علت بوی بد عرق بدن چیست؟صدای ایران – تعریق یا ترشح مایعات توسط غدد عرق (متشکل از غدد اکرین و آپوکرین) در سطح پوست، محلول طبیعی بدن برای تنظیم دما است. در واقع زمانی که دمای بدن به دلیل فعالیت بدنی، داشتن استرس یا اضطراب بیش از حد یا قرار گرفتن در محیط گرم افزایش می یابد، تبخیر عرق تولید شده از سطح پوست به خنک شدن بدن کمک می کند. تغییرات غیرمعمول مانند تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) یا تعریق کم یا بدون تعریق (آنهیدروزیس) باعث نگرانی است. تغییر در بوی بدن به دلیل تعریق بد نیز ممکن است نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد.

عرق بدن به خودی خود بو نمی دهد، اما زمانی که باکتری های روی پوست اسیدهای موجود در عرق تولید شده توسط غدد آپوکرین (واقع در زیر بغل، سینه ها و ناحیه تناسلی-مقعدی) را تجزیه می کنند، مواد زائد باکتری باقی می ماند. تابش می کند.

اصولاً تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی در از بین بردن بوی بد عرق بسیار موثر است، اما اگر این موضوع ناشی از یک مشکل سلامتی باشد، باید برای درمان بیماری زمینه ای به متخصص پوست یا متخصص داخلی مراجعه کنید. بهتر است بدانید تا زمانی که روند درمان به پایان برسد، حتی با رعایت بهداشت کافی باید بوی بد عرق خود را تحمل کنید. پس هر چه زودتر به فکر درمان باشید!

علائم عرق بد چیست؟
اساساً بوی بدن وقتی فرد به سن بلوغ می رسد ظاهر می شود زیرا غدد آپوکرین در این زمان رشد می کنند. مردان در کنترل بوی بدن خود بیشتر از زنان مشکل دارند زیرا بیشتر عرق می کنند. به طور کلی، همانطور که برخی افراد به طور طبیعی بیشتر یا کمتر از دیگران عرق می کنند، بوی بدن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگر با علائم زیر همراه با بوی بد عرق مواجه شدید، باید کمی نگران وضعیت بالینی خود باشید:

تعریق و خیس شدن مداوم لباس ها به خصوص در ناحیه زیر بغل که فعالیت بدنی ندارید و محیط گرم نیست!
شما به قدری عرق می کنید، مخصوصاً در کف دست ها، که در انجام فعالیت های روزمره مانند در دست گرفتن خودکار، چرخاندن دستگیره در یا استفاده از رایانه دچار مشکل می شوید.
تعریق بیش از حد در هنگام خواب
خیس شدن مداوم پوست با تعریق و بروز عفونت های پوستی مکرر در نواحی تحت تعریق
تغییر ناگهانی در بوی عرق بدن
بوی بد عرق شبیه بوی میوه های گندیده است که می تواند نشانه دیابت باشد
بوی بد عرق شبیه وایتکس یا سفید کننده است که می تواند نشانه بیماری کبد یا کلیوی باشد.
علل تعریق و بوی بد عرق چیست و چه کسانی بیشتر در معرض این مشکل هستند؟

دلایل تعریق بیش از حد

تعریق و در نتیجه بوی بدن در اثر فعالیت غدد عرق ایجاد می شود. غدد اکرین در اکثر قسمت های بدن یافت می شوند و مستقیماً به سطح پوست باز می شوند. با افزایش دمای بدن، این غدد مایعاتی را آزاد می کنند که تبخیر می شوند تا بدن شما خنک شود.

غدد آپوکرین در مناطقی از پوست که مو دارید، مانند زیر بغل و کشاله ران شما یافت می شود. این غدد هنگامی که تحت فشار قرار می گیرند، مایع شیری رنگی ترشح می کنند. جالب است بدانید که این مایع تا زمانی که با باکتری های روی پوست شما ترکیب نشود، بی بو است.

اصولاً فعالیت این هورمون ها و تغییر بوی عرق در دوران بلوغ به دلیل افزایش هورمون هایی به نام آندروژن آغاز می شود. این هورمون ها تا سن بلوغ فعال نیستند. به همین دلیل است که بوی بد عرق در کودکی برای شما مشکلی ایجاد نمی کند. هنگامی که این هورمون ها فعال می شوند، موارد زیر می توانند بوی بدن را بدتر کنند:

ورزش سنگین
آب و هوای گرم
اضافه وزن
تغییرات سطح هورمون ها در بدن به خصوص در دوران بلوغ و یائسگی (علت تعریق بد در نوجوانان و علت تعریق بد در زنان)
برخی از شرایط سلامتی مانند دیابت، بیماری کبد یا بیماری کلیوی
مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی
نوع رژیم غذایی و مصرف مداوم برخی از غذاهای چرب، روغن ها یا غذاهای با بوی تند مانند سیر، پیاز و ادویه کاری، زیرا می توانند از طریق منافذ پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد بوی بد عرق شوند.
کمبود ویتامین های C، D، B کمپلکس و بیماری های ناشی از آنها
انواع تعریق غیر طبیعی بدن که می تواند منجر به بوی بد عرق شود
چه عواملی باعث تعریق زیاد می شود؟

تعریق بیش از حد، هایپرهیدروزیس نامیده می شود که در طی آن تعریق حتی زمانی که بدن نیازی به خنک شدن ندارد، رخ می دهد. دو نوع هیپرهیدروزیس وجود دارد:

هیپرهیدروزیس اولیه علت این اتفاق یک بیماری پزشکی دیگر نیست. فرد به طور کلی سالم است، اما احتمالاً از دوران کودکی یا نوجوانی تعریق شدید را تجربه کرده است. تعریق بیش از حد ممکن است تنها در یک یا دو قسمت از بدن مانند کف دست، پا، زیر بغل یا پیشانی رخ دهد، در حالی که بقیه بدن خشک است. معمولاً هر دو طرف بدن به طور مساوی تحت تأثیر قرار می گیرند. عرق کردن معمولا از صبح شروع می شود و تعریق شبانه رایج نیست. این معمولا حداقل یک بار در هفته اتفاق می افتد، اما در بسیاری از افراد بیشتر اتفاق می افتد.
هیپرهیدروزیس ثانویه علت اصلی تعریق بیش از حد شناخته شده است و می تواند پس از مصرف برخی داروها، مکمل های غذایی، سیر، کافئین، نیکوتین، ادویه جات و سایر غذاهای معطر ایجاد شود. البته اضافه وزن، دیابت، نقرس، تومور، یائسگی، پرکاری تیروئید، اختلالات غده هیپوفیز، ضربه به سر، مصرف زیاد الکل و بیماری های عفونی نیز موثر است. معمولا همراه با هیپرهیدروزیس ثانویه، بوی بد عرق نیز احساس می شود.

علت دقیق هیپرهیدروزیس اولیه مشخص نیست. اگرچه استرس و اضطراب می تواند باعث تعریق شود، هیپرهیدروزیس اولیه به عنوان یک بیماری روانی طبقه بندی نمی شود. برخی از مطالعات اخیر به تأثیر عوامل ژنتیکی اشاره می کنند، زیرا به نظر می رسد بروز این مشکل در اعضای یک خانواده بیشتر است. همانطور که در بالا ذکر شد، هیپرهیدروزیس ثانویه شایع تر است و به دلیل چندین اختلال ایجاد می شود.

عرق بد عرق چه عوارضی دارد؟
اصولا بوی بد عرق برای روابط اجتماعی خوب نیست و حتی می تواند باعث دوری افراد از ما شود. به عقیده بسیاری از جوامع، بوی بد عرق نشانه فرهنگ پایین فردی است که آموزش های لازم را در زمینه بهداشت فردی ندیده است، زیرا اگر تعریق زیاد کنترل نشود، می تواند منجر به عفونت های پوستی به ویژه شود. عفونت های قارچی. خوشبختانه امروزه با راه حل های زیادی می توان این مشکل را کنترل کرد.

