شواهد بیشتر برای حمایت از مرگ و میر کمتر پس از جراحی متابولیک


هرکسی که ادبیات را دنبال می کند باید تا کنون به جریان ثابت شواهدی که به طور مداوم کاهش عوارض و مرگ و میر پس از جراحی متابولیک را نشان می دهد توجه کرده باشد.

اکنون، مطالعه دیگری، این مطالعه توسط Anita Korculas و همکاران، در منتشر شده است سالنامه جراحیشواهد بیشتری برای این امر ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل گذشته نگر آنها شامل گروهی از بیمارانی بود که از ژانویه ۲۰۰۵ تا سپتامبر ۲۰۱۵ تحت بای پس معده (SG, n = 13,900) یا بای پس معده Roux-en-Y (RYGB, n = 17,258) از ژانویه ۲۰۰۵ تا سپتامبر ۲۰۱۵ در سه سیستم بهداشتی یکپارچه در ایالات متحده قرار گرفتند. با ۸۷۹۶۵ بیمار غیرجراحی در محل، سن، جنس، شاخص توده بدن، وضعیت دیابت، مصرف انسولین، نژاد/قومیت، درجه همبودی چارلسون/الکساوزر، و استفاده از مراقبت های بهداشتی قبلی، با پیگیری تا سپتامبر ۲۰۱۵ مطابقت دارد.

هر دو RYGB و SG با خطر قابل توجهی کمتر مرگ و میر ناشی از همه علل در مقایسه با بیماران غیر عملی در ۵ سال پیگیری همراه بودند (RYGB: HR = 0.43؛ SG: HR = 0.28). به همین ترتیب، RYGB با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (HR = 0.27)، سرطان (HR = 0.54) و مرگ و میر مرتبط با دیابت (HR = 0.23) در ۵ سال به طور قابل توجهی کمتر مرتبط بود.

برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، زمان پیگیری کافی برای ارزیابی مرگ و میر ناشی از علت خاص در ۵ سال وجود نداشت، اما در پیگیری ۳ ساله، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (ضربان قلب = ۰.۳۳) و سرطان به طور قابل توجهی کمتر بود. (ضربان قلب) = ۰.۲۶) و مرگ های مرتبط با دیابت (ضربان قلب = ۰.۱۵).

این یافته‌ها به وضوح با شواهد رو به رشدی مطابقت دارد که نشان می‌دهد جراحی متابولیک، اگرچه جراحی نسبتاً پیچیده، می‌تواند به طور قابل توجهی عوارض و مرگ و میر را در افراد چاق کاهش دهد.

من انتظار ندارم که این داده ها مخالفان و شکاکان را متقاعد کند – اما برای آن دسته از ما که به طور منظم به بیمارانی که به دنبال جراحی متابولیک هستند توصیه می کنیم، آنها همچنان به افزایش اعتماد به نفس ما در مورد مزایای ذاتی این روش ها ادامه می دهند.

دکتر شارما
برلین دی

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر