علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و در هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را می خرند یا در دیگران می بینند از آن بی اطلاع هستند.

شاید آنچه شما را به این مقاله می رساند میل به یافتن علت درمان است. در این مقاله قصد داریم قبل از درمان علت بیماری بر این عارضه تمرکز کرده و جزئیات آن را به شما اطلاع دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ نوعی از دست دادن هوشیاری موقتی است که با جریان خون ناکافی در مغز همراه است و غش یا “از دست دادن” نیز نامیده می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و هنگامی که قلب اکسیژن کافی به مغز نرساند. این فرآیند می تواند خوش خیم یا نشانه بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ به دلایل مختلف یک علامت تهدید کننده زندگی است. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق بیش از حد ، خستگی یا تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، مانند لخته شدن خون در پاها ، می تواند باعث سنکوپ شود.

همچنین تعیین علت سنکوپ و هر بیماری مهم است. با این حال ، چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ عصبی (NMS) شایع ترین نوع غش است و یکی از دلایل مکرر مراجعه به بخش های اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، که به عنوان عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نیز شناخته می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

اگرچه NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و نبض را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب با گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونلی یا احساس “تاریکی” رخ می دهد. خواباندن فرد جریان خون و توجه را بازیابی می کند و تشنج را متوقف می کند.

این بیماری که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سنکوپ ، سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. بیماریهای دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهند:

کسانی که با آموزش زندگی می کنند.

کسانی که با ضربان قلب یا ضربان نامنظم قلب زندگی می کنند.

کسانی که سابقه سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی در خانواده دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی ناشی از بیماری های مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا فشار خون خاص است. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلب هستند اما بیماری جدی ندارند ، می توانند در محیط سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی ، بیماران بستری باید بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرند. شرایطی که می تواند توسط بیمارستان ارزیابی و درمان شود شامل آریتمی های مختلف قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلب خارجی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید بعد از 70 سالگی تشدید کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. این شامل:

• حالت تهوع

• لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر ناگهانی دمای بدن که باعث سرخ شدن یا احساس سرما می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا اتساع مردمک

• احساس کنید صداها خیلی دور هستند.

سرگیجه ، افتادگی بدن یا احساس سر و بی وزنی.

• سازگار

• سرگیجه

• احساس سرگیجه یا حرکت

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلب در جوانی

سنکوپ و عوامل خطر در نوجوانی

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانانی که بیماری قلبی ندارند اما در حالت ایستاده سنکوپ دارند یا استرس خاصی دارند یا محرک های موقعیتی کمتر احتمال دارد سنکوپ قلب را تجربه کنند.

خطر سنکوپ قلب در افراد زیر 60 سال بیشتر است. مردان؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در محل کار غش در خواب معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط وراثت.

    سنکوپ قلب در جوانی

آیا هنگام سنکوپ باید به پزشک مراجعه کنم؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اما بهتر است ناخودآگاه به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً با پزشک خود مشورت کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
بیش از دو دقیقه طول کشید تا به هوش آمد.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• وقتی هوشیاری خود را از دست می دهید ، نمی توانید مثانه یا روده خود را کنترل کنید.
• نبض شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات برای تخفیف تشخیص لازم است. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• آزمایش جدول خم برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را در زیر درخواست کند:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• داستان آنچه در طول حادثه اتفاق افتاده است.
مصرف مواد مخدر هم بدون نسخه و هم بدون نسخه است

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به خاطر بسپارید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی که ممکن است بیش از حد گرم شوند یا استرس داشته باشند را تعیین کند.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمان بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از قسمت های سنکوپ خود جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف دارو یا ایجاد تغییر در داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: پزشک ممکن است وعده های غذایی کوچک و مکرر را پیشنهاد کند. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، برای مایعات بیشتر ، مقدار پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید ، از کافئین و الکل دوری کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا با قرار دادن آسانسور در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک های” ایجاد کننده چرخه سنکوپ اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ نبض منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD). این دستگاه دائماً نبض و ریتم شما را زیر نظر دارد و ریتم های سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشداردهنده ای مانند غش ، تهوع و تعریق دارند باید بنشینند یا دراز بکشند. افراد مبتلا به سنکوپ باید تحت معاینه فیزیکی کامل پزشک و ارزیابی اولیه از جمله سابقه ، فشار خون و اندازه گیری نبض قرار گیرند.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. ECG ها رایج و ارزان هستند و می توانند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (مانند ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهند. آزمایش های دیگر مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی انجام شود.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “تست تمایل” برای بیماران مفید است. فشار خون و نبض در حالی که روی تخته دراز کشیده و تخته را کج می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب هوشیاری خود را در شیب از دست می دهند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و بدون شرایط پزشکی جدی به طور کلی در محیط سرپایی اداره می شوند. یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان ممکن است برای افراد مسن مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند از سنکوپ جلوگیری کند. این توصیه – حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افراد مبتلا به سنکوپ نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS مشخص نیست. سایر تغییرات در شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان می دهند که با دوره های غش مکرر ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، اما نیاز به مطالعاتی با طراحی بهتر است که کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و توانایی عملیاتی را پوشش دهد. علاوه بر این ، نتایج احتمالی شامل درک بهتر رابطه بین علائم ، علل و بیماریهای زمینه ای سنکوپ با کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و عملکرد و نتایج مختلف است.

آخرین کلمات

تشخیص و درمان علت سنکوپ مستلزم مشورت با متخصص است. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر ، که بر بیماریهای قلبی عروقی و دیابت تمرکز دارد ، می تواند یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان چنین بیماریهایی باشد. در صورت برخورد با چنین بیماری هایی می توانید برای درمان با این مرکز تماس بگیرید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید