علل سوختگی پا در شب و درمان (توسط متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز شما را آزار می دهد یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا یک شکایت مکرر از افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راه های اصلی برای مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در زیر شش علت اصلی سوختگی پا را بررسی می کنیم.

علت سوزش پا در شب: پاسخ کارشناسان

سوزش پاها در هنگام خواب ممکن است نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. تقریباً نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار آسیب عصبی محیطی می شوند که دیواره رگ های خونی که گلوکز اضافی را به اعصاب بدن می رسانند آسیب ببیند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد صحیح اعصاب شما انجام می دهد. درمان نوروپاتی محیطی شامل حفظ سطح قند خون ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش در پاها: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بی دلیل پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک اغلب احساس می کنند که پاهایشان “سوزن سوزن” می شود یا احساس سوزش مبهمی در پاهای خود دارند که در شب بدتر می شود. البته اگر به دلیل سوزش پا علائم دیگری نداشته باشید ، این نوروپاتی محسوب می شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی عضلات پا شوید. از آنجا که درمان نوروپاتی دردناک دشوار است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و افراد مبتلا به دیابت سالها ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و همچنین افرادی که کنترل چندانی بر قند خون ندارند ، رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 people از افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمان ها شامل داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های تهیه شده از فلفل (کپسایسین) است. این کرم ها برای کاهش حساسیت روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با هیچ یک از این درمان ها بهبود نیابید ، درد ناشی از این نوروپاتی با گذشت زمان از بین می رود.

سوختگی شبانه پا: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار روی پاهای ما را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی در پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاها وارد می کند. این فشار سپس “نقاط داغ” ایجاد می کند که باعث ایجاد گرما ، قرمزی و احساس سوزش می شود.

یک قوس بزرگ در وسط پا یک مثال رایج است. در این حالت ، پا کمتر روی زمین قرار می گیرد و بنابراین بیرون زدگی پاشنه پا و جلوی پا مناطق اصلی فشار هستند. هرگونه تفاوت در طول پاها ، حتی 6 میلی متر ، می تواند این مشکل را ایجاد کند ، زیرا در این حالت وزن یک پا بیشتر از پای دیگر است.

20 رازی که زبان شما در مورد سلامتی شما به شما می گوید!

برخی مشکلات پزشکی مانند میخچه ، زگیل ، زگیل و مفاصل متورم برجسته و شرایط پا نیز می تواند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کند و به طور بالقوه باعث سوزش پا شود.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن اعصاب ، بازوها و پاها از ستون فقرات آسیب می بینند. این مسیر عصبی فاصله زیادی از ستون فقرات تا پاها دارد و هرگونه صدمه ای در هر نقطه از این مسیر می تواند باعث ایجاد علائم عصبی مانند بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش در پاها شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. مطالعات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. این به دلیل افزایش طولانی مدت قند خون و عدم کنترل است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کند ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش در پا شدت می یابد یا پا کاملا بی حس می شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- روان رنجوری مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم است که معمولاً بین انگشتان دوم و سوم یا انگشتان سوم و چهارم به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده ، ظاهر می شود. برخی از علائم عصبی ، از جمله سوزش پا ، زمانی رخ می دهد که عصب متورم و تحریک شده است.

در این وضعیت ، درد و سوزش پا هنگام پوشیدن کفش های باریک یا باریک تشدید می شود ، زیرا این مدل کفش استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب ها بیشتر فشرده و تحریک می شوند.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا فشرده سازی عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پای خود داریم به نام تونل تارسال. این تونل ارتباطی با بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، رگ ها و اعصاب مچ پا ایجاد می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی از جمله عصب تیبیای خلفی فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پاها را ایجاد می کنند. علل انقباض یا منقبض شدن این اعصاب عبارتند از: تونل زنی و فشردگی عصب ، صافی کف پا ، وجود خار ، کیست یا تاندون متورم ، آسیب به مچ پا و آسیب به ساختارهای تونلی. سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که می توانند تحت فشار قرار گیرند.

5- آسیب عصبی ترومایی (آسیب پس از سانحه)

مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوختگی پاها شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا پا باشد ، به عنوان مثال ، پای کسی به پای شما ضربه می زند ، چیزی به پای شما می خورد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره. یا سنگین تر و عصب ستون فقرات از کجا آمده است.

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقتی و خاصی در قسمت پایینی پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث خشکی ، لایه برداری ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی تحریک کننده هستند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و تنها استفاده از داروی ضد قارچ و مراقبت مناسب در خانه کافی است.

پاهای شما از سلامت شما خبر می دهند!

سایر دلایل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است شامل بیماریهای ارثی مانند کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا بیماری دندان شارکوتری است. ماری توت). سوختگی پا می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت ناشناخته ای وجود ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید