سوپرپایپ چیست؟


به گزارش صدای ایران سوپرپایپ نام برندی از لوله های پنج لایه است که سال هاست در کشورمان تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. کارخانه و شرکت تولیدی این برند سوپرپایپ نیز نام دارد و اولین شرکت تولید کننده لوله های پنج لایه در ایران بود. این شرکت در سال ۱۳۷۶ تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد، قبل از اینکه بخواهیم در مورد شرکت سوپرپایپ و محصولات آن صحبت کنیم، بهتر است در مورد لوله های پنج لایه توضیح دهیم؟

لوله سوپرپایپ پنج لایه چیست؟

لوله های پنج لایه نسل جدیدی از لوله ها هستند که برای سیستم های لوله کشی آب شیرین ساختمان ها و سیستم های گرمایش از کف استفاده می شوند. این لوله ها ساختار متفاوتی دارند و مواد اولیه آن نیز متفاوت است. برای ساخت این لوله ها از مواد پلیمری استفاده می شود، ماده ای که در زمان استفاده انقلابی در صنعت لوله کشی ایجاد کرد و با گذشت زمان بر تمامی سیستم های لوله کشی تاثیر گذاشت. سیستم های فاضلاب چدنی و فولادی با لوله های پلی اتیلن و لوله های چدنی و گالوانیزه با لوله های تک لایه و پنج لایه جایگزین شدند و تغییرات عمده ای در سیستم های لوله کشی به ویژه فاضلاب و آب شیرین ایجاد شد.

ماده اولیه اصلی تولید لوله های سوپرپایپ پنج لایه نیز پلیمر است. و استفاده از این ماده و همچنین سایر مواد اولیه و ساختار منحصر به فرد آن باعث شده تا این لوله ها دارای ویژگی هایی باشند که بدون شک بهترین انتخاب برای سیستم لوله کشی آب شیرین هر سازه ای می باشد. این لوله ها در کشورهای دیگر با نام های پیکس، پرت، لوله چند لایه شناخته می شوند و در همه کشورها کاربرد فراوانی دارند.

ساختار لوله های سوپرپایپ پنج لایه

سوپرپایپ چیست؟

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید و همانطور که از نام آن مشخص است، این لوله ها از پنج لایه تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. لایه داخلی و خارجی پلیمری است که بین آن یک لایه آلومینیومی قرار دارد که بین دو لایه چسب مخصوص قرار دارد. این ساختار باعث می شود که این لوله ها دارای مزایایی باشند که آنها را از سایر سیستم های لوله کشی متمایز می کند. این مزایا باعث شد تا بتوانیم از مشکلاتی که سیستم های لوله کشی فلزی قدیمی برای ما داشت خلاص شویم، زیرا لوله های سوپرپایپ یکی از باکیفیت ترین و شناخته شده ترین برندها هستند، ارزش افزوده ساختمان را افزایش می دهند.

