سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به خصوص اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم مشابه هستند و تشخیص آنها دشوار است.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند در اثر میگرن ، سردردهای متعدد یا حتی سردردهای تنشی ایجاد شود. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و عوامل ایجاد کننده سردرد چپ عبارتند از:

میگرن

بیماریهای جدی و قابل توجه باعث سردرد اولیه نمی شود. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن هستند که ناتوان کننده و تحریک کننده هستند. سردردهای میگرنی چپ با علائم زیر همراه است:

 • درد غیرقابل تحمل در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ نکنید
 • حساسیت به صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، احساس ضربان یا ضربان قلب ، در ابتدا با حرکات مکرر تشدید می شود
 • درد بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول می کشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک بخوابد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا خوردن ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند محرک سردردهای میگرنی در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی) ، علل و درمان های ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

ثبت تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرنی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی بیشتر از میگرن شایع هستند و به طور کلی زنان را بیشتر از مردان درگیر می کنند. این نوع سردرد عمدتا کل سر و چشم را درگیر می کند ، اما می تواند باعث سردردهای یک طرفه در سمت چپ شود.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی ممکن است با حساسیت به نور ، تاری دید و تهوع همراه با درد گردن و شانه همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از مشکلات مختلف عضلانی مانند آسیب های گردن ، استرس و ماهیچه های گردن و شانه ، وضعیت گردن یا خواب ضعیف باشد. درمان سردردهای تنشی برای از بین بردن علت اصلی است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد می شود ، استفاده می شود.

بسیاری از سردردها

سردردهای متعدد ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است به صورت متناوب یا گروهی ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند از روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در هنگام خواب می شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و انسداد چشم آسیب دیده شود. همچنین می تواند علائم دیگری مانند سردردهای خوشه ای ، قرمزی و تورم در اطراف چشم ، باز شدن پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند بین 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد دست و پنجه نرم کند. مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد برای تعیین علت و درمان بسیاری از سردردها ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد ، این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردردهای سمت چپ می توانند به عوامل دیگری ثانویه تبدیل شوند ، مانند:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت زمانی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. با این حال ، سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید