عکس کیست تخمدان


صدای ایران– کیست تخمدان را می توان نوعی توده در نظر گرفت که معمولاً از مایعات داخل تخمدان به وجود می آید. زنان در بدن خود دو تخمدان در دو طرف رحم دارند که هر کدام به اندازه یک بادام و به یک شکل هستند. تخمک ها در این تخمدان ها رشد می کنند و منجر به بلوغ جنسی در دختران می شود.

پس از آن، دختران توانایی لقاح و بچه دار شدن را پیدا می کنند. هنگامی که زنان به عادت های ماهانه خود می رسند، این تخمک ها در بدن آنها آزاد می شود. بدون شک می توان گفت که همه زنان و دختران جوان یک بار در طول زندگی خود بیماری کیست تخمدان را تجربه کرده اند. حتی باید بگوییم که این کیست ها محدوده سنی خاصی ندارند و خانم ها در هر سنی ممکن است با آن ها مواجه شوند.

حتی برخی از دختران و زنان جوانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند ممکن است در زمان خاصی دچار این مشکل شوند.

اهمیت اندازه کیست تخمدان چیست؟

اندازه کیست تخمدان نیز یکی از عوامل متعددی است که می تواند تعیین کند آیا کیست به جراحی نیاز دارد یا خیر. به طور کلی، جراحی برای کیست های تخمدان توصیه نمی شود، مگر اینکه اندازه آنها ۵۰ تا ۶۰ میلی متر (حدود ۲ تا ۲.۴ اینچ) باشد. با این حال، این دستورالعمل می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک کیست ساده ممکن است تا اندازه ۱۰ سانتی متر (۴ اینچ) غیرقابل برداشت باقی بماند، و کیست های سرطانی ممکن است زمانی که بسیار کوچکتر هستند برداشته شوند.

انواع و اندازه کیست های تخمدان

کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند که هر کدام علل و ویژگی های منحصر به فردی دارند. اندازه کیست تخمدان نیز بسته به نوع کیست می تواند متفاوت باشد. بیایید انواع کیست های تخمدان را با جزئیات بیشتر و اندازه معمول هر کدام بررسی کنیم.

کیست های عملکردی

کیست های عملکردی زمانی تشکیل می شوند که چرخه قاعدگی شما از الگوی طبیعی خود پیروی کند. با این حال، در برخی موارد، کیست می تواند به رشد خود ادامه دهد. دو نمونه از کیست های عملکردی عبارتند از:

• فولیکولار: کیست فولیکولار زمانی تشکیل می شود که فولیکول (کیسه کوچکی که تخمک را ذخیره می کند و هورمون استروژن را تولید می کند) تخمک را در طول تخمک گذاری آزاد نمی کند. در این شرایط فولیکول به رشد خود ادامه می دهد و کیست فولیکولی تولید می کند.

• جسم زرد. کیست های جسم زرد زمانی ایجاد می شوند که کیسه خالی فولیکول پس از تخمک گذاری کوچک نشود. در عوض، کیسه بسته می شود و شروع به پر شدن از مایع می کند که منجر به کیست جسم زرد می شود.

اندازه کیست تخمدان عملکردی معمولا چقدر است؟

کیست های عملکردی تخمدان ۲ تا ۵ سانتی متر (حدود ۲ تا ۳.۴ اینچ) اندازه دارند. تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که اندازه این کیست ها حدود ۲ تا ۳ سانتی متر باشد. با این حال، اندازه برخی از آنها ممکن است به ۸ تا ۱۲ سانتی متر (حدود ۳ تا ۵ اینچ) برسد.

به کیست های درموئید تراتوم نیز گفته می شود. آنها می توانند شامل انواع مختلف بافت مانند پوست، مو و چربی باشند. کیست های درموئید اغلب بدون علامت هستند، اگرچه در صورت بزرگ شدن می توانند علائم و عوارض ایجاد کنند.

این کیست ها در واقع نوعی تومور تخمدان هستند. آنها تقریباً همیشه خوش خیم هستند و اغلب از بدو تولد وجود دارند. کیست درموئید می تواند در زنان در سنین باروری ایجاد شود. این کیست ها اغلب به کندی رشد می کنند و با سرعتی در حدود ۱.۸ میلی متر در سال پیشرفت می کنند.

