عید قربان ۱۴۰۱ چه روزی است؟گزارش کردن صدای ایرانطبق روایات اسلامی، خداوند در روز دهم ذی الحجه به پیامبرش دستور داد تا فرزندش اسماعیل را قربانی کند تا ابراهیم (ع) را امتحان کند. اسماعیل را به قربانگاه برد، ولی جبرئیل با قوچ نازل شد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد.

عید قربان ۱۴۰۱ برابر با یکشنبه ۱۹ ژوئیه ۱۴۰۱، ۱۰ ذی الحجه ۱۴۴۳ و ۱۰ جولای ۲۰۲۲ خورشیدی است.

معنی عید قربان

عید قربان را در زبان عربی «عید قربان» می گویند، زیرا عدها به معنای بلندی روز و طول تابش خورشید است و به هنگام طلوع خورشید (قبل از ظهر) به آن زمان عدها می گویند. همانطور که در قرآن آمده است. کریم گفت: «والشمس و قربانی (به خورشید و منبع آن)» و چون زائران هنگام طلوع آفتاب قربانی می کنند و قربانی را «ادحیه» یا «ضحیه» می گویند، پس روز دهم ذی الحجه که قربانی می شود. قبل از ظهر انجام می شود، «عید» نامیده می شود. اذهی» می گویند.

تاریخچه عید قربان

قربانی از زمان های قدیم وجود داشته است. انسان های اولیه برای جلب رضایت خدایان حیوانات و انسان ها را قربانی می کردند. تاریخچه ایثار بسیار قدیمی است و از زمان حضرت آدم ابوالبشر (ع) وجود داشته است و در ادیان گذشته جزو احکام دینی به شمار می رفته است که در بخشی از آن به اختصار آمده است:

قربانی فرزندان حضرت آدم (علیه السلام) که اولین قربانی دنیا محسوب می شود و در آیات ۳۰ تا ۲۷ سوره مائده به آن تصریح شده است، خلاصه آن چنین است: دو پسر حضرت آدم به نام هابیل. و قابیل به ترتیب چوپان و کشاورز بودند. این کار را می کردند و گوسفند و آب و خاک فراوان داشتند. حضرت آدم علیه السلام دستور داد در راه خدا فداکاری کنند. هابیل یکی از بهترین شترها یا گوسفندان را برای قربانی در راه خدا برگزید و قابیل خوشه ای از گندم بی کیفیت را برای قربانی برگزید. قابیل به خاطر پذیرفته نشدن قربانی حسادت کرد و آتش خشم و نفرت او شعله ور شد. روح شیطانی و شیطانی قابیل او را مجبور به کشتن برادرش کرد و هابیل را کشت و باعث خسران دنیا و آخرت شد.

حضرت نوح (ع) پس از طوفان، قربانگاهی ترتیب داد و در آنجا حیوانات زیادی را برای خدا قربانی کرد.

قربانی حضرت ابراهیم خلیل (ع) تنها پسرش اسماعیل (ع) است که در آیات ۱۰۲ تا ۱۰۷ سوره صافات آمده است.

در زمان حضرت موسی (ع) از نظر یهودیان قربانی دو گونه بود یکی قربانی شیطانی و دیگری قربانی غیر شیطانی. غرامت گناه را تقدیم کردند و قسمتی از آن را سوزاندند و قسمت دیگر را برای کاهنان گذاشتند و قربانی که برای سلامتی انجام دادند و گوشت آن را آزاد کردند. قربانی غیر اهریمنی نیز عبارت بود از رها کردن حیوان در بیابان و اعراب از بنی اسرائیل تقلید می کردند و به عنوان راهی برای نزدیک شدن به بت های خود، حیوانات را در بیابان رها می کردند. سوره مائده بحیره و صائبه نام دارد.

در مسیحیت از نظر مسیحیان قربانی منحصر به شخص مسیح است و می گویند عیسی (ع) گوشت و خون خود را فدای مردم جهان کرد و به همین مناسبت یکی از شاخه های دین مسیحی که باید ماهی یک بار یا حداقل سالی یک بار ارائه شود. یک بار نزد کشیش می روند و تا جایی که می توانند به او پول می دهند و به تمام گناهانی که در این مدت مرتکب شده اند اعتراف می کنند تا کشیش که به اعتقاد آنها جنبه آفریت دارد، آن گناهان را ببخشد.

