سفر مخفیانه مقامات اسرائیلی به قطر چیست؟گزارش کردن صدای ایرانمیدل ایست آی در ادامه این مقاله نوشت: این منابع گفتند که حداقل یکی از مکان هایی که این مقامات اسرائیلی در آن حضور داشته اند، پایگاه هوایی العدید، مقر عملیات سنتکام در قطر است.
اسرائیل در سال گذشته به عنوان بخشی از منطقه تحت پوشش CENTCOM پذیرفته شد. این اقدام بر اساس توافقات عادی سازی سال ۲۰۲۰ بحرین و امارات متحده عربی با اسرائیل انجام شد. پس از توافق بین بحرین و امارات، مراکش و سودان به زودی روابط خود را با اسرائیل عادی کردند.
یکی از مقامات یکی از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس به شرط ناشناس ماندن درباره این موضوع حساس با میدل ایست آی گفت و گو کرد. او نگفت چه تعداد پرسنل اسرائیلی در حال حاضر در این کشور هستند.
اسرائیل و قطر به‌عنوان دو متحد اصلی آمریکا، علی‌رغم اینکه روابط رسمی ندارند، ارتباط خود را حفظ کرده‌اند. این مقام عرب گفت: گفت وگوهایی بین طرفین وجود دارد و گفت و گوی خوبی است.
قطر علناً آنچه را که “روابط کاری” با اسرائیل می خواند، تایید می کند. این روابط در جریان حمله اسرائیل به غزه در سال گذشته، زمانی که بنا به گزارش ها، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل با مقامات قطری در یک کشور نامعلوم برای بحث در مورد کمک به نوار محاصره شده غزه ملاقات کرد، برجسته شد.
با این حال، افشای سفر مقامات نظامی اسرائیل به قطر، که قبلاً در جای دیگری گزارش نشده بود، نشان می‌دهد که چگونه روابط از مسائل سنتی مانند فلسطین فراتر می‌رود، به ویژه در شرایطی که ایالات متحده به دنبال تقویت همکاری امنیتی بین شرکای عرب خود و اسرائیل است. . او تلاش می کند.
کلارک کوپر، دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی-نظامی و عضو فعلی اندیشکده شورای آتلانتیک، به میدل ایست آی گفت: «توافق ابراهیم و همچنین گنجاندن اسرائیل تحت سنتکام، تمام پایتخت های عربی را وادار خواهد کرد. روابط خود با اسرائیل را بررسی کنند.
وی افزود: موضوع ائتلاف نظامی برای مقابله با تهدیدات مشترکی مانند ایران که در حال حاضر مطرح است، نمونه واقعی این ارزیابی مجدد است.
گزارش ها حاکی از آن است که در ماه مارس، مقامات نظامی قطر به همراه مقامات عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن با همتایان آمریکایی و اسرائیلی خود در شهر تفریحی شرم الشیخ مصر برای بحث در مورد طرحی برای دفاع موشکی مشترک ملاقات کردند. .

این نشست در حالی برگزار شد که تنش ها با ایران به دلیل تعلیق مذاکرات برای احیای برجام افزایش یافته بود.
برخلاف سایر کشورهای خلیج فارس، قطر از بازگشت ایران و آمریکا به برجام حمایت می کند. قطر بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان را با ایران مشترک است. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، رهبر آن، در ماه مه به جمهوری اسلامی سفر کرد تا مذاکرات متوقف شده را از سر بگیرد. و ماه گذشته آمریکا و تهران با هدف احیای این توافقنامه در دوحه مذاکرات غیرمستقیم داشتند.
اما به گفته تحلیلگران، موقعیت جغرافیایی قطر آن را در برابر هرگونه تشدید تنش در منطقه آسیب پذیر می کند. آنا جاکوبز، تحلیلگر ارشد خلیج فارس در گروه بین المللی بحران گفت: «قطری ها، مانند سایر کشورهای کوچکتر بین عربستان سعودی و ایران، آماده هستند تا همکاری های امنیتی بیشتری را با دیگر بازیگران مانند ترکیه و اسرائیل بررسی کنند.
سنتکام در پاسخ به سوالی درباره استقرار مقامات نظامی اسرائیل در پایگاه های آمریکایی در قطر، میدل ایست آی را به ارتش اسرائیل معرفی کرد و ارتش اسرائیل از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.
سرهنگ دوم دیو ایستبرن، سخنگوی سنتکام، در پاسخ کتبی به میدل ایست آی گفت: کاهش تنش بین اسرائیل و همسایگان عربش پس از توافق ابراهیم، ​​فرصتی راهبردی برای ایالات متحده برای تعامل با شرکای اصلی خود فراهم کرده است. از جمله اسرائیل، علیه همسویی با تهدیدات مشترک در خاورمیانه».
قطر، کشوری غنی از گاز با ۲.۸ میلیون نفر که تنها ۳۰۰۰۰۰ نفر از آنها اتباع قطر هستند، روابط پیچیده ای با اسرائیل داشته است.