اندازه کیست تخمدان درموئید چقدر است؟

با این حال، کیست های درموئید توانایی رشد سریع را دارند. مطالعات موردی گزارش کرده‌اند که برخی از کیست‌های درموئید می‌توانند خیلی سریع رشد کنند، با سرعتی در حدود ۸ تا ۲۵ میلی‌متر (۰.۳ تا حدود ۱ اینچ) در سال. در موارد نادر، کیست های غول پیکر درموئید با قطر بزرگتر از ۱۵ سانتی متر (حدود ۶ اینچ) نیز گزارش شده است.

سیستادنوما

سیستادونوم تومورهای خوش خیمی هستند که در سطح تخمدان شما ایجاد می شوند. این کیست ها با مایع آبکی یا موکوس مانند پر می شوند. هنگامی که سیستادنوما با استفاده از سونوگرافی مشاهده می شود، اغلب شبیه یک کیست عملکردی به نظر می رسد. با این حال، در حالی که کیست های عملکردی معمولاً پس از چند دوره قاعدگی از بین می روند، سیستادنوما نه تنها از بین نمی رود، بلکه بزرگتر می شود.

اندازه کیست تخمدان از نوع سیستادنوما چقدر است؟

اگرچه برخی از انواع سیستادنوما می توانند کوچک باقی بمانند، اما ممکن است آنها بسیار بزرگ شوند و اندازه آنها به حدود ۱ تا ۳ سانتی متر (تقریباً نیم اینچ تا ۱ اینچ) برسد. آنها می توانند تا ۳۰ سانتی متر (تقریبا یک پا) رشد کنند!

اندومتریوما

کیست اندومتریوما در اثر آندومتریوز ایجاد می شود. اندومتریوز وضعیتی است که در آن سلول های داخل رحم در خارج از رحم رشد می کنند. این بافت می تواند به سطح تخمدان شما بچسبد و باعث ایجاد کیست اندومتریوما شود.

تخمین زده می شود که بین ۱۷ تا ۴۴ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز کیست اندومتریوما داشته باشند. این کیست ها گاهی اوقات کیست های شکلاتی نامیده می شوند زیرا می توانند حاوی خون غلیظ و تیره باشند که باعث قهوه ای شدن رنگ آنها می شود. اندومتریوم ها معمولا کوچک هستند، اما مانند سایر کیست ها، می توانند اندازه آنها متفاوت باشد.

علائم کیست تخمدان چیست؟
کیست تخمدان اغلب هیچ علامتی ندارد. اما هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

• درد یک طرفه در پایین شکم که ممکن است مبهم یا تیز باشد.

• احساس پری یا فشار در معده،

• نفخ یا تورم شکم،

سایر علائم کمتر رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد هنگام رابطه جنسی،

• دوره های دردناک،

• پریودهای نامنظم یا خونریزی بین پریودها،

• احساس می کنید مجبور به ادرار مکرر هستید،

• مشکلات مربوط به تخلیه مثانه یا مدفوع،

• مشکل در باردار شدن (آندومتر)،

عوارض کیست تخمدان چیست؟

عوارض ناشی از کیست تخمدان نادر است. اما گاهی اوقات یک کیست می تواند ترکیده (پارگی) و منجر به درد یا خونریزی شود. در موارد دیگر، تخمدان می‌تواند به دور بافت‌های اطراف بپیچد (پیچش یا پیچ خوردگی)، که به طور بالقوه جریان خون به تخمدان را قطع می‌کند. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

• درد شدید شکم که به طور ناگهانی ظاهر می شود،

• درد همراه با تب و استفراغ،

احساس ضعف یا غش کردن،

• تنفس سریع و کم عمق،

کیست تخمدان چگونه درمان می شود؟

همه کیست های تخمدان نیاز به درمان ندارند و بسیاری از آنها خود به خود از بین می روند. به همین دلیل، پزشک شما ممکن است درمان نگهدارنده را برای نظارت بر کیست توصیه کند تا ببیند آیا بعد از یک یا دو سیکل قاعدگی از بین می رود یا خیر. اگر ناراحتی ناشی از کیست تخمدان را تجربه می کنید، پزشک ممکن است مسکن های بدون نسخه (OTC) را برای تسکین درد شما توصیه کند. رایج ترین نمونه ها عبارتند از:

• استامینوفن (تیلنول)،

• ایبوپروفن (ادویل، موترین)،

• ناپروکسن (آلو)،

گاهی اوقات ممکن است نیاز به برداشتن کیست تخمدان با جراحی داشته باشد. جراحی کیست در شرایط زیر ضروری است:

• بزرگ است یا هنوز در حال رشد است،

• پس از چندین دوره قاعدگی به خودی خود از بین نمی رود،

• باعث درد شدید و حاد می شود،

• از طریق سونوگرافی به عنوان کیست غیرطبیعی یا بدخیم (سرطانی) تشخیص داده می شود.

