قرار دادن درمان چاقی در خط مقدم برای سال ۲۰۲۲


تمرکز دقیق بر COVID-19 توجه را از سایر مسائل مهم بهداشت عمومی که همچنان بر جمعیت تأثیر می گذارد، از جمله چاقی، معطوف کرده است.

همانطور که یک سال غیرقابل تصور دیگر به پایان می رسد، COVID-19 همچنان در کانون توجه قرار دارد و دلیل خوبی هم دارد. با این حال، این توجه دقیق تمرکز را از سایر مسائل مهم بهداشت عمومی، از جمله چاقی، که همچنان بر جمعیت بیشتر تأثیر می گذارد، تغییر داده است.

کووید-۱۹ برای همیشه قابل توجه است: مسری، کشنده است و هنوز دلیلی کاملاً درک نشده است. تردید در واکسن، انواع جدید و نرخ مرگ و میر که از تلفات آمریکایی‌ها در اثر آنفولانزای اسپانیایی و جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم و جنگ‌های ویتنام پیشی گرفته است، نیاز به هوشیاری و تحقیقات مبتنی بر شواهد را برای تصمیم‌گیری آگاهانه تضمین می‌کند.

با این حال، سایر مسائل مهم بهداشت عمومی، یعنی خشونت با اسلحه و استفاده از مواد افیونی، که هر دو از علل اصلی مرگ و میر هستند، همچنان جوامع را در سراسر کشور آزار می دهد. با این حال، به ندرت در هیچ انجمنی به آنچه که مسلماً بزرگترین بحران سلامتی زمان ما است اشاره شده است: چاقی.

نیاز حیاتی برای افزایش آگاهی از چاقی

بر خلاف بسیاری از بیماری‌های دیگر یا مسائل بهداشت عمومی، چاقی مانند کووید-۱۹ یا آسیب‌های ناشی از اسلحه سریع و سخت نمی‌افتد. و در حالی که چاقی بی‌تردید با نرخ بالای مرگ‌ومیر مرتبط است، احتمال اینکه دیابت، سرطان یا بیماری‌های قلبی عروقی به‌عنوان علت مرگ ذکر شود، بسیار بیشتر است. نتیجه این است که آگاهی عمومی حیاتی، بودجه تحقیقاتی و فوریت برای رسیدگی به چاقی به شدت کمبود دارد، همانطور که به طور نگران کننده ای با افزایش مداوم نرخ چاقی، به ویژه در دهه گذشته نشان داده شده است.۱

از آنجایی که چاقی به اندازه سایر اپیدمی ها شوکه کننده یا خبرساز نیست، ممکن است به اشتباه تعبیر شود که مشکلی نیست یا فقط کسانی را که به آن مبتلا هستند مبتلا می کند. هیچ چیز نمی تواند دور از حقیقت باشد و هزینه های انسانی و مالی ویرانگر نیست. افراد مبتلا به چاقی در معرض خطر «همه علل مرگ» هستند و به طور مستقیم با پنج عامل از ۱۰ علت اصلی مرگ در ایالات متحده مرتبط است.۲ تأثیر مالی بر همه افراد به همان اندازه شگفت‌انگیز است و با میلیاردها دلار اندازه‌گیری می‌شود.

زمان تغییر هم اکنون است

تا زمانی که چاقی به عنوان قاتل قطعی شناخته نشود، بیماری های مرتبط و مرگ و میر ناشی از دیابت، سرطان، و بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری ها همچنان افزایش می یابد. اگر چیزی به زودی تغییر نکند، تقریباً مطمئن است که بیش از نیمی از جمعیت ایالات متحده در چند سال آینده دچار چاقی خواهند شد. یعنی ما در پرتگاه زمان هستیم که نه داشتن چاقی یا بیماری منحصر به فرد خواهد بود. این امر نه تنها در کشورهای توسعه یافته غیرقابل تصور است، بلکه ناپایدار است.

ایجاد تغییر هم برای بیماران و هم برای پزشکان سخت است اما باید انجام شود. گفت و گوهای صریح و دلسوزانه با بیمارانی که چاقی دارند یا در مرز با آن هستند، مهم باشد. به آنها اجازه دهید از نتایج دشوار و گزینه های در دسترس آنها، از جمله پشتیبانی مطلع شوند. بیایید سال ۲۰۲۲ را سال آغاز پایان چاقی کنیم!

منابع:

  1. وضعیت چاقی: سیاست های بهتر برای آمریکای سالم تر ۲۰۲۱
  2. علل اصلی مرگ (CDC)

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر