رژیم کتوژنیک چیست؟ جنبه های مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله ، مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی باعث کتوز می شود. بدن برای مصرف انرژی به جای کربوهیدرات از چربی استفاده می کند. با این حال ، رعایت رژیم کتوژنیک بدون نظر پزشک برای برخی افراد مناسب و حتی خطرناک نیست.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در رژیم کتو ، مصرف کربوهیدرات روزانه بدن به طور کلی کمتر از 50 گرم است. این دلیل شوکه شدن بدن است. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم در اثر کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها ناشی از رژیم کتو در بدن ایجاد می شود. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

چنین رژیم غذایی می تواند کلیه ها را تحت فشار قرار دهد

غذاهای پرچرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در دراز مدت باعث ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی باعث افزایش خون و اسید اوریک می شود. بنابراین ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف نمی توانند اسید خون را از بین ببرند.

مشکلات گوارشی و احتمال تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن توسط غذاهای پر کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل ، رژیم کتو می تواند باعث سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در دریافت غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی مطالعات ، رژیم های کتو فاقد عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر هستند. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی خواهد داشت. به همین دلیل ، مصرف مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها تأمین می شود. از کسی رژیم کتوژنیک به آزمایش خون نگاه کنید کمبود هموگلوبین بسیار واضح است. هموگلوبین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به طور معمول کمتر از سایرین است. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل ، تمام رژیم های غذایی باید زیر نظر پزشک انجام شود تا اطمینان حاصل شود که سطح بدن بالا و پایین از مواد مغذی ضروری نیست. اگر پزشک شما می تواند این کار را انجام دهد رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کرده و علائم وی را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد.

باید به پزشک مراجعه کنید

سرانجام ، کسانی که از بیماری های اصلی یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، قبل از خوردن هرگونه رژیم غذایی باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید