سیل وحشتناک در رفسنجان/ مردم استان سفرهای خود را لغو کنند


گزارش کردن صدای ایرانیک هفته فعالیت موسم بارندگی در کرمان در حال وقوع است و هم اکنون ۱۲۸ شهر و روستای کرمان درگیر سیل شدید هستند و این در حالی است که بر اساس پیش بینی هواشناسی کرمان موج جدید بارش ها از عصر امروز در شهرهای مختلف آغاز می شود.

آمار خسارات سیل منتشر نشده است

۴ هزار و ۱۸۰ نفر تا کنون از فروش آسیب دیده اند و صدها نفر در مکان های امن اسکان یافته اند، هرچند تعداد قابل توجهی از منازل، مزارع و باغ ها زیر آب رفته است، اما هنوز آمار دقیقی منتشر نشده است.

سیل شب گذشته در کرمان ابعاد جدیدی به خود گرفت و رفسنجان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای استان را درگیر کرد و سیل شهر را فرا گرفت، سیل وارد بسیاری از منازل، مغازه ها و اماکن عمومی شده و خسارات زیادی به بار آورده است. به مردم

سیل مردم رفسنجان را غافلگیر کرد

در برخی مناطق شهر خودروها در سیل گرفتار شده و نیاز به کمک فوری دارند. آبگرفتگی شدید منازل باعث از بین رفتن لوازم خانگی و اقلام مغازه ها شده است در حالی که قبل از شروع سیل هیچ هشداری مبنی بر ورود سیل به شهر داده نشده بود و مردم شهر شب گذشته غافلگیر شدند.

آبگرفتگی شدید منازل با وجود اینکه قبل از شروع سیل هشداری مبنی بر ورود سیلاب به شهر داده نشده بود باعث تخریب لوازم و اقلام مغازه ها شده است.

برخی از مردم برای جلوگیری از ورود سیلاب به منازل خود سعی می کنند از کیسه شن استفاده کنند اما در بسیاری از مناطق شهر برای رفع مشکلات به دستگاه های پمپ قوی، ماشین آلات سنگین و تجهیزات ارسال نیاز است.

تجهیزات سنگین به رفسنجان ارسال شود

مدیرکل ستاد بحران استانداری کرمان نیز صبح امروز از بحرانی بودن وضعیت رفسنجان خبر داد و خواستار اعزام فوری تجهیزات و ماشین آلات سنگین برای رفع مشکلات مردم شد.

شایان ذکر است بر اساس پیش بینی هواشناسی بارندگی ها در شهرستان رفسنجان به ویژه در ارتفاعات مجددا آغاز می شود و در صورت اقدامی برای جلوگیری از ورود سیلاب به شهرستان میزان خسارات در شب آینده افزایش خواهد یافت.

مردم رفسنجان که از حجم بی سابقه سیل شوکه شده اند از مسئولان می خواهند هر چه سریعتر برای مهار سیل و جلوگیری از ورود آن به شهر چاره ای بیندیشند.

جلوی ورود آب به شهر رفسنجان را بگیرید

محمد حسینی یکی از شهروندان رفسنجانی است که می گوید: در سیل دیشب تنها کاری که می توانستیم انجام دهیم این بود که جان خود را نجات دهیم اما سیل در بسیاری از خیابان ها و قسمت قابل توجهی از شهر وارد منازل شده و باعث شده است. خسارت زیادی به خانه ها وارد شده است.

وی با بیان گلایه از مسئولان مبنی بر اینکه چرا هیچ هشداری در خصوص سیل داده نشده و اقدامی برای جلوگیری از سیل از جمله ایجاد سد و جاده انحرافی صورت نگرفته است، گفت: از مسئولان می خواهیم ابتدا جلوی ورود آب را بگیرند. شهر و سپس به مردم می رسند.

حسینی گفت: سقف برخی از منازل ریزش کرده و خسارات جدی به منازل وارد شده است و مشخص نیست این خسارات چگونه باید جبران شود.

سقف برخی از منازل فروریخته و خسارات جدی به منازل وارد شده است و مشخص نیست این خسارات چگونه باید جبران شود.

زهراپور سعید یکی دیگر از شهروندان رفسنجانی نیز گفت: تمام وسایل برقی داخل مغازه از بین رفته است چرا که اصلا تصور نمی کردم چنین سیلابی در شهر کویری رفسنجانی رخ دهد، تمام خیابان های شهر پر از سیل است. و در نواحی مرتفع شهر، مردم در مساجد و استادیوم ها اسکان یافته اند». شده اند.

جان مردم زیر آب است، مسئولان عجله کنند

وی گفت: زندگی مردم اعم از منازل و مغازه ها و گاهی خودروها زیر آب رفته و برق و آب شهر نیز در برخی مناطق قطع شده است.

سیل وحشتناک در رفسنجان/ مردم استان سفرهای خود را لغو کنند

حسن عظیم پور همچنین از مسئولان خواست از ورود آب رودخانه به داخل شهر جلوگیری کنند تا خسارت بیشتری به مردم وارد نشود. وی افزود: مردم شهرستان تعجب می کنند که چه کسی فکر می کرد سیل شهر رفسنجان را فرا می گیرد.