جلوگیری از بوی بد عرق

آیا می توان از تعریق و بوی بد عرق جلوگیری کرد؟

اگر متوجه تعریق بیش از حد یا عرق بد شده اید، اقدامات پیشگیرانه زیر را توصیه می کنیم:

بدن خود را تمیز نگه دارید و از صابون برای بوی بد عرق استفاده کنید. حداقل یک بار در روز دوش بگیرید تا از شر برخی از باکتری های پوست خلاص شوید. همانطور که گفته شد، عرق به خودی خود اساساً بی بو است، اما وقتی باکتری های روی پوست با آن مخلوط می شوند، به سرعت تکثیر می شوند و بوی بدی ایجاد می کنند. بنابراین، شستشوی کامل، به ویژه در مناطقی از بدن که تمایل به تعریق بیشتر دارند، می تواند به جلوگیری از بوی بد عرق کمک کند. استفاده از مواد شوینده و صابون های آنتی باکتریال یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه است. حتماً هر بار زیر بغل خود را اصلاح کنید تا عرق سریعتر تبخیر شود و زمان زیادی برای تعامل با باکتری ها نداشته باشد.

پس از شستن بدن، آن را به خوبی خشک کنید. هنگامی که دوش گرفتید، خود را کاملا خشک کنید و به مناطقی که زیاد عرق می کنید توجه بیشتری داشته باشید. اگر پوست شما خشک است، رشد باکتری هایی که باعث بوی بدن می شوند روی آن سخت تر می شود.

از محصولات بهداشتی ضد تعریق استفاده کنید. پس از تمیز کردن و خشک کردن بدن، از یک محصول ضد تعریق قوی روی زیر بغل خود استفاده کنید. این محصولات معمولا حاوی کلرید آلومینیوم هستند، یک ماده شیمیایی که تعریق را متوقف می کند. دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار در شب استفاده کنید. اگر فکر می کنید به کمک بیشتری نیاز دارید، از پزشک خود در مورد ضد تعریقی که برای شما مناسب است سوال کنید.

لباس های خود را تمیز نگه دارید. در صورت تعریق زیاد، هر چه زودتر لباس خود را عوض کنید. تعویض لباس به کاهش بوی بد عرق کمک می کند. حتما جوراب خود را عوض کنید، به خصوص اگر دائماً بوی پا دارید. بیشتر لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی (پشم، پنبه یا ابریشم) بخرید، زیرا قابلیت تنفس بیشتری دارند.

مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها را کاهش داده یا کاهش دهید زیرا آنچه می خورید بر بوی بدن شما تأثیر می گذارد. غذاهایی که باعث تعریق بیشتر شما می شوند، مانند فلفل تند یا سایر غذاهای تند، ممکن است منجر به تعریق بد شوند. بوی غذاهایی مانند پیاز یا سیر در بوی عرق تاثیر دارد. نوشیدنی های حاوی کافئین یا الکل نیز ممکن است باعث تعریق بیشتر شما شوند.

تمرین تکنیک های تمدد اعصاب مانند یوگا، مدیتیشن یا بیوفیدبک را در نظر بگیرید. این روش ها می توانند به شما یاد دهند که استرسی که باعث تعریق می شود را کنترل کنید.

بنابراین با رعایت نکات ذکر شده می توان از بوی بد عرق بدن جلوگیری کرد.

روش صحیح تشخیص علل تعریق و بوی بد عرق

پزشکان معمولا ابتدا افرادی را که از تعریق بد شکایت دارند معاینه می کنند. پزشک شما احتمالاً در مورد سابقه پزشکی شما سؤال خواهد کرد. آنها همچنین ممکن است خون یا ادرار شما را آزمایش کنند. این آزمایشات می تواند نشان دهد که آیا مشکل شما به دلیل یک بیماری پزشکی مانند عفونت، دیابت یا تیروئید (پرکاری تیروئید) است یا عدم رعایت بهداشت و مراقبت شخصی!

