شینزو آبه کی بود؟به گزارش صدای ایران، رسانه های ژاپن امروز گزارش دادند که شینزو آبه، نخست وزیر سابق این کشور روز جمعه در جریان تبلیغات انتخاباتی خود در شهر نارا در غرب این کشور هدف گلوله قرار گرفت. حال این سیاستمدار ۶۷ ساله که از ناحیه گردن و سینه مورد اصابت گلوله قرار گرفته است بسیار وخیم گزارش شده است. ساعاتی بعد رسانه مذکور خبر فوت وی را بر اثر جراحات وارده اعلام کرد.

بر اساس گزارش ها مظنون این حادثه تروریستی “تتسویا یاماگامی” ملوان ۴۰ ساله سابق نیروی دریایی ژاپن و ساکن نارا است. او با استفاده از یک تفنگ دست ساز به شینزو آبه شلیک کرد. وی بلافاصله در محل دستگیر شد. گفته می شود هدف ضارب از این اقدام نارضایتی وی از سیاست های شینزو بوده است اما هنوز دلیل و انگیزه اصلی او از ترور نخست وزیر سابق ژاپن مشخص نشده است.

شینزو آبه کی بود؟

شینزو آبه ملقب به شاهزاده در سال ۱۹۵۴ در خانواده ای سیاسی به دنیا آمد. پدرش، شینتارو آبه، وزیر خارجه سابق ژاپن و پدربزرگش، نوبوسوکه کیشی، نخست وزیر این کشور در سال های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۰ بود.

شینزو آبه در سال ۲۰۰۶ نخست وزیر ژاپن شد، در حالی که اقتصاد ژاپن در تلاش بود تا از بحران آسیایی ۱۹۹۸ نجات یابد. اولین دوره نخست وزیری او در یک سال با رسوایی های شدید به پایان رسید. با این حال، رای دهندگان ژاپنی او را مجدداً در سال ۲۰۱۲ به مدت هشت سال به عنوان نخست وزیر انتخاب کردند. شینزو آبه در سال ۲۰۲۰ به دلیل مشکلات جسمانی استعفا داد.

قبل از اینکه تصمیم به کناره گیری بگیرد، تنها چهار روز بیشتر از او توانست رکورد عمویش ایساکو ساتو را پشت سر بگذارد و تنها نخست وزیر این کشور برای طولانی ترین زمان در سمت خود شود. بودن

با این وجود، شینزو آبه همچنان رهبر بزرگترین جناح در حزب حاکم لیبرال دموکرات است. با وجود بازنشستگی از سمت نخست وزیری، او همچنان درگیر سیاست بود.

البته بسیاری سیاست های اقتصادی شینزو آبه را جنگ طلبانه می دانستند و آن را ضداقتصادی می خواندند در حالی که اقتصاد ژاپن در دوران نخست وزیری او از رکود ۱۰ ساله خود خارج شد.

از آنجایی که سیاست های او منجر به خروج موفقیت آمیز ژاپن از بحران اقتصادی فوق الذکر در آسیا شد، او شهرت بین المللی به دست آورد.

شینزو آبه همچنین نه تنها سیاست نظامی ژاپن را تغییر داد، بلکه ایده ایجاد یک اتحاد نظامی چهارگانه به نام “کواد” را مطرح کرد که به موجب آن یک اتحاد نظامی بین ژاپن، هند، استرالیا و ایالات متحده ایجاد شد.

با وجود رقابت ژئواستراتژیک با چین، شینزو آبه به دنبال همکاری با رئیس جمهور این کشور شی جین پینگ بود.

وی همچنین در پایان نخست وزیری خود تلاش کرد میان ایران و آمریکا برای کاهش تنش میان دو کشور در پی خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ۲۰۱۵ میانجیگری کند. وی در همین راستا در سال ۱۳۹۸ به تهران سفر کرد و با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

شینزو آبه نیز در اظهارات اخیر خود در خصوص درگیری های اوکراین، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور این کشور را مقصر اصلی ایجاد درگیری با روسیه اعلام کرد.