شیزوآبه نخست وزیر سابق ژاپن به ضرب گلوله کشته شدگزارش کردن صدای ایرانبه گزارش خبرگزاری ها، کانال «ان اچ کی» ژاپن اعلام کرد که فردی که به شینزو آبه شلیک کرده بود دستگیر شده است.
در ادامه این گزارش نخست وزیر سابق ژاپن که بر اثر اصابت تیر به زمین افتاده بود برای مداوا به بیمارستان منتقل شد.
بر اساس این گزارش، شینزوآبه از پشت با اسلحه مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. برخی رسانه ها مدعی شده اند که گلوله به سینه او اصابت کرده است.
اداره آتش نشانی شهر نارا در غرب ژاپن می گوید که هیچ نشانه ای از زندگی در آقای آبه وجود ندارد و دولت ژاپن در اولین واکنش رسمی وضعیت او را “ناشناخته” اعلام کرده است.
رویترز همچنین اعلام کرد که فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن پس از مجروح شدن شینزو آبه، کارزار انتخاباتی خود را رها کرد و به توکیو بازگشت.
دولت ژاپن تایید کرد که شینزو آبه، نخست وزیر سابق این کشور هدف گلوله قرار گرفته و وضعیت وی مشخص نیست.
رویترز به نقل از رسانه های ژاپنی گزارش داد که آبه در حالی که بیهوش بود به بیمارستان منتقل شد و قبلاً دچار سکته مغزی شده بود.
موتگی توشیمیتسو وزیر خارجه ژاپن در افتتاحیه نشست گروه ۲۰ در اندونزی پس از حمله آبه شرکت نکرد.
رویترز به نقل از دبیر ارشد کابینه ژاپن نوشت: ما اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سلامتی شینزو آبه نداریم.
اطلاعات بیشتر در مورد مظنون
پلیس ژاپن یک مظنون ۴۱ ساله به نام تتسویا یاماگامی را به اتهام تلاش برای کشتن شینزو آبه دستگیر کرد. پلیس ژاپن می گوید مظنون به پشت آقای آبه شلیک کرده است.
بر اساس گزارش NHK، مظنون دستگیر شده در همان شهری که حادثه در آن رخ داده زندگی می کند. منابع دفاعی می گویند که او به مدت سه سال تا حدود سال ۲۰۰۵ برای نیروی دفاع شخصی تفنگداران دریایی کار می کرد.
پلیس می گوید مظنون به بازرسان گفت که از نخست وزیر سابق ناراضی است و می خواهد او را بکشد.
نخست وزیر سابق ژاپن در علائم حیاتی نیست
یکی از مقامات بیمارستان نارا در ژاپن، جایی که شینزو آبه پس از ترور به آنجا منتقل شد، به رویترز گفت که آبه هیچ علائم حیاتی نشان نمی دهد.
شینزو آبه دو سال پیش به دلیل مشکلات سلامتی از سمت خود کناره گیری کرد. پس از آن یوشیهیده سوگا نخست وزیر جدید ژاپن شد.

او در ۲۱ سپتامبر ۱۹۵۴ به دنیا آمد و در میان نخست وزیران ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، سومین دوره طولانی مدت را داشت.
شینزو آبه در سال ۲۰۰۶ به این سمت انتخاب شد. آبه جانشین جونیچیرو کویزومی شد که پس از پنج سال از سمت نخست وزیری و رهبر حزب لیبرال دموکرات کنار رفت.