سخنان معاون وزیر بهداشت درباره ویروس جدید کروناگزارش کردن صدای ایراندکتر سید محمد علوی امروز (۳۱ تیر) در نشست خبری که در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، درباره آمادگی برای مقابله با موج بعدی کرونا گفت: با توجه به تجربه ۵ موج گذشته، خوزستان هرگز نخواهد بود. آرام باش. او ما را فریب نداد که بگوییم کرونا تمام شده است. ما همیشه گفته‌ایم که چون ویروس در دنیا وجود دارد، شرایط شکننده است و زوال بیماری نباید ما را فریب دهد و فراوانی بیماری نباید ما را بترساند.

وی افزود: تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی وجود این بیماری را اعلام نکند باید به زندگی با این بیماری ادامه دهیم. در حال حاضر با وجود افزایش اطلاعات در مورد این بیماری، هنوز بسیاری از جنبه های آن ناشناخته است.

آمادگی کامل برای مقابله با کرونا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در حال حاضر تمامی مراکز بهداشتی درمانی آماده مقابله با موج پیش رو هستند.

علوی درباره نحوه عملکرد مراکز واکسیناسیون کرونا نیز گفت: تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز بهداشتی درمانی برای واکسیناسیون کرونا فعال هستند و هر زمان که نیاز احساس شود مراکز جامع واکسیناسیون نیز راه اندازی می شود.

اگر ویروس وارد شود، حداقل ۶۶ درصد جمعیت مبتلا می شوند

وی با اشاره به پوشش واکسیناسیون در خوزستان گفت: ضریب پوشش نوبت اول واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۲ سال ۸۵ درصد، نوبت دوم ۷۵ درصد و نوبت سوم برای افراد بالای ۱۸ سال ۳۴ درصد است. بنابراین در حال حاضر ۶۶ درصد جمعیت مستعد ابتلا به این بیماری هستند. و اگر ویروس وارد شود، آلوده می شوند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به واکسیناسیون کودکان پنج تا ۱۱ ساله در استان خوزستان افزود: تاکنون ۹۸ هزار کودک پنج تا ۱۱ ساله خوزستانی این واکسن را دریافت کرده اند که معادل ۱۲ درصد پوشش است. آمار پوشش واکسیناسیون کودکان بر اساس آمار سامانه آموزش سیدا است اما بسیاری از کودکان نیز از تحصیل بازمانده اند.

وی بیان کرد: افرادی که شش ماه از آخرین واکسیناسیون خود می گذرد باید یک نوبت واکسن دریافت کنند یعنی مانند آنفلوآنزا هر فرد سالانه به یک نوبت واکسن نیاز دارد.

علوی با اشاره به وقوع امواج مکرر کرونا تصریح کرد: ماهیت این بیماری یک اپیدمی در حال گسترش است و یکی از دلایل موج جدید ماهیت این بیماری است. با توجه به اینکه بعد از پنج تا شش ماه، آنتی بادی بدن کاهش می یابد، عفونت مجدد رخ می دهد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر پوشش واکسیناسیون در هیچ جامعه ای به جز جوامع محدود ۱۰۰ درصد نبوده است.

کرونا، از بدون علامت تا موجی از بیماری های مختلف

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به باورهای غلط درباره بیماری کووید ۱۹ گفت: متأسفانه شاهد عادی شدن مردم و مسئولان به گونه‌ای بوده‌ایم که می‌گویند ماسک را بردارید، اما من همیشه می‌گفتم. ماسک باید خانه به خانه استفاده شود.»

علوی تصریح کرد: لوزالمعده در بیماران کرونایی حتی اگر علائم بالینی نداشته باشند ممکن است درگیر شود. در لوزالمعده مجموعه‌ای از سلول‌ها وجود دارد که انسولین ترشح می‌کنند و اگر لوزالمعده درگیر باشد، احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد و برخی می‌گویند ممکن است در سال‌های آینده موج خاموشی از دیابت در جوامعی رخ دهد. آلوده به کرونا

وی ادامه داد: این بیماری ممکن است منجر به اختلالات عروقی، مرگ ناگهانی، اختلالات گوارشی و اختلالات عضلانی شود، بنابراین حتی در صورت ابتلای خفیف به کرونا، باید واکسینه شود تا در آینده دچار عوارض آن نشود. شاید در سال های آینده بیماری های دیگری را به کرونا نسبت دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه فرونشست بیماری نباید پایان ویروس کرونا تلقی شود، گفت: البته باید توجه داشت که پوشش کامل واکسیناسیون فراهم نمی کند. مصونیت مطلق است، اما در کاهش مرگ و میر و کاهش شدت بیماری موثر است.

