ماجرای سانحه هواپیمای سیرجان-تهران


به گزارش صدای ایران، عصر دیشب بود که خبر بازگشت سیرجان به پرواز تهران در شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

از همان دقایق اولیه که خبر در میان صفر و یک های مجازی دست به دست می شود، گمانه زنی های مختلفی در مورد مشکل و علت بازگشت هواپیما به مبدا پرواز مطرح شده است. رفت و آتش سوزی داخل کابین هواپیما را دلیل بازگشت هواپیما به مبدا عنوان کرد.

اما واقعیت این بود که ساعت ۲۰:۰۰ اول مرداد ۱۴۰۱ پرواز شرکت هواپیمایی ماهان با ۷۴ نفر فرودگاه سیرجان را به مقصد تهران ترک کرده بود و پس از دقایقی خلبان هواپیما از برج خارج شد. به دلیل نقص فنی و خروج دود از داخل کابین. کنترلر فرودگاه درخواست فرود اضطراری کرد.

به این ترتیب که با رعایت اصول ایمنی مسافران و همچنین پروتکل های سختگیرانه حمل و نقل هوایی، این هواپیما تنها ۵ دقیقه در آسمان بود و پس از آماده سازی پیش نیازهای فرود اضطراری و البته رعایت اصول مربوطه، خلبان هواپیما به سلامت در باند فرودگاه فرود آمد و همه مسافران و خدمه هواپیما به سلامت از هواپیما خارج شدند و در نهایت این پرواز پس از رفع مشکل فنی به مقصد پرواز کرد.

علی قاسم زاده مدیرکل فرودگاه های استان کرمان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان در خصوص علت این حادثه ضمن اشاره به طبیعی بودن بروز برخی نقص های فنی در هواپیماها اظهار داشت: هواپیما وسیله نقلیه است و وقوع نقص فنی. نقص ها دور از انتظار نیست، اما در این بخش با توجه به حساسیت های موجود، همیشه همه شرکت های هواپیمایی امنیت و جان مسافران را در اولویت قرار داده و بر این اساس گام بر می دارند.

قاسم زاده در ادامه افزود: هواپیمای شرکت ماهان که دیشب دچار نقص فنی شده بود تنها ۵ دقیقه در آسمان بود و خلبان هواپیما به محض مشاهده نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت از فرودگاه سیرجان کرد. به منظور حفظ جان مسافران و رعایت اصول ایمنی تعیین شده. .

مدیرکل فرودگاه های استان کرمان با اشاره به اینکه خوشبختانه برای هیچ یک از ۷۴ مسافر و البته خدمه این پرواز اتفاقی نیفتاد و همه آنها به سلامت به زمین نشستند، گفت: بلافاصله قطعه مورد نیاز برای تعویض از کرمان برای تعمیر هواپیما ارسال شد این پرواز ساعت ۴:۲۶ صبح امروز با ۲۱ مسافر به فرودگاه مهرآباد پایتخت پرواز کرد.

کابین دودی دلیل بازگشت است
محمد موسایی پور رئیس فرودگاه سیرجان نیز با اشاره به اینکه پرواز شرکت هواپیمایی ماهان با ۷۴ مسافر ساعت ۲۰ شب گذشته فرودگاه سیرجان را به مقصد تهران ترک کرد که پس از پنج دقیقه به دلیل نقص فنی و دود گرفتگی مجبور به بازگشت شد. : این هواپیما بدون مشکل در فرودگاه فرود آمد و مسافران به سلامت پیاده شدند.

وی با بیان اینکه از ۷۴ مسافر این پرواز، ۴۴ نفر برنامه پرواز خود را لغو کردند و ۹ نفر همان شب پرواز کرمان – تهران را انجام دادند، گفت: مسافران غیربومی این پرواز نیز در هتل اسکان داده شدند.

رئیس فرودگاه سیرجان خاطرنشان کرد: این هواپیما پس از تعویض قطعه و رفع نقص، ساعت ۴:۲۶ بامداد امروز با ۲۱ مسافر به مقصد تهران پرواز کرد.

وی افزود: ۴۴ نفر از ۷۴ مسافر این هواپیما پرواز خود را لغو کردند، ۹ نفر از آنها پرواز خود را در همان شب به کرمان انجام دادند و ۲۱ نفر از مسافران صبح امروز وارد تهران شدند.