علائم کیست سینه چیست؟صدای ایران-بیشتر خانم ها توده هایی در ناحیه سینه دارند که در حالت عادی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و به نوعی ساختار طبیعی بدن است، اما در برخی موارد این توده ها فیبروکیستیک شده و دردسرساز می شوند. بیش از نیمی از زنان تغییرات مربوط به این بیماری را تجربه می کنند و تا حدی این تغییرات طبیعی است که بسیاری از افراد آن را بیماری نمی دانند.

عوامل موثر بر ایجاد کیست پستان

کیست ها کیسه های پر از مایع هستند که در اثر گشاد شدن مجرا ایجاد می شوند. این توده ها ممکن است نرم یا سفت باشند و با فشار دست حرکت کنند. علت اصلی بیماری فیبروکیستیک (FCC) هنوز ناشناخته است، اما تغییرات در هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون در رشد آن بی تاثیر نیست.

علائم_کیست_سینه

علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است، اما برخی از علائم زیر شایع تر هستند:
• وجود توده های کوچک در سینه. اغلب، تراکم آن در قسمت فوقانی و به سمت خارج سینه بیشتر است.
• درد و ناراحتی در یک یا هر دو سینه که می تواند ثابت یا دوره ای باشد. در برخی افراد با نزدیک شدن به دوره قاعدگی، درد افزایش می یابد و در برخی دیگر، درد در طول ماه وجود دارد.
• وجود ترشحات از نوک پستان. رنگ این ترشحات می تواند زرد، سبز، خاکستری یا قهوه ای باشد.
• تورم و احتباس آب در قفسه سینه

برای اکثر زنان، سرطان سینه معمولاً بدون درد است

شباهت علائم کیست سینه با سرطان سینه اکثر زنان را نگران می کند. اما جای نگرانی نیست زیرا بر خلاف آنچه اکثر زنان فکر می کنند، سرطان سینه معمولاً درد ندارد. این سرطان معمولاً با وجود یک توده در سینه یا زیر بغل، ترشح یا فرورفتگی از نوک پستان یا تغییرات پوستی مشخص می شود. برای اطمینان از سلامتی خود و عدم وجود سرطان با متخصص زنان مشورت کنید.

پیشگیری از کیست سینه

• سیگار و کافئین از مهم ترین عوامل تشدید کننده کیست سینه هستند. سیگار را ترک کنید و مصرف چای و قهوه را کاهش دهید. کافئین در قهوه، چای، شکلات و نوشابه ها یافت می شود.

• رژیم غذایی روزانه خود را اصلاح کنید. چربی سم است، بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی علاوه بر پیشگیری از این بیماری، از غذاهای کم چرب استفاده کنید. گوشت قرمز را جایگزین ماهی کنید یا مصرف آن را افزایش دهید. مصرف نمک را کاهش دهید، استفاده زیاد از نمک باعث افزایش احتباس آب در سینه ها و ایجاد درد و تورم می شود.

• ورزش؛ کم تحرکی عامل بسیاری از بیماری هاست. پیاده روی ساده ترین و ارزان ترین ورزشی است که به شما کمک می کند.

• استرس و اضطراب را از خود دور کنید. استرس علائم بیماری را تشدید می کند.

• ماموگرافی را فراموش نکنید. زنان بالای ۳۵ سال باید سالانه ماموگرافی انجام دهند. بهتر است در هفته اول قاعدگی ماموگرافی انجام شود.

گیاه گل مغربی نیز تا حدودی در درمان این بیماری موثر است

در درمان بیماری از داروهای تنظیم کننده هورمون زنانه برای تنظیم هورمون ها و مسکن ها برای کاهش درد ناشی از این بیماری استفاده می شود. گیاه گل مغربی نیز تا حدودی در درمان این بیماری موثر است.

با معاینه شخصی به صورت ماهیانه از سلامت سینه های خود اطمینان حاصل کنید و در صورت احساس توده یا علائم دیگر، آرامش خود را حفظ کرده و با متخصص مشورت کنید.