لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا! حقیقت یا داستان؟!


جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا می دانید علت لخته شدن خون بعد از واکسیناسیون کرونا چیست؟ آیا این واقعیت است یا شایعه؟ دنبال نکنید راههای جلوگیری از لخته شدن خون بعد از بیماری عروق کرونر چیست؟ لخته خون مجموعه ای از سلول های خونی و پروتئین های انعقادی است که با هم ترکیب می شوند و یک ماده ژل مانند ایجاد می کنند که می تواند جریان خون را مسدود کند. لخته شدن خون اغلب در اثر برخی رویدادها مانند آسیب ، جراحی یا عفونت ایجاد می شود. از زمان شروع همه گیری کووید -19 ، لخته شدن خون به عنوان یک عارضه جانبی SARS-CoV-2 و بعداً به عنوان عارضه جانبی بسیار نادر برخی از واکسن های کووید -19 شناخته شده است. در این مقاله ، علائم لخته شدن خون و ارتباط آنها با واکسن ها و ویروس کرونا را از داده های پزشکی مجله اپل بررسی می کنیم.

لخته شدن خون در چه مناطقی بیشتر رخ می دهد؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در شریان های عمیق بدن (معمولاً در پاها ، ران ها یا لگن) ایجاد می شود. لخته خونی که از وریدهای عمیق عبور کرده و یکی از شریان های ریه را می بندد ، آمبولی ریه (PE) نامیده می شود. هر دوی این بیماری ها می توانند کشنده باشند ، اما با تشخیص زودهنگام قابل پیشگیری و درمان هستند. سالانه حدود 900000 نفر در ایالات متحده از لخته شدن خون رنج می برند و 100000 نفر نیز در اثر لخته شدن خون جان خود را از دست می دهند.

چه رابطه ای بین انعقاد خون و کووید -19 وجود دارد؟

در آغاز همه گیری کرونا ، ارتباطی بین Covid-19 و لخته شدن خون در بیماران بستری در Covid-19 پیدا شد. این بیماران گاهی دچار لخته شدن خون در سیاهرگ های عمقی و عروق می شدند که گاهی منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می شد. اگرچه این بیماری ها در بیماران مبتلا به کووید -19 شایع تر است ، اما افراد مبتلا به کووید -19 متوسط ​​نیز دچار لخته شدن خون شده اند. داده های ابتدای همه گیری نشان داد که احتمال لخته شدن خون در بیماری شدید کووید -19 بین 20 تا 40 درصد متغیر است. علاوه بر این ، افراد مبتلا به کووید -19 خفیف تا متوسط ​​3 تا 9 درصد در معرض لخته شدن خون بودند.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا در صورت استفاده از کووید -19 برخی از افراد ، خطر لخته شدن خون بیشتر است؟

بیمارانی که در نتیجه عفونت Covid-19 دچار لخته شدن خون می شوند ، معمولاً Covid-19 شدید (بستری در بخش مراقبت های ویژه) ، نارسایی تنفسی ، نیاز زیاد به اکسیژن یا سایر شرایط زمینه ای را دارند. سایر خطرات عمده لخته شدن خون عبارتند از: بیماران مبتلا به بیماری لخته شدن خون یا اختلالات مادرزادی لخته شدن خون. بیماران مبتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی یا سرطان نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

جزئیات: نقش جدید پلاکت ها را در آسیب عروق خونی Covid-19 کشف کنید

بعد از واکسیناسیون کرونا لخته های خون ایجاد می شود

ارتباط بین انعقاد خون و برخی از واکسن های کووید -19 چیست؟ آیا شایعه تشکیل لخته خون پس از واکسیناسیون کرونا صحت دارد؟ برخی از واکسن های کووید -19 با سندرم بسیار نادری شناخته می شوند که به عنوان ترومبوسیتوپنی نقص ایمنی (VITT) شناخته می شود.

