طرف های اروپایی و آمریکایی بیش از ایران به توافق نیاز دارند / انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش نمی شودگزارش کردن صدای ایرانناصر کنعانی در نشست خبری خود افزود: کودتای ۲۸ مرداد سند دیگری از مداخلات غیرقانونی دولت آمریکا با همکاری دولت انگلیس در امور داخلی کشورهای مستقل است.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت گفت: اتخاذ سیاست خارجی متوازن، تعامل هوشمندانه و دیپلماسی پویا در دستور کار دولت قرار گرفته است و به نظر می رسد این سیاست آثار و نتایج خود را در عرصه عمل نشان داده است. تا اندازه زیادی.

سخنگوی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی تاکید کرد: همچنان در مسیر مذاکره هستیم.

وی با اشاره به پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا، گفت: هیچ پاسخی از طرف طرف مقابل به ویژه آمریکایی ها به پیشنهاد طرف اروپایی دریافت نشده است و زمانی می توانیم از موفقیت مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند که پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است.» .

کنعانی گفت: اگر ایران به توافق نیاز دارد، طرف اروپایی و آمریکایی بیش از ایران به توافق نیاز دارند.

وی افزود: موضوعات باقی مانده اگرچه ممکن است نسبتاً کوچک باشد، اما موضوعات مهمی هستند و باید درباره آنها تصمیم گیری و توافق شود.

کنعانی بیان کرد: تاکنون پیشرفت نسبتا خوبی در خصوص مذاکرات داشته ایم اما مذاکرات یک مجموعه است و باید در مورد مسائل مربوط به مذاکرات به توافق برسیم و تا زمانی که همه مسائل به توافق نرسد نمی توانیم بگوییم به توافق رسیده ایم. بر.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات اخیر در روابط سوریه و ترکیه گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد آغاز روابط دو کشور باشیم. بازسازی روابط سوریه و ترکیه و حل اختلافات و گام برداشتن در راستای مذاکرات دوجانبه به نفع ترکیه و سوریه و منطقه است.

وی در پاسخ به سوالی گفت: موضوع انتقام از قاتلان سردار سلیمانی فراموش شدنی نیست، قابل آشتی نیست و ایران از تمام امکانات خود برای به دست آوردن عدالت برای قاتلان این سردار بزرگ استفاده خواهد کرد.

کنعانی تاکید کرد: این موضوع ربطی به موضوع لغو تحریم ها ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روابط خود را با کشورهای دیگر از جمله کشورهای منطقه مستقل از برجام، توافق هسته ای و لغو تحریم ها می بینیم و در این زمینه شاهد یک اتفاق مثبت هستیم. در مسیر تعامل با کشورهای منطقه.

وی تاکید کرد: شرایط ایجاب می کند که ایران و عربستان بر اساس منافع متقابل و نیازهای منطقه ای گام عملی جدیدی در جهت از سرگیری روابط بردارند و امیدوارم به زودی این امر محقق شود.

کنعانی گفت: سفر وزیر امور خارجه به آفریقا از امروز آغاز می شود.

وی افزود: امیر عبداللهیان در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی به کشورهای مالی، تانزانیا و همچنین زنگبار جمهوری متحد تانزانیا سفر می کند. در این سفر تعدادی از بازرگانان بخش خصوصی نیز وزیر امور خارجه را همراهی می کنند.

این خبر تکمیل شد.