فوری/ ادعای آلبانی درباره ایران تایید نشدبه گزارش صدای ایران از اختاز نیوز به نقل از مهر به نقل از سایت سازمان ملل; پس از طرح اتهامات واهی آلبانی و ادعای قطع روابط دیپلماتیک با ایران به دلیل حمله سایبری، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد به این موضوع واکنش نشان داد.

دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، گفت: ما هیچ اطلاعات مستقلی در مورد اینکه آیا این حمله سایبری رخ داده است یا خیر، نداریم.

این مقام ارشد سازمان ملل همچنین افزود: تحقیقات برای بررسی صحت حمله سایبری به آلبانی موضوعی نیست که بر عهده سازمان ملل باشد و ما نیز این اختیار را نداریم.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی روز چهارشنبه اعلام کرد که آلبانی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع می‌کند و مدعی شد که ایران اخیراً حملات سایبری را علیه این کشور انجام داده است. نخست وزیر آلبانی که کشورش سال ها میزبان تروریست های منافقین بوده نیز مدعی شد به تمامی دیپلمات ها و کارمندان سفارت ایران در این کشور اطلاع داده شده است که ظرف ۲۴ ساعت آلبانی را ترک کنند.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام ضد ایرانی دولت آلبانی را به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه با رد ادعاهای بی اساس دولت آلبانی علیه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم این کشور مبنی بر قطع روابط سیاسی با کشورمان را بر اساس این ادعاهای بی اساس، اقدامی نسنجیده و کوته فکرانه در روابط بین المللی.

در بیانیه وزارت امور خارجه با اشاره به مواضع اساسی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضای مجازی در مجامع چندجانبه و بین المللی در راستای تدوین ضوابط و نظم بخشیدن به این حوزه، آمده است: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت های خود است. این کشور هرگونه استفاده از فضای سایبری را به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت های حیاتی دیگر کشورها رد و محکوم می کند.

وزارت امور خارجه با رد ادعاهای اثبات نشده علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: نوع اقدام و نقش اشخاص ثالث در طرح و پرداخت این ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده نفوذ کشورهای حامی تروریسم و ​​فتنه است. در این زمینه.

در بیانیه وزارت امور خارجه با اشاره به تحرکات رسانه ای و سیاسی سازمان یافته بلافاصله پس از اعلام تصمیم دولت آلبانی تاکید شد: صدور فوری بیانیه دولت آمریکا و همچنین استقبال این تصمیم رسانه های صهیونیستی، وجود طرحی از پیش طراحی شده برای ایجاد فضای سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران، حکایت دارد.

وزارت امور خارجه کشورمان نیز نسبت به میزبانی یک فرقه تروریستی توسط دولت آلبانی، نفوذ اشخاص ثالث در تیرانا و تصمیم نامناسب و نامناسب دولت آلبانی ابراز تاسف کرده است.