در مارس 2021 ، پیوندی به این سندرم نادر با واکسن Astraznka ، سپس واکسن Johnson & Johnson کشف شد. در موارد نادر ، آنتی بادی های تولید شده توسط بدن به عنوان عارضه جانبی واکسن باعث فعال شدن کنترل نشده پلاکت ها می شود. این منجر به کاهش تعداد پلاکت ها و لخته شدن خون در مکان های غیر معمول می شود که دلیل اصلی تشکیل لخته خون پس از پیوند بای پس عروق کرونر است. مربوط به واکسن های mRNA VITT ، Moderna یا Pfizer-BioNTech نیست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) ، تا 30 ژوئن 2021 ، 35 گزارش تأیید شده توسط VITT در مورد واکسن 12 میلیون دوز J&J مورد استفاده در ایالات متحده وجود داشت. در بریتانیا ، بیش از 300 مورد توسط VITT در ارتباط با واکسن Astrazenka تأیید شده است. اگرچه VITT بسیار نادر است ، اما یک بیماری جدی و قابل درمان است. پزشکان اکنون نحوه تشخیص و درمان VITT را می دانند و بیمارانی که واکسن J&J را دریافت می کنند می دانند که چگونه عوارض جانبی آن را تشخیص دهند.

بعد از واکسیناسیون کرونا لخته های خون ایجاد می شود

علائم لخته شدن خون بعد از بیماری عروق کرونر چیست؟

علائم لخته شدن خون پس از بیماری عروق کرونر عبارتند از:

  • سردرد شدید یا مداوم
  • درد قفسه سینه
  • مشکل در تنفس
  • تورم / درد در ساق پا
  • درد شدید شکم
  • گیجی
  • تغییرات در بینایی
  • تشنج

هر فردی که این علائم را در چهار هفته اول پس از واکسیناسیون تجربه کرد ، باید به پزشک مراجعه کند یا به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشد.

چه داده هایی نشان می دهد که VITT یک عارضه جانبی بسیار نادر است؟

از بیش از 12.5 میلیون نفر که در ایالات متحده واکسینه شده اند ، 35 نفر VITT را به CDC گزارش کرده اند. این آمار نشان می دهد که از هر دو میلیون نفر یک نفر این عارضه را تجربه می کند. هم مردان و هم زنان می توانند در معرض VITT قرار گیرند ، اما زنان بین 20 تا 50 سال بیشتر از واکسن J&J در معرض خطر زنده ماندن از VITT هستند. شیوع VITT در این گروه حدود 10 در میلیون نفر است که هنوز بسیار نادر است.

مزایای واکسن بیشتر از خطرات احتمالی است. CDC تخمین می زند که یک میلیون دوز از 60-140 مرگ و 400-1000 بستری در بیمارستان برای Covid-19 جلوگیری کرد.

جزئیات: تأثیر واکسیناسیون بر گسترش ویروس SARS-CoV-2 در خانواده ها

آیا می توانیم چند ماه پس از مصرف کووید -19 یا واکسن کرونا لخته خون داشته باشیم؟

به گفته VITT ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لخته شدن خون چهار هفته پس از واکسیناسیون رخ می دهد. با این حال ، انعقاد ممکن است چند ماه پس از ابتلا به ویروس کرونا در بیمارانی که مدت طولانی در بیمارستان بستری بوده و یا تحت عمل جراحی قرار نگرفته اند ، بی تحرک هستند یا دارای بیماریهای زمینه ای مانند چاقی ، دیابت یا لخته شدن خون هستند ، رخ دهد. این بستگی به بیمار و مدت بیماری دارد.

جزئیات: در مورد فرایند تولید واکسن و تفاوت بین واکسن های ژنتیکی و سنتی چه می دانید؟

راههای پیشگیری از لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا واکسن Astraznka برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند بی خطر است؟

همه سازمانهای علمی موجود (کمیته مشترک واکسنها و ایمن سازی و هماتولوژی) که به مطالعه و نظارت بر انعقاد خون پس از واکسن آسترازنکا می پردازند ، توصیه کرده اند که واکسن AstraZeneca Quid-19 خطر را در افراد افزایش دهد.