در سایر شهرها اگرچه شهرهای بزرگ کمتر دچار سیل شده اند، اما سیل خسارات زیادی در حاشیه شهرها و روستاها بر جای گذاشته است.

به زودی بارندگی در رفسنجان آغاز می شود

سرپرست فرمانداری رفسنجان در گفتگو با خبرنگار مهر، وقوع سیل در این شهرستان را بی سابقه دانست و گفت: از مردم می خواهیم مراقب باشند، شهر سیل زده است و هر لحظه احتمال وقوع حادثه وجود دارد، مردم از خودداری کنند. از تردد در شهر و رعایت نکات ایمنی. .

حسین رضایی با اشاره به احتمال فرونشست زمین و ایجاد فروچاله افزود: پیش بینی می شود از امروز بارندگی مجدد در رفسنجان آغاز شود و مردم برای این وضعیت آماده باشند.

وی از ورود تیم های امدادی و گروه های جهادی به رفسنجان برای کمک به مردم خبر داد و گفت: در برخی روستاها مشکلات زیادی از جمله آبگرفتگی منازل، مزارع و باغات وجود دارد.

مردم استان سفرهای خود را لغو کنند

استاندار کرمان با حضور در رفسنجان از مردم خواست تا با گروه های امدادی همکاری کنند و گفت: مردم در شهرهای مختلف بدانند بارندگی های شدید امروز و فردا در استان ادامه دارد و در جاده های زیر زمینی حضور نداشته باشند. هر شرایطی

محمدمهدی فداکار گفت: موارد مفقودی و فوتی و حادثه سیل در کرمان مربوط به مسافران در جاده ها، افراد حاضر در کنار مسیل ها و گردشگرانی است که در بستر رودخانه ها و مسیل ها حضور دارند.

وی از مردم خواست به هیچ عنوان تردد نکنند و تا پایان فعالیت سامانه بارشی مراقب باشند.

بررسی علت وقوع سیل در فسنجان

نماینده مردم رفسنجان در مجلس نیز خواستار بررسی علت وقوع سیل در رفسنجان شد.

حجت الاسلام حسین جلالی گفت: از نهادها و مراجع مختلف درخواست داریم تجهیزات و کمک های لازم را به شهرستان رفسنجان ارسال کنند تا در کمترین زمان ممکن بحران برطرف شود.

از دستگاه ها و مراجع مختلف درخواست داریم تجهیزات و کمک های لازم را به شهرستان رفسنجان ارسال کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بحران برطرف شود.

وی گفت: با توجه به بحران جدی رفسنجان، وزیر کشور باید در این شهرستان حضور داشته باشد و اوضاع را مدیریت کند.

وی به آسیب شدید منازل مردم، اثاثیه منازل، زیرساخت های برق، آب و… اشاره کرد و گفت: باید هر چه سریعتر طرحی برای بازسازی منازل مردم ارائه شود تا از نظر روحی مردم آسوده خاطر شوند.

۶ هزار نفر از مردم کرمانی دچار سیل شدند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان نیز در گفتگو با مهر گفت: ۶ هزار نفر در کرمان درگیر سیل و مشکلات ناشی از آن هستند.

مجید سعیدی افزود: تمام تلاش خود را برای حل بحران رفسنجان انجام داده ایم اما نیازمند تجهیزات هستیم.

وی با اشاره به وقوع سیلاب در انار، شهربابک، سیرجان، کرمان، زرند، بردسیر گفت: احتمال تشدید سیلاب وجود دارد و اقدامات لازم انجام شده و با مسئولان محلی هماهنگ شده است.

وی از بارش شدید باران در ساعات اولیه بامداد امروز در این مناطق خبر داد و گفت: پیش بینی هواشناسی نشان می دهد بارش شدید باران ادامه دارد و این وضعیت تا روز سه شنبه ادامه دارد.

۵۴۸ جاده فرعی تخریب شد

وی وضعیت سدهای کرمان را عادی دانست و افزود: ۱۷۹ جاده فرعی استان در هفته گذشته با مشکل آبگرفتگی مواجه شده اند و رفت و آمد در این محورها به سختی انجام می شود و برای رفع مشکل باید سطح آب کاهش یابد.

وی گفت: در مجموع ۵۴۸ راه روستایی تخریب شده و تلاش برای بازگشایی راه های اصلی و فرعی بسته شده به دلیل سیل ادامه دارد.

سعیدی گفت: در برخی از این مناطق شاهد قطعی برق و آب هستیم و تیم های عملیاتی در حال رفع مشکل هستند. تاکنون تنها ۱۶۰ مورد قطعی برق گزارش شده است.

وی تاکید کرد: روستاهایی که در معرض سیل هستند باید از جمعیت تخلیه شوند و تاکنون این عملیات در ۳۸ روستا اجرا شده است.