انواع روش های درمان بوی بد عرق که باید بدانید

اگر پزشک تشخیص دهد که علت تعریق زیاد و بوی بد عرق وجود یک بیماری زمینه ای است، مطمئناً می تواند با درمان به موقع مشکل شما را حل کند. اما در این بین راه حل های درمانی دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

درمانی به نام iontophoresis که می تواند به کنترل تعریق دست و پا کمک کند. در این روش نواحی آسیب دیده به مدت حدود ۲۰ تا ۴۰ دقیقه در آب قرار می گیرند و جریان الکتریکی با ولتاژ پایین از طریق آب ارسال می شود. در ابتدا به ۲ تا ۳ جلسه درمانی در هفته نیاز است. پس از حدود ۶ تا ۱۰ جلسه درمانی، ترشح غدد عرق به طور موقت متوقف می شود. سپس درمان های نگهدارنده از یک بار در هفته تا یک بار در ماه استفاده می شود.
تزریق دوزهای کوچک سم بوتولینوم به زیر بغل (به نام بوتاکس زیر بغل) می تواند به طور موقت ترشح مایع از تعریق را مسدود کند.

ممکن است برای جلوگیری از تعریق از داروهای تجویزی (قرص های مخصوص بوی بدن) استفاده شود. این روش درمانی باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد زیرا ممکن است به گونه ای انجام شود که بدن در صورت نیاز توانایی خنک شدن را نداشته باشد.

استفاده از یک دستگاه دستی که امواج الکترومغناطیسی ساطع می کند می تواند غدد عرق زیر بغل را از بین ببرد و در نتیجه از تعریق آنها جلوگیری کند.

جراحی معمولا آخرین راه حل است که طی آن غدد عرق از زیر بازوها برداشته می شوند یا از رسیدن سیگنال های عصبی به غدد عرق جلوگیری می شود. جدیدترین نوع این نوع جراحی سمپاتکتومی نام دارد.

درمان بوی بد عرق با داروهای گیاهی

گیاهان دارویی مانند موارد زیر می توانند در رفع بوی بد عرق کمک زیادی به شما کنند:

برگ مورد: پاشیدن برگ مورد بر روی پوست با خاصیت قابض آن می تواند از تعریق جلوگیری کند.
برگ شیرین بیان: توصیه می کنیم ۲ تا ۳ ناحیه از بدن را که زیاد عرق می کنند با عصاره آن شست و شو دهید.

برگ حنا: پودر آن به همراه برگ سدر می تواند به رفع عرق موضعی کمک زیادی کند.
مریم گلی: بهتر است جوشانده آن را بخورید و پودر آن را زیر بغل یا داخل کفش بگذارید.

رفع بوی بد عرق در طب سنتی

به گفته متخصصان طب سنتی، سرکه سیب می تواند با از بین بردن باکتری های مضر بوی بد عرق را از بین ببرد. برای درمان بوی بد عرق زیربغل از دم کرده نعناع و خواص ضد تعریق آن غافل نشوید. استفاده محلی از آب لیمو و چای یا محلول آب گوجه فرنگی نیز به دلیل خاصیت ضد باکتریایی در رفع بوی بد عرق بسیار موثر است. همچنین می توانید در تاپیک با عنوان درمان بوی بد عرق دکتر خیراندیش با نکات لازم در این زمینه آشنا شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

برخی از افراد به طور طبیعی بیشتر یا کمتر از دیگران عرق می کنند و به همین دلیل ممکن است بوی بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. توصیه می کنیم در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

شما ناگهان خیلی بیشتر یا کمتر از حد معمول عرق می کنید
عرق کردن، برنامه روزانه شما را مختل کرده است

شما دائماً بدون هیچ دلیلی عرق شبانه را تجربه می کنید

هنگام انجام کارهای روزانه متوجه تغییر بوی بدن خود می شوید

نوع رژیم غذایی که می خورید تاثیر زیادی بر بوی بدن شما دارد. بنابراین بیشتر توجه کنید که کمبود کدام ویتامین باعث تعریق بد می شود. تشخیص به موقع بوی بد عرق تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس و موقعیت اجتماعی شما دارد. بنابراین، در اسرع وقت با متخصص داخلی یا متخصص پوست خود صحبت کنید.