ما تحویل هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را به شدت رد می کنیمبه گزارش صدای ایران، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی به ابتکار طرف اروپایی تلفنی تبادل نظر کردند. درباره آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و مذاکرات برای رفع تحریم ها تبادل نظر کردند.

امیر عبداللهیان در خصوص ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین گفت: ما با روسیه همکاری دفاعی داریم اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین احترام به تمامیت ارضی این کشور است نه ارسال سلاح به طرف های درگیر. جنگ را متوقف کنید و به آوارگی مردم پایان دهید. است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از طریق دیپلماسی در تلاش است تا درگیری ها در اوکراین را متوقف کند و توصیه می کنیم اروپایی ها با دید واقع بینانه به این موضوع نگاه کنند.
امیر عبداللهیان گفت: ما مخالف جنگ هستیم و تحویل پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین را به شدت رد می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه مردمی قوی و دموکراسی کارآمد برخوردار است، اما برخی مقامات اروپایی با تحلیلی اشتباه و به بهانه دفاع از حقوق بشر از هرج و مرج، ترور و آشوب در این کشور حمایت کردند. ایران که اقدامی نسنجیده و غیرسازنده است. مداخله جویانه و البته با اهداف سیاسی مشخص بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تمرکز بر منطق، عقلانیت و دیپلماسی، جهت گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، افزود. سیاست خارجی ما مبتنی بر استانداردهای دوگانه نیست.

جوزف بورل نیز در این گفتگوی تلفنی نسبت به تداوم همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه پادمان ابراز امیدواری کرد.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضع ایران در تاکید بر عدم ارسال سلاح و پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین را مهم و قابل تقدیر دانست.

طرفین مسیر مذاکره برای لغو تحریم ها و توافق را مثبت و رو به جلو ارزیابی کردند