علوی در خصوص علائم انواع جدید کرونا افزود: علائم این سویه‌ها تفاوت چندانی با سویه‌های قبلی ندارد و همه عفونت‌های ویروسی تنفسی علائمی مانند تب، سردرد و … دارند، اما در هر موج یک علامت می‌شود. بارزتر است، که شاید الان علائم گوارشی اندکی افزایش یافته باشد، اما به طور کلی، زمانی که گردش خون در جامعه بالا باشد، هر بیماری که با این علائم مراجعه کند، به کرونا مبتلا می شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

هر بیمار با سویه های BA4 و BA5 تا ۱۹ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد

وی بیان کرد: در سویه ووهان هر بیمار سه بیمار، در سویه آلفا هر بیمار پنج بیمار، در سویه دلتا هر بیمار ۸ بیمار و در آمیکرون هر بیمار ۱۳ بیمار اما یک بیمار آلوده به یکی از سویه های BA4 و BA5 که تعداد محدودی از آن در ایران شناسایی شده است، ۱۸ تا ۱۹ نفر را شامل می شود که یک و نیم برابر سویه قبلی است.

علوی تصریح کرد: بنابراین اگر آمیکرون قبلی خانوادگی بود، این سویه ها فوق خانواده هستند و باید مراقب باشیم.

وی در خصوص ابتلای مجدد به این بیماری گفت: زمان ابتلای مجدد به کرونا به نوع سویش بستگی دارد. فردی که به یک سویه آلوده شده است نباید تا شش ماه دوباره به همان سویه آلوده شود، اما اگر ویروس دیگری جایگزین آن شود، ممکن است حتی دو تا سه هفته پس از بهبودی، عفونت مجدد رخ دهد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در مورد آمیکرون گفته می شود که عفونت مجدد در این سویه شایع و شایع است.

وی افزود: در حال حاضر موارد ابتلا به این بیماری زیاد نیست اما تغییرات بیماری نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته است.

مراقبت از مرزها تا حد امکان

علوی با اشاره به ویژگی های خاص خوزستان و وجود مرزها گفت: از سه هفته گذشته تردد از مرزها آزاد شده و باید دید زیرساخت ها قادر به پاسخگویی به این همه ترافیک است یا خیر. مراقبت های سندرمی از نظر بیماری های مختلف انجام می شود، اما آیا این موج جمعیتی در مرزها به ما امکان مراقبت های سندرمی را می دهد؟

وی گفت: برای تردد از مرز باید دو نوبت واکسن تزریق شود و ۷۲ ساعت قبل آزمایش PCR منفی باشد. در صورت مشکوک بودن فرد، نباید اجازه ورود اتباع داده شود و ایرانیان نیز در مرز قرنطینه شوند. این کارها تا حد امکان در حال انجام است.

معاون بهداشت دانشگاه جندی شاپور اهواز با بیان اینکه موجودی واکسن مناسب است، افزود: عموماً از واکسن های نوترکیب برای واکسیناسیون تقویتی استفاده می شود و در صورت عدم وجود، می توان از همان واکسنی که در دور قبل تزریق شد، استفاده کرد.

دادگاه ویژه برای مسائل بهداشتی راه اندازی می شود

علوی با اشاره به وضعیت رسیدگی به مسائل بهداشتی از جمله وجود سگ های ولگرد، زباله، فاضلاب و … تصریح کرد: همواره پس از تذکر سازمان مربوطه و عدم توجه به موضوع به دادسرا مراجعه می کنیم و وجود دارد. شکایات کمی از همه این سازمان ها. ما نداریم

وی افزود: بنابراین پس از شکایت، موضوع در اختیار قوه قضاییه است. با پیگیری های این دانشگاه، رئیس کل دادگستری خوزستان قول داد که دادگاه ویژه به مسائل بهداشتی رسیدگی کند تا به سرعت به این مسائل رسیدگی شود.