ما ضمانت های اقتصادی قوی می خواهیم / برای توقف تنش در اوکراین تلاش کنیمگزارش کردن صدای ایرانحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا در خصوص مسائلی مانند جنگ اوکراین، سفر آتی پوتین به تهران، سفر بایدن به منطقه و همچنین مذاکرات لغو تحریم ها

متن گفت و گوی وزیر امور خارجه با رسانه های ایتالیایی به شرح زیر است:

سوال: بیایید با جنگ در اوکراین شروع کنیم: ایران درگیری را محکوم کرد، اما آشکارا تجاوز روسیه را نه، چرا؟

راه حل اوکراین جنگ نیست

پاسخ: ما از ابتدا مواضع خود را در برابر جنگ در اوکراین به وضوح اعلام کرده ایم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از همان ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و مذاکرات سیاسی بین طرفین را آغاز کنیم. من خودم سه بار و بارها با سرگئی لاوروف وزیر روسیه با وزیر خارجه اوکراین تماس گرفتم. ما همچنان معتقدیم که راه حل اوکراین جنگ نیست و مهم نیست که این درگیری چقدر طول بکشد، هیچ راه دیگری جز از طریق مذاکره برای حل آن وجود نخواهد داشت.

سوال: کرملین به تازگی از سفر پوتین به تهران برای گفتگو در مورد سوریه در هفته آینده خبر داده است. آیا در این سفر درباره اوکراین هم صحبت می کنید؟

با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد

پاسخ: این نشست سه جانبه در قالب آستانه خواهد بود که برای اولین بار در سه سال گذشته به صورت حضوری برگزار می شود. موضوعات مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم های سوریه و عملیات احتمالی ارتش ترکیه در منطقه مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس جمهور دو هفته پیش در دیدار با پوتین رئیس جمهور ترکیه در ترکمنستان، مواضع ایران را در قبال جنگ اوکراین مطرح و اعلام کرد. در حالی که ما ریشه های جنگ را درک می کنیم، ایران همچنان مخالف درگیری است. ما قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

سئوال: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، اخیراً اعلام کرد که روسیه در شرف دستیابی به پهپادهایی با قابلیت حمل موشک از ایران است. پاسخ دولت شما چیست؟

ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تا جنگ را متوقف کنیم

پاسخ: ما با روسیه همکاری های مختلفی از جمله در بخش دفاعی داریم، اما به هیچ یک از طرف های درگیر در این جنگ کمک نمی کنیم، زیرا معتقدیم جنگ باید متوقف شود. من فکر می کنم مشکل فعلی درگیری این است که سازندگان اسلحه در برخی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، در تلاش برای فروش محصولات خود هستند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تا جنگ را متوقف کنیم.

سوال: مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته ای برجام در چه مرحله ای است؟ هر چند که نشست اخیر دوحه خوب پیش نرفت.

ما به یک پیش نویس رسیدیم که ۹۰ درصد آن تایید ۴ + ۱ و همچنین آمریکایی ها را دارد

پاسخ: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در مورد موضوع هسته ای انجام داده است. ما پیش نویسی را ارائه کردیم که ۹۰ درصد مورد تایید ۱+۴ و همچنین آمریکایی ها است. برای لغو تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها در حال رایزنی هستند. هم در پیش نویس و هم در ایده هایی که پیشنهاد شده است، پیشرفت زیادی حاصل شده است. فکر نمی کنم درست باشد که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد. پیشرفت هایی وجود دارد، اما مسائل دیگری وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

سوال: کدام مسائل؟

پاسخ: ما ضمانت اقتصادی قوی می خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد باید مطمئن باشد که پروژه اجرا می شود و در صورت تحریم غرامت دریافت می کند.

سوال: آیا ایتالیا یکی از کشورهایی است که از طریق آن با آمریکا ارتباط برقرار می کنید؟

پاسخ: من با دی مایو وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته ای صحبت کردم، ایشان ایده های خوبی را مطرح کردند که در مذاکرات بررسی خواهیم کرد. در ده ماه گذشته، علاوه بر دیداری که در رم داشتیم، دو بار با هم ملاقات کردیم و درباره موضوعات مختلف از جمله برجام گفتگو کردیم. اکنون که در مرحله جدیدی از مبادله هستیم، از توانایی ها و توانایی های وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته ای استقبال می کنیم، همانطور که از هر ایده ای که می تواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و با ثبات هستیم و از کمک سایر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می کنیم.

سوال: آیا این واقعیت که آمریکا از حذف سپاه از فهرست سازمان های تروریستی خودداری می کند مانعی برای برجام است؟

پاسخ: ما یک ایده به آمریکایی ها پیشنهاد کردیم که مسائل مربوط به لیست سیاه را به تعویق بیندازند. اما باید اطمینان حاصل کنیم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود در برجام برخوردار شوند. کسب منافع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی بیش از توافق هسته ای نمی خواهیم.

سوال: بیایید در مورد سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه صحبت کنیم: ایران در مرکز مذاکرات خواهد بود. چه انتظاری دارید و به چه چیزی امیدوار هستید؟

توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست

پاسخ: در ماه های اخیر مذاکرات مثبتی با عربستان داشته ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شده که موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی می خواهد این سفر را به فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی متوجه شود که این سفر به فرصتی غیرمولد و برخلاف تمایل اعلام شده برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای تبدیل نخواهد شد.

سوال: آژانس بین المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی دوربین های مورد استفاده برای نظارت بر برنامه هسته ای شما شکایت دارد. آیا آماده فعال کردن دوربین ها برای از سرگیری گفتگو با غرب هستید؟

دوربین ها را خاموش نکردیم

پاسخ: دوربین ها را خاموش نکردیم. آنها را از مدار خارج کردیم. اینها دوربین هایی است که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده و در واکنش به تصمیم ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، آنها را از مدار خارج کردیم. هر زمان که مذاکرات به نتیجه برسد، دوباره دوربین ها را معرفی می کنیم. ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و باثبات بوده و مصمم به احیای برجام است.