علت اصلی مرگ یزید چیست؟


صدای ایران– تاریخ اسلام از قاتلان امام حسین (ع) به عنوان ظالم ترین و ظالم ترین مردم یاد کرده است. مردمی که با طمع درهم و دینار و در بالاترین حالت حکومت ری و قبایی بر مردم حکومت می کنند، خون فرزند رسول گرامی اسلام (ص) را می ریزند که از آن به خون تعبیر شده است. از خدا

یزید در سال ۶۱ هجری در نزدیکی مکانی به نام کربلا، با سپاهیانش جلوی حرکت امام حسین (ع) و یارانش را گرفت تا از آنها بخواهد با خلافت خود بیعت کنند.

سرانجام به دلیل عدم بیعت با امام حسین(ع) با لشکر ۴۰۰۰ نفری امام حسین(ع) و ۷۲ تن از یارانش را به شهادت رساند و خانواده های آنان را اسیر کرد.

خانواده و محل تولد

«یزید بن معاویه بن ابی سفیان» در ۱۱ شوال ۲۶ قمری در شهر «المطرون» دمشق به دنیا آمد، نام پدرش «معاویه بن ابی سفیان» و نام مادرش «میزون بنت بهدل» است. “.

دوران نوجوانی را در میان قبیله «کلب» مادرش گذراند و در جوانی فصول بهار را در بادیه نشینان گذراند و بقیه سال را در محضر درباریان یونانی و شامی پدرش گذراند.

در فتوحات اسلامی تا زمان خلافت

یزید در چندین جنگ فتوحات اسلامی از جمله جنگ های متوالی مسلمانان و امپراتوری روم حضور داشت و چندین بار به حج مشرف شد. وی در سال ۶۰ هجری قمری در سن ۳۴ سالگی به خلافت رسید و اولین فردی بود که با ارث به خلافت رسید.

ازدواج و فرزندان یزید

یزید دو همسر به نام های «فاخته بنت ابی هاشم» و «ام کلثوم بنت عبدالله» داشت که ثمره آن دو پسر به نام های «معاویه دوم»، «خالد» و یک دختر به نام «عتاکا» است. دری ترجیح داد و عمرش همیشه با مخاری و میمون در آغوش می گذشت.

سن در کربلا

سن یزید حدود ۳۴ یا ۳۵ سال در جنگ کربلا با یاران امام حسین علیه السلام بود و سرانجام در سال ۶۴ هجری در ۳۸ یا ۳۹ سالگی به تفاهم رسید.

علت اصلی مرگ یزید چیست؟

شعر یزید

برخی مانند مطهری و شهریار معتقدند که مصراع بیت اول یکی از غزلیات حافظ از اشعار یزید اقتباس شده است، بیت منسوب به یزید چنین است:

من مسموم شده ام، نه پادزهر دارم و نه درمانی

ادر کساء و نوله الا یا آیه الساقی

بیت معروف حافظ چنین است:

الا یا ایها ساکی در فنجان و رمان

که در ابتدا عشق را آسان کرد، اما مشکلات از بین رفت

روایات عامل مرگ یزید است

روایت (۱): مرگ یزید

«لهوف، سید بن طاووس» مشهورترین راوی کربلا می گوید; یزید به شکار علاقه داشت و روزی با یارانش برای شکار به صحرای دور از شام رفتند.

در یکی از صحراها، آهویی توجه او را جلب کرد، خواست قدرت خود را به رخ بندگانش بکشد و گفت من خودم این آهو را شکار می کنم، هیچکس با من نیاید.

آهو او را از دره ای به دره دیگر کشاند و یزید را از سلامتی اش دور کرد و تلاش او برای یافتن آهو به جایی نرسید تا اینکه یزید در بیابان با بیابانی روبرو شد که از چاه آب می کشید. مقداری آب به یزید داد، ولی او نه تعظیم کرد و نه سلام کرد، یزید گفت: اگر بدانی که من کیستم، بیشتر به من احترام می گذاری! عرب گفت: برادر تو کیستی؟ گفت: من امیرالمؤمنین یزید بن معاویه هستم.

عربى گفت: به خدا سوگند تو قاتل حسین بن على (ع) دشمن خدا و رسول خدا هستى. عربى خشمگین شد و شمشیر یزید را گرفت تا بر سر یزید بزند، اما شمشیر به سر اسب اصابت کرد و اسب از شدت ضربه فرار کرد. و یزید از پشت اسب آویزان شد، اسب شتاب گرفت و یزید را به زمین کشید، چنان او را به زمین کشید که قطعه قطعه شد.

یاران یزید به دنبال او رفتند، اثری از او نیافتند، تا اینکه به اسب او رسیدند و فقط پای یزید را که بر رکاب آویزان بود، یافتند.

روایت (۲): مرگ یزید

شیخ صدوق: یزید شب را مست خوابید و صبح او را مرده یافتند در حالی که بدنش دگرگون شده بود، گویی قیر زده شده بود.

روایت (۳): مرگ یزید

کتاب الکمال فی التاریخ: یزید بن معاویه در حوالی دمشق بر اثر برخورد تکه سنگی که از منجنیق پرتاب شد و به یک طرف صورتش اصابت کرد مریض شد و این بیماری منجر به مرگ او شد. چهاردهم ربیع الاول سال ۶۴ قمری.

روایت (۴): مرگ یزید

برخی گفته اند که یزید توسط «سلمی» دختر حجر بن عدن کندی و با همکاری برادرزاده «عبدالرحمن» حجر مسموم شد و مجازات شد.

روایت (۵): مرگ یزید

«احمد بن یحیی بلاذری» در کتاب انساب الاشراف می نویسد: پیرمردی از شامیان به من گفت: علت مرگ یزید این بود که میمون خود را در حالت مستی بر الاغی سوار کرد، سپس چنین به دنبال او دوید. که گردنش شکسته بود یا چیزی داخل آن بود [احتمالا زهره اش] پاره شد

عکس مقبره یزید در دمشق

عکس قبر و مدفن یزید در دمشق

دوره خلافت و محل دفن

یزید بن معاویه در مجموع سه سال و نه ماه بر مردم خلافت کرد.

پس از مرگش در قبرستان معروف دمشق به نام «باب الصغیر» به خاک سپرده شد و بنا به وصیتش پسرش معاویه دوم پس از او به خلافت رسید.

عکس مقبره یزید حاکم کوفه
نبش قبر و استخوان

عباسیان در نخستین سال های حکومت خود قبور «یزید»، «معاویه» و «عبدالملک بن مروان» را از بین بردند و استخوان های باقی مانده آنان را سوزاندند.

در کتاب «انساب الاشراف» نبش قبر یزید چنین نقل شده است:

هنگامی که عبدالله بن علی عباسی به نهر ابوفطرس رسید، دستور داد تا برای بنی امیه اعلام امان کنند، همه اطراف او جمع شدند و لشکر خراسانی حامی بنی عباس با گرز به آنها حمله کردند و آنها را کشتند.

عبدالله نیز گروهی از آنان و یارانشان را کشت و دستور داد قبر معاویه را بگشایند و از معاویه جز استخوان نازکی نماند. قبر یزید بن معاویه را نیز باز کردند و جز استخوان های مفاصل پای او چیزی نیافتند. تکه هایی از سر عبدالملک بن مروان نیز پیدا شد و هر چه از قبور جمع آوری کردند به آتش کشیده شد.