ویژگی ها و دلایل برتری لوله های پنج لایه نسبت به سایر سیستم های لوله کشی

  • سیستم های لوله کشی فلزی مشکلات زیادی داشتند که یکی از این مشکلات خوردگی، زنگ زدگی و واکنش پذیری شدید در برابر عوامل شیمیایی بود. این امر باعث شد عمر مفید سیستم لوله کشی کاهش یابد و در صورت بروز مشکلاتی مانند نشتی نیاز به تعمیرات اساسی باشد. پس از چند دهه سیستم لوله کشی ساختمان به دلیل رسوبات دچار افت فشار شد و طعم آب تغییر کرد و حتی گاهی آب آشامیدنی نیز سمی می شد. اما این مشکل در سیستم های لوله کشی پلیمری و پلی اتیلن به خصوص لوله های پنج لایه کاملا برطرف شده و میزان خوردگی، زنگ زدگی و واکنش های شیمیایی بسیار کاهش یافته است.
  • ساختار فلزی آلومینیومی که بین دو لایه چسب مخصوص قرار می گیرد و همچنین خواص خود پلیمر باعث می شود که تحمل فشار دستگاه بسیار بالا باشد به طوری که این لوله ها تا فشار ۱۰ بار را تحمل می کنند و می توانند تحمل کنند. تا ۹۵ درجه سانتیگراد گرما دارند و این میزان مقاومت حرارتی مزیت بسیار خوبی محسوب می شود و به همین دلیل در سیستم های گرمایش از کف به خوبی عمل می کند و انتظارات را برآورده می کند.
  • اگر اکسیژن به هر طریقی به لوله نفوذ کند باعث تغییرات شیمیایی در آب می شود. خوشبختانه سوپرپایپ از این مشکل در امان بوده و امکان ورود اکسیژن وجود ندارد.
  • انبساط طولی این لوله ها نیز مانند لوله های مسی در طول زمان زیاد نیست و مشکلی ایجاد نمی کند.
  • ضریب انتقال حرارت در لوله های Super Pipe برابر با ۰.۴۰ (w/mk) می باشد که برای سیستم های لوله کشی و گرمایش از کف بسیار ایده آل می باشد.
  • میزان افت فشار در این لوله ها بسیار ناچیز است زیرا در طول زمان رسوبات بسیار کمی به خود می گیرند.
  • با استفاده از تجهیزات می توان در بسیاری از موارد این لوله ها را خم کرد و نیاز به استفاده از آرنج و مفاصل را کاهش داد. این انعطاف پذیری به دلیل ساختارش بسیار خوب است.
  • وزن سبک این لوله ها از دیگر ویژگی های آن است.
  • نصب این لوله در مقایسه با لوله های دیگر حتی لوله های تک لایه سفید بسیار راحت تر و سریعتر است.
  • ساختار مناسب و استفاده از اتصالات مختلف و تجهیزات نصب منحصربفرد باعث می شود میزان تولید زباله در زمان نصب به صفر نزدیک شود، حتی به جرأت می توان گفت که در صورت نصب توسط نصابان مجرب میزان تولید زباله به نزدیک خواهد شد. به صفر

استفاده از سیستم کد رنگ خلاقانه دیگری در تولید سوپرپایپ

سوپرپایپ چیست؟

استفاده از اتصالات و سایزهای مختلف باعث خطای انسانی در هنگام نصب و استفاده از تجهیزات مورد نیاز برای نصب مانند پرس هیدرولیک می شود و به همین دلیل خلاقیت جدیدی در تولید این لوله ها ایجاد شده و از کدهای رنگی مختلف برای سایزهای مختلف استفاده می شود. و مشکل استفاده از آن اتصالات و تجهیزات اشتباه را کاملا برطرف کرده است. مزیت دیگر این کد رنگی این است که شناسایی بصری کامل اتصال صحیح را فراهم می کند.

نتیجه

بدون شک بهترین یا حداقل یکی از بهترین سیستم های لوله کشی امروزه استفاده از لوله های پنج لایه است. در کشور ما به غیر از برند سوپرپایپ، برندهای دیگری هم داریم که محصولات باکیفیتی تولید می کنند. مانند برند نیوپایپ که توسط گروه تولیدی نیوپایپ عرضه می شود. باز هم کیفیت بالاتر سوپرپایپ نسبت به سایر رقبا بر عهده هیچکس نیست، خلاقیت بیشتر در ساخت، استحکام بهتر، تکنولوژی پیشرفته تر و … همه از این مزایا هستند.

سوپرپایپ دارای استانداردهای روز دنیا بوده و به خصوص از استانداردهای تولید در آلمان بهره می برد. پلیمری که برای تولید این لوله ها استفاده می شود نسل جدید است و فقط برای تولید لوله استفاده می شود. سایر مواد تولیدی مانند فلزات آلومینیوم، چسب، قلع و … با کیفیت بالا و پس از گذراندن تست های کنترل کیفی مورد استفاده قرار می گیرند.