توصیه علمی کارشناس JCVI این است که واکسیناسیون با آسترازنکا بیشتر از خطرات برای افراد بالای 30 سال و افراد زیر 30 سال است که از سلامت بدی برخوردارند و پیامدهای شدیدی از کووید -19 دارند. هرچه خطرناک تر باشد ، قوی تر است.

آیا آسپرین در پیشگیری از لخته شدن خون بعد از بیماری عروق کرونر م effectiveثر است؟

اکثر مردم به دنبال راه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از بیماری عروق کرونر هستند. متداول ترین سوالی که این پزشکان از پزشکان می پرسند این است که آیا قبل یا بعد از واکسیناسیون کرونا آسپرین مصرف کنند یا خیر. در مورد داروهای ضد انعقاد خون چطور؟

متخصصان خون توصیه می کنند که بعد از واکسیناسیون با AstraZeneca آسپرین مصرف نکنید زیرا خطر ترومبوز و ترومبوسیتوپنی (VATT) را کاهش می دهد ، یک واکسن بسیار نادر که ناشی از پاسخ ایمنی به ماده ای در واکسن کووید است. Astrazenka ، تأثیر نمی گذارد.

علاوه بر این ، یکی از مشکلات VATT تعداد کم پلاکت ها است که خطر خونریزی را افزایش می دهد. آسپرین وضعیت را بدتر می کند.

به استثنای VATT ، آسپرین مشکلات خونریزی بیشتری در افراد سالم دارد تا لخته شدن را کاهش دهد. با این حال ، آسپرین تأثیر مثبتی بر کاهش خطر لخته شدن خون بیشتر در افرادی دارد که سابقه لخته شدن خون دارند.

بهداشت عمومی ولز مصرف آسپرین را قبل و بعد از واکسیناسیون توصیه نمی کند. هر گونه نگرانی در این مورد باید قبل از واکسیناسیون با پزشک خود در میان گذاشته شود.

آیا مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از بیماری عروق کرونر بی خطر است؟

همه شواهد و دستورالعمل های موجود نشان می دهد که افراد دارای سابقه لخته شدن خون در معرض خطر زیادی نیستند و مزایای واکسن کووید ، به ویژه در افراد بالای 30 سال ، بیشتر از خطر ابتلا به این سندرم بسیار نادر است.

اما اگر کسی نگران یا مطمئن نیست ، باید با پزشک خود صحبت کند.

بهداشت عمومی ولز توصیه می کند افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند قبل از واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنند.

علت لخته شدن خون پس از بیماری عروق کرونر

من زیر 30 سال سن دارم و سابقه لخته شدن خون دارم. کدام واکسن را باید تزریق کنم؟

نهادهای نظارتی انگلیس به افراد زیر 30 سال که هنوز واکسن کووید واکسینه نکرده اند توصیه کرده اند که واکسن جایگزین (به جای استرازنکا) در نظر بگیرند.

JCVI واکسن جایگزین را برای بزرگسالان بین 18 تا 29 سال که مشکلات بهداشتی عمده ای ندارند توصیه می کند تا خطرات و مزایای آن را متعادل کند.

هیئت های بهداشتی در ولز واکسن های جایگزین برای این گروه سنی ارائه می دهند و به ارائه همه واکسن های موجود در سنین دیگر ادامه می دهند.

آخرین نامه مجله اپل

وقتی اتفاقی مانند VITT رخ می دهد ، نگرانی عمومی را ایجاد می کند. لازم به ذکر است که واکسن کووید -19 در محافظت در برابر بیماری های عروق کرونر قلب بسیار مثر است. آنچه ما به کاربران خود می گوییم این است که خطرات و پاداش ها باید اندازه گیری شوند. خطر عوارض جانبی جدی ناشی از واکسن کرونا بسیار نادر است. افزایش بیماری عروق کرونر قلب با عوارض جانبی مانند لخته شدن خون ، علائم طولانی مدت و حتی مرگ همراه است.

منابع: healthcare.utah ، bbc

دیدگاهتان را بنویسید