برداشتن کیست تخمدان با جراحی اغلب با استفاده از روش های کم تهاجمی مانند لاپاراسکوپی انجام می شود. با این حال، زمانی که کیست بسیار بزرگ است یا مشکوک به سرطانی بودن آن است، ممکن است جراحی باز و تهاجمی تر لازم باشد.

اگر اغلب به کیست‌های عملکردی مبتلا می‌شوید، پزشک ممکن است برای شما یک ضد بارداری هورمونی تجویز کند. در حالی که این دارو می تواند از تشکیل کیست های عملکردی جدید جلوگیری کند، کیست های موجود را کوچک نمی کند.

اکثر زنان در طول زندگی خود دچار کیست تخمدان می شوند. در واقع، کیست های عملکردی تخمدان بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی شما هستند. این کیست ها معمولا هیچ علامتی ندارند و معمولا در عرض چند هفته از بین می روند.

برخی از انواع دیگر کیست ها مانند کیست های درموئید، سیستادنوما و اندومتریوما بسیار کمتر شایع هستند. این کیست ها می توانند به رشد و افزایش اندازه خود ادامه دهند. اکثر کیست ها نیازی به جراحی ندارند و اندازه کیست تخمدان در این تصمیم بسیار مهم است. با این حال، ممکن است برای کیست هایی که بزرگ هستند، به خودی خود برطرف نمی شوند یا در سونوگرافی غیرطبیعی به نظر می رسند، جراحی توصیه شود.

برداشتن کیست ۲۲ کیلوگرمی از تخمدان کایلا ران ۳۰ ساله

عکس کیست تخمدان

زن ۳۰ ساله ای به نام “کایلا ران” اهل آلاباما پس از احساس درد شدید و غیرقابل تحمل در معده و افزایش وزن بسیار روز گذشته خبرساز شد. این خانم جوان را بشناسید

این بانوی جوان ۳۰ ساله درباره روزهایی که در ناحیه شکم خود احساس درد شدید می کرد، گفت: زمانی که قصد رانندگی داشتم حتی نمی توانستم مسافت کوتاهی را طی کنم تا سوار ماشین شوم. با این حال، او به دیدن متخصصان و متخصصان پزشکی می رود. به او توصیه می کنند که وزن کم کند تا دیگر دچار این مشکلات نشود.

عکس کیست تخمدانرهان پس از پیشنهاد پزشکان طی چند سال تصمیم به کاهش وزن گرفت اما به جای کاهش وزن با افزایش وزن مواجه شد. حتی گاهی به گفته راهان به او می گفتند باردار است و در آستانه اتمام بارداری است. و یکی دیگر از دوستانش به او گفته بود که یک جفت دوقلو باردار است، اما همیشه او را ناامید می کرد.
خوشبختانه مادرش با احساس درد شدیدی که هر روز بیشتر می شد او را جدی گرفت و او را به بیمارستان جکسون در مونتگومری برد و در حین تشخیص پزشکان متوجه شدند که توده عظیمی در تخمدانش وجود دارد. گفت: از اول متوجه اشتباه شدم.

پس از این تشخیص درست، راهن تحت عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان موفق شدند کیست ۲۲ کیلوگرمی را از تخمدان او خارج کنند که وزن آن معادل وزن ۶ نوزاد است.

جراح او «دکتر گرگوری جونز» نام دارد که پس از جراحی راهان گفت: خوشبختانه کیست رهان خوش خیم است و یکی از بزرگترین کیست هایی است که تا به حال دیده ام و با این حال توانستم آن را از تخمدان خارج کنم. بیا بیرونش کنیم

این اقدام، جدای از به دست آوردن سلامتی راهن، باعث شد تا بتواند از لباسی استفاده کند که در تمام این مدت دوست داشت اما نمی توانست بپوشد. خوشبختانه رهن اکنون در سلامت کامل به سر می برد و هیچ مشکلی او را تهدید نمی کند. نمی کند.