غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ خوشمزه اما خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل یک پاکت سیگار یا تنفس در هوای کثیف شهر به مدت 4 روز است! دکتر متخصص تغذیه اصفهان. غذاهای دودی خطرناک

سیگار کشیدن فرآیندی است که شامل پخت ، چشیدن و نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی است. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). هنگام سیگار کشیدن گرم ، غذا چندین ساعت در معرض دود قرار می گیرد ، بنابراین غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این مدت کاملاً پخته می شوند. هنگام سیگار کشیدن سرد ، غذا برای مدت طولانی ، گاهی تا چند روز ، در معرض دود قرار می گیرد تا به مدت طولانی نگهداری شود یا طعم دار شود. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز به این روش پخته می شوند.گاهی مواقع مواد معطر به سوخت مورد استفاده برای دود غذا اضافه می شود.

خوردن و سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای تهیه چای استفاده می شود. این مواد زیر تابه قرار می گیرند و سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل تابه می ریزند و ظرف را به آرامی می کشند. اگرچه غذا دودی است اما بوی مخلوط برنج و چای می دهد.

در اروپا ، بلوط به طور سنتی برای گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه از بلوط برای پخت و پز استفاده می شود.

گردو علاوه بر بلوط و گردو ، در آمریکای شمالی نیز استفاده می شود. البته گاهی از درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته ، مزارع در غرب ساختمان خاصی به نام دود خانه داشتند. در این قسمت انواع مختلف گوشت کشیده شد و سپس این گوشت ها ذخیره شد.

امروزه در روشهای مدرن و صنعتی از دود مایع حاصل از تقطیر ، تصفیه و غلظت دود معمولی با عوارض جانبی کمتر استفاده می شود.

خطرات غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن مانع از رشد باکتری ها می شود و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از سوی دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود یافت شده است که برای سلامتی انسان مضر و در برخی موارد سرطان زا است. ثابت.

برخی از مواد موجود در دود مشابه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. با تحریک دستگاه گوارش ، این ترکیبات می توانند تأثیرات جدی بر سلامت انسان داشته باشند و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان معده و روده را افزایش دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی برابر با یک پاکت سیگار در شهر یا تنفس در هوای کثیف به مدت 4 روز است.

سیگار کشیدن کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی می شود که سمی و سرطان زا هستند ، مانند آنتراسن ، و در محصولات دودی وجود دارد. این مشکل بیشتر در محصولاتی که به طور سنتی خارج از کنترل سلامت تولید می شوند شایع است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین موجود در خون ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی ها را کند می کند. از طرف دیگر مونوکسید کربن با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین و ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد.


بیشتر بدانید: مضرات قند را بررسی کنید


فرآیند دودی باعث ایجاد ترکیبات پراکسید در سطح محصولات گوشتی می شود که خطر سرطان زایی محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را افزایش می دهد. این باکتری که یکی از عوامل مسمومیت غذایی است ، می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد حساس ایجاد کند.

در بسیاری از موارد ، علاوه بر این خطرات ، از گوشت خام برای کشیدن سیگار استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات اولیه تشکیل شده در نتیجه فساد مواد غذایی است. با تغییر طعم غذا در طول فرآیند سیگار کشیدن ، تشخیص فساد اولیه غذا دشوار است و این ویژگی باعث سود و تقلب در غذا می شود.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و فرآورده های گوشتی سوسیس به دلیل استفاده نادرست از آنها در جامعه بیشترین تهدید را برای سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی بیشتر از سوسیس های معمولی حاوی نیترات هستند. استفاده از چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار رایج است ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به هر بیماری با نوشیدن محصولات دودی مشابه بیماری هایی است که در اثر مصرف بیش از حد چربی اشباع ایجاد می شود.

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر از گوشت دودی یا غذاهای شور لذت می برید ، فقط گاهی اوقات و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیر منفی بر بدن می گذارند. از مصرف یکباره یا طولانی مدت آنها خودداری کنید.

2 – مقدار زیادی نمک هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و سوسیس استفاده می شود. بنابراین ، استفاده از این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، این نوع سردرد را تشدید می کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و سبک غذا نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و پزشک اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و غذایی

بررسی آثار مضر قنددیدگاهتان را بنویسید