عباس معروفی درگذشت / بیوگرافی


گزارش کردن صدای ایرانعباس معارفی متولد ۱۳۳۶، داستان‌نویس ایرانی و خالق آثاری چون «سمفونی مردگان» و «سال شورش» در سن ۶۵ سالگی درگذشت.

عباس معارفی که نویسندگی را زیر نظر هوشنگ گلشیری و محمدعلی سپانلو آغاز کرد، با رمان «سمفونی مردگان» به شهرت رسید و اگرچه مجموعه داستانی چون «آخرین بهترین نسل» را از خود به یادگار گذاشت، اما او را به عنوان رمان «سمفونی مردگان» به شهرت رساند. یک رمان نویس در ادبیات ایران را می شناسند.

از جمله آثار معروف زنده یاد مروحی آثاری چون «سمفونی مردگان» و «سال آشوب» بود.

عباس معروفی نویسنده و سردبیر مجله «گردون» از بیماری سرطان رنج می برد.

مروهی که سال ها پیش به آلمان مهاجرت کرده بود، نویسندگی را در آنجا ادامه داد، اما هرگز نتوانست به عنوان یک نویسنده مشهور به روند داستان نویسی خود ادامه دهد.

او زندگی خود را با کارهای ساده از جمله مدیریت شبانه هتل می گذراند

حتی گفته می شد که با وجود افتخارات بزرگی که در ادبیات ایران به دست آورده، در یکی از شهرهای آلمان به عنوان مسئول پذیرش هتل مشغول به کار است و عمر خود را صرف انجام کارهای ساده از جمله مدیریت هتل در شب می کند.

معروفی حدود ۱۱ سال در دبیرستان های میفد و خوارزمی تهران معلم ادبیات بوده است.

عباس معروفی در سال ۱۳۳۶ در تهران (بازارچه نایب السلطنه) به دنیا آمد. وی دارای دیپلم ریاضی از دبیرستان مراوی و فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی از هنرهای زیبای تهران است و حدود ۱۱ سال معلم ادبیات در دبیرستان های مهدی و خوارزمی تهران بوده است.

اولین مجموعه داستان او به نام «روبروی آفتاب» در سال ۱۳۵۹ در تهران منتشر شد. پیش از آن و پس از آن، داستان‌های او در برخی مطبوعات منتشر شد، اما با انتشار «سمفونی مردگان» بود که نام او به‌عنوان نویسنده مطرح شد.

در تابستان ۱۳۶۰ ساختمان کانون نویسندگان ایران توسط دادسرای انقلاب پلمب شد. عباس معارفی زیر نظر هیئت مدیره انجمن (احمد شاملو، هوشنگ گلشیری، باقر پرهام، محمد محمدعلی و محمد مختاری) مهر را شکست و اسناد انجمن را به محل امنی رساند تا جان مردم انجمن اعضا در امان خواهند بود

در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیر اجراهای صحنه، مدیر ارکستر سمفونیک تهران و مدیر روابط عمومی (به مدت سه سال و نیم) بیش از ۵۰۰ کنسرت موسیقی از هنرمندان مختلف کشور اجرا کرد که یکی از روزهای اوست. و تلاش شبانه مجله موسیقی «آهنگ» نیز به سردبیری او در همان زمان منتشر می شد.

یکی از مهمترین اقدامات مجله گردون پیشنهاد فعالیت مجدد کانون نویسندگان ایران بود.

در سال ۱۳۶۹ مجله ادبی «گردون» را تأسیس کرد و سردبیر آن شد و به طور جدی به کار مطبوعات ادبی روی آورد. شیوه و روال او در این نشریه برخلاف انتظار حکومت ایران بود و باعث فشارهای پی در پی و در نهایت محاکمه و دستگیری وی شد. یکی از مهمترین اقدامات مجله گردون پیشنهاد فعالیت مجدد کانون نویسندگان ایران بود. در سال ۱۳۶۹ جلسات سومین دوره کانون نویسندگان ایران آغاز شد و در سال ۱۳۷۳ به انتشار متن «ما مؤلف هستیم».

عباس معروفی درگذشت

معروفی پس از دستگیری «گردون» از کشور خارج شد.

معروفی پس از دستگیری «گردون» از کشور خارج شد. او به پاکستان و سپس به آلمان رفت و مدتی از بورسیه «خانه هاینریش بل» بهره مند شد. و یک سال در آن خانه به عنوان مدیر کار کرد. پس از آن برای امرار معاش دست به کارهای مختلفی زد. مدتی به عنوان مدیر شبانه هتلی مشغول به کار شد و سپس در خیابان کانت برلین «خانه هنر و ادبیات هدایت» بزرگترین کتابفروشی ایرانی در اروپا را تأسیس کرد و به عنوان کتابفروشی شروع به کار کرد. و کلاس های داستان نویسی خود را در همان مکان برگزار کرد. چاپخانه و انتشارات گردون نیز در این مکان دایر است که بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب از نویسندگان تبعیدی و آثار ممنوعه در ایران منتشر کرده است.

وی همچنین مؤسس سه جایزه ادبی زرین گردون، زرین زمانه و جایزه ادبی تیرگان است.

از جوایز معروف عباس معروفی

آثار معروفی به زبان های مختلف ترجمه شده است و به همین دلیل در شناساندن ادبیات فارسی به جهان تاثیر بسزایی داشته است. او جوایز مختلف بین المللی را در کارنامه خود ثبت کرده است. اولین جایزه بین المللی او جایزه “هلمن/همت” بود که به طور مشترک با هوشنگ گلشیری در سال ۱۹۹۶ به آنها اعطا شد. در همان سال جایزه مقاله نویس آزاد اتحادیه روزنامه نگاران کانادا را از آن خود کرد. سمفونی مردگان که شاهکاری از عباس معروفی است در سال ۱۳۸۰ برنده جایزه بنیاد نشر ادبی فلسفی سورکمپ شد.

همسر عباس معروفی

اکرم ابویی در سال ۱۳۴۳ در تهران به دنیا آمد. او از آکادمی هنر آلمان فارغ التحصیل شد و در برلین زندگی می کند. اکرم ابوی علاوه بر تدریس نقاشی، نمایشگاه های انفرادی و گروهی مختلفی برگزار کرده و سه کتاب از مجموعه آثار خود را با نام های نگاه به آن سوی دنیا، طرح ها و اکنون متولد شده منتشر کرده است.

مروهی زیر عکسی که لباس بیمارستان پوشیده و روی ویلچر نشسته است، نوشت:

عباس معروفی درگذشت

سیمین دانشور به من گفت: غصه یعنی سرطان! غمگین مباش، معروف!»

و من غمگین بودم.

اینجا در بیمارستان شریت در برلین، اکنون یازده عمل جراحی را پشت سر گذاشته‌ام، از دوشنبه وارد مرحله پرتودرمانی خواهم شد. در یک تونل تاریک به نقاط روشن فکر می کنم که اگر بلند شدم، هفت کتاب ناتمامم را تمام کنم و چند درخت دیگر بکارم.

هفت جراح و متخصص این جراحی را انجام دادند. این جراح فک و صورت گفت: بدن شما چهل ساله است، هیچ بیماری و اختلالی در بدن شما وجود ندارد؛ سرطان لنفاوی هم بیماری بدی است.

گفتم: در طب ایرانی به این مرض می گویند غمباد.

او خندید.