ماجرای تبلیغات شهرداری اصفهان چیست؟


گزارش کردن صدای ایراندر چند روز گذشته تبلیغات شهر که توسط اداره شهروندی زیر نظر معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان بر روی تابلوهای سطح شهر چاپ می شود، در ماه های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تابلوهای تبلیغات شهری که به تعبیر مسئولان شهرداری اصفهان از آن به عنوان گالری شهری نیز یاد می شود، محلی برای ارائه آموزش های شهروندی است که چند سالی است توسط کمیته شهروندی و اکنون توسط معاونت توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان پیگیری می شود. سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان.

ماجرای تبلیغات شهرداری اصفهان چیست؟

تابلوهایی که به دلیل فراوانی در شهر مکان مناسبی برای آموزش یکپارچه شهروندی و فرهنگ سازی در بین مردم است. اما در چند ماه اخیر حاشیه ساز شده است. اولین موج انتقادات به طرح و جملات به کار رفته در این تبلیغات در آستانه تابستان امسال و آغاز طرح جدید جمع آوری زباله توسط شهرداری اصفهان رخ داد و جملاتی مانند «از این پس همسر شنبه»، «از هم اکنون» یکشنبه فردا» و «جمعه از این پس تعطیل است» که بدون ارائه توضیح دیگری بر روی این تابلوها درج شده بود، دلایلی برای انتقاد و حتی تمسخر شهروندان فراهم کرد تا جایی که «دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر و اتفاقات بد در اصفهان» در فضای مجازی هم بود. به این موضوع واکنش نشان داد و انتقادات جدی به این تبلیغات شهرداری اصفهان وارد کرد.

در ادامه مسئولان شهرداری اعلام کردند که این آگهی یک انتظار است و پیام اصلی آن در دور بعدی تبلیغات منتشر می شود و مدتی بعد طرح دیگری که جمع آوری زباله در روزهای زوج و فرد هفته به جای زوج بود. و روزهای فرد تقویم روی این تابلوها چاپ شده بود اما هیچکس از شهرداری اصفهان نپرسید چند شهروند با مفهوم تبلیغات پیش بینی آشنا هستند که بودجه شهرداری صرف یک دور تبلیغات گنگ و اصلی شده است. word به دور بعدی این تبلیغات موکول شده است.

اما این تمام ماجرا نبود. اخیراً طرح های پرمخاطب تری بر روی تابلوهای شهری نصب شده است که مشخص نیست هدف معاونت توسعه شهروندی چه بوده است و شهرداری اصفهان با اظهارات عجیبی مانند «مو در غذا جایی نیست»، «هیچ». جای سطل زباله وسط میز پذیرایی». «در حمام جایی برای میز غذاخوری نیست» تعجب شهروندان را برانگیخته است. اگرچه به نظر می رسد هدف اصلی اداره شهروندی جملات «در پاساژ و بازار جای سگ نیست» و «در کوچه و خیابان جای سگ نیست» و فرهنگ سازی در خصوص پدیده سگ گردانی است، اما مشخص نیست چرا برای رساندن این پیام، جملات مشمئز کننده قبلی روی تابلوها گذاشته شده است. آنها یک شهر را سنجاق کرده اند.

ماجرای تبلیغات شهرداری اصفهان چیست؟

اگرچه در این میان نباید از کارکرد این تابلوها و تلاش معاونت توسعه فرهنگ شهروندی برای فرهنگ شهری غافل شد، اما به نظر می رسد اتاق فکر و پیشنهاد دهندگان و مجریان این طرح ها در انتخاب کمی بیشتر فکر کنند. این طرح ها به گونه ای که جایگاه این تبلیغات در نزد شهروندان تنزل یابد. ابزار تمسخر آنها را در فضای مجازی و واقعی پیدا نکنید و مهیا نکنید.

ماجرای تبلیغات شهرداری اصفهان چیست؟

به گزارش دیده بان ایران؛ مسلماً تبلیغات و فرهنگ سازی که در ابتدا با تمسخر و انتقاد جدی همراه باشد، حتی اگر در اذهان مردم باقی بماند، به گفته مجریان، نمی تواند فرهنگ ساز و مؤثر باشد، اما حتی ممکن است همین تمسخر باشد. و انتقاد باعث سرپیچی و لجاجت جامعه نسبت به پیام می شود. و هدف از این تبلیغات نیز می باشد.

ماجرای تبلیغات شهرداری اصفهان چیست؟

انتهای پیام/