در اعراب جاهلیت که سران قبایل به مکه می آمدند، ساکنان مکه میزبان آنها بودند و هر دو گروه خود را موظف می دانستند که شتر و گاو و گوسفند را برای بت های خود بکشند و به فقرا و گرسنگان غذا دهند.

قربانی عید قربان

در روز هشتم ماه ذی الحجه، حضرت ابراهیم فرشته ای را بر سر خود یافت که به او گفت: ای ابراهیم، ​​پروردگارت می فرماید اسماعیل خود را فدای من کن. حضرت ابراهیم بسیار ترسید و در شب عید قربان دوباره همان خواب را دید. با دیدن دوباره خواب، یقین به اجرای دستور خدا پیدا کرد. صبح روز عید قربان، هاجر را وداع گفت و با اسماعیل به منا رفت. اسماعیل نیز پس از شنیدن سخنان پدر گفت: ای پدر بزرگوارم اگر هزار جان داشتم به امر خدا همه را فدا می کردم و تسلیم امر خدا می شدم.

هنگامی که ابراهیم در راه منا به جمره اول رسید، شیطان به او حمله کرد و سعی کرد او را فریب دهد. ابراهیم (ع) هفت سنگ به سوی او پرتاب کرد و در جمره دوم و سوم باز هم هفت سنگ به سوی شیطان پرتاب شد. از آن زمان، رامی جمرات بخشی از مناسک و اعمال حج شده است. سپس پدر پیشانی اسماعیل را بر زمین و تیغ را بر گلوی او گذاشت. تیغ را کشید، اما رگ و گوشت اسماعیل بریده نشد تا اینکه از حضرت عالی ندا داد، ابراهیم، ​​عمل تو مورد قبول ماست. سپس قوچى براى ذبح نزد آنان فرستاده شد. این داستان آموزنده زمینه ساز شکل گیری فلسفه عید قربان شد.

عید قربان در کشورهای اسلامی

عید قربان یکی از اعیاد رسمی در تقویم اسلامی است، در کشورهای اسلامی مطابق با این عید بزرگ از یک روز تا یک هفته تعطیل است و مراسم و جشن های باشکوهی در این کشورها برگزار می شود. در جمهوری اسلامی ایران، عید قربان تعطیل رسمی است. .

عید قربان در افغانستان

صبح روز عید قربان، مسلمانان افغانستان با پوشیدن لباس های نو در حالی که الله اکبر می خوانند برای اقامه نماز باشکوه عید قربان به مساجد می روند.

سنت پیامبر (ص) در عید قربان

عید قربان به عنوان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی دارای اعمال و آداب و رسومی است که از آن جمله می توان به سنت پیامبر (ص) در این عید بزرگ اشاره کرد; در روایتی آمده است که رسول خدا (ص) در عید فطر و قربان هر چقدر هوا گرم و سرد بود روسری و عمامه بر سر می گذاشت. همچنین رسول خدا (ص) در روز عید فطر و قربان وقتی برای نماز عید بیرون می رفت صدای خود را به تکبیر می رساند.

همچنین امام صادق علیه السلام در حدیثی می فرماید: سنت است که روز عید فطر قبل از رفتن به مسجد و در روز عید قربان بعد از آن افطار کند. که

همانطور که گفته شد قربانی کردن برای کسانی که در حج حاضر نیستند مستحب است ولی ائمه اطهار (ع) و پیامبر اکرم (ص) به آن سفارش بسیار کرده اند. ای رسول خدا (ص) عید قربان می آید و من بهای قربانی را ندارم، قرض کنم و قربانی کنم؟ فرمود: قرض بگیر، زیرا آن قرض پرداخت شده است.

در روایات آمده است که رسول خدا (ص) دو قوچ قربانی کرد که یکی از آنها را با دست خود ذبح کرد و فرمود: خدایا این از من و از اهل بیت من است که قربانی نکردند و سپس دیگری را ذبح کرد و گفت: خدایا این از من و از امت من است که قربانی نکردند.