محصولات تراریخته و غذایی دکتر رضا اطمینانانی


محصولات تراریخته و غذایی

در جهان مدرن ، تامین غذا برای جمعیت رو به رشد بسیار مهم است. این در کشورهای توسعه یافته نگران کننده نیست. زیرا تقریباً همه مردم غذای کافی و سالم دریافت می کنند. با این حال ، در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته ، 70 درصد درآمد به طور کلی صرف غذاهایی می شود که نیازهای همه ریزمغذی ها را برآورده نمی کند.

یک پدیده گرسنگی پنهان برای کودکان و مادران در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذای مصرفی ارزش غذایی لازم را نداشته باشد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اصلی در چنین کشورهایی از نظر مواد معدنی و ویتامین فقیر است و هزینه پرورش غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات زیاد است.

از سوی دیگر ، زمین کشاورزی برای تولید غذا مورد نیاز است. میزان زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده در مواد مغذی یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م effectiveثر برای تولید محصولات کشاورزی است. به دلیل افزایش تقاضا برای غذا و محدودیت زمین های کشاورزی ، نیاز به انواع پرمحصول و پرمحصول وجود دارد. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که اجازه می دهد ژن ها شناسایی ، جدا شده ، رونویسی شده و در سایر گیاهان گنجانده شوند. در نتیجه جهش های طبیعی ، هر روز ژن ها تغییر می کنند و گونه های جدیدی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی انتقال ژن بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و غذا را سالم تر می کند ، بهره وری و تولید محصول را بهبود می بخشد ، استفاده از حشره کش ها را کاهش می دهد ، از سلامت کشاورزان محافظت می کند و هزینه های کشاورزی را کاهش می دهد و در نتیجه انتقال ژن را تغییر می دهد. فراهمی زیستی در غذا

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات حساسیت زای طبیعی در غذا است. بهبود در دسترس بودن تغذیه ای و بیولوژیکی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای اصلی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه یکی از راه های کاهش کمبودهای تغذیه ای است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- کاهش میزان ترکیبات ضد مغذی موجود در غذاها که مانع از جذب و جذب غذا و ویتامین ها می شود.

2- افزایش میزان مواد مغذی و ترکیباتی که باعث فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها می شوند.

3- میزان مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش دهید.

کاهش ترکیبات ضد غذایی: راهکارهایی برای کاهش و جلوگیری از جذب ترکیبات ضد غذایی مانند اسید فیتیک که در دانه ها به فلزات متصل می شوند. فیتین شکل اصلی ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها است و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. بنابراین ، امکان استخراج این ترکیب از دانه وجود ندارد. بنابراین ، دانشمندان به طور ژنتیکی مقدار فسفر موجود در دانه ها را تغییر داده و میزان اسید فیتیک را کاهش دادند و در نتیجه میزان اسید فیتیک را کاهش دادند و در نتیجه جذب مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش دادند.

ترکیباتی را افزایش دهید که جذب غذا را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، در غذاهای اصلی مانند غلات ، محتوای آنها کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار ، جذب این مواد معدنی را بهبود می بخشد. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش جزئی مقدار آنها بر فیزیولوژی این گیاهان تأثیری نخواهد گذاشت. از طریق دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، می توان جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را نیز افزایش داد. در این راستا ، مطالعات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج در این محصول انجام شده است که نیروی غالب اکثر مردم کشورهای در حال توسعه است.

یکی از آنها افزایش آهن برنج است. آهن فریت پروتئینی است که در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می شود. ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، نخود فرنگی و ذرت فهرست شده و اثبات شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، مصرف فریتین گیاهی 50 درصد مصرف فریت حیوانات را تشکیل می دهد. با این حال ، آهن سویا دارای فراهمی زیستی زیادی است و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل ، دانشمندان توالی ژن پروتئین سویا را در برنج گنجانده اند. بنابراین ، برنج با جذب آهن بالا تولید شد. گونه های برنج همچنین ویتامین A را با انتقال ژن تولید کرده اند ، زیرا آندوسپرم برنج به طور معمول فاقد این ویتامین است. بنابراین ، برنج با جذب آهن بالا و ویتامین A تولید شد.

جمعیت فقیر

برای فقرا ، غذاهای اساسی اولین انتخاب غذایی هستند و 40 تا 55 درصد از آهن دریافتی را تأمین می کنند. اگر 50 درصد مصرف آهن اصلی (به عنوان مثال برنج در بنگلادش) تامین شود ، دو برابر شدن مقدار آهن در برنج باعث افزایش 50 درصدی مصرف آهن و کاهش 50 درصدی مصرف آهن از برنج غنی شده بیولوژیکی می شود.

3 درصد از کم خونی ها در زنان رخ می دهد. نشان داده شده است که مکمل آهن 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی در کاهش کم خونی م effectiveثر است ، اما 100 برابر گرانتر از برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و غذایی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و اثرات مفید طولانی مدت دارد.

مواد فعال غیر غذایی:

ترکیبات زیادی در گیاهان وجود دارد که نقش تغذیه ای خاصی ندارند ، اما تأثیر مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل ، مقدار دانه های روغنی با اصلاح ژنتیکی افزایش یافته است.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

با کمک بیوتکنولوژی می توان محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات تولید کرد که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولات دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش آلرژن ها و ترکیبات ضد غذایی اشاره کرد. اصلی ترین آلرژن های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش حساسیت زایی این است که بیوسنتز این پروتئین ها متوقف شود. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ایجاد واکنشهای منفی ایمنی است. این کار به منظور کاهش حساسیت زایی بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام شد. ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با ترکیب ژن اینورتاز مخمر در سیب زمینی کاهش یافت. محصولات تولید شده با این فناوری شامل روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، تولید برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3 است.

تراریخته و محصولات غذایی متخصص تغذیه اصفهان

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان غذاهای خاص ، غنی شده و بسیار مولد تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای امروز جهان بسیار ارزشمند هستند. مهم است که چنین محصولاتی در کشور ما وجود نداشته باشد و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز چندین نفر در جهان نگران تغییرات ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه آثار مثبت پذیرفته شده ، ممکن است تغییرات و آثار منفی در محصولات آنها ایجاد شود. سپس.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و سبک غذا نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و پزشک اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندندیدگاهتان را بنویسید