قایق، آلودگی و تخریب زیستگاه ناشی از فعالیت های انسانی.

وی افزود: همچنین صید گونه های هدف تغذیه شده توسط دلفین ها و در فصل تابستان که صید میگو انجام می شود از جمله صید ترال می تواند زندگی دلفین ها را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست هندیجان در تشریح ابعاد این دلفین اظهار داشت: طول بدن این دلفین حدود ۲ متر و وزن آن تقریباً ۱۰۰ کیلوگرم و طول باله سینه ای آن ۳۴ سانتی متر است.

وی همچنین در خصوص کشف لاشه نهنگ در حدود سه کیلومتری لاشه دلفین افزود: به دلیل فساد لاشه و مرگ بیش از یک ماه آن امکان شناسایی و نمونه برداری برای این اداره وجود نداشت.