رژیم غذایی مدیترانه ای جالب


رژیم غذایی مدیترانه ای
رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای جالب

امروزه حفاظت از تناسب اندام یکی از مهمترین مشکلات زندگی افراد است. بنابراین ، برخی از افراد برای دستیابی به تناسب اندام به رژیم های مختلف متوسل می شوند که نه تنها می تواند به آنها کمک کند ، بلکه به سلامت آنها آسیب می رساند و سلامت آنها را به خطر می اندازد. به دنبال این مشکل ، اهمیت تغذیه مناسب بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اگر به دنبال برنامه غذایی سالم برای بدن خود هستید ، رژیم مدیترانه ای ممکن است برای شما مناسب باشد.
پس برای آشنایی بیشتر با رژیم مدیترانه ای با ما همراه باشید.

چرا رژیم مدیترانه ای؟

مطالعات نشان داده است که بیماریهای مزمن و التهابی مانند شناختی ، بیماریهای قلبی عروقی ، سندرم متابولیک ، آرتریت روماتوئید ، چاقی ، دیابت نوع 2 و سرطان در کشورهای مدیترانه کمتر از سایر کشورها دیده می شود. بنابراین ، رژیم غذایی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

رژیم مدیترانه ای مطابق با عادات غذایی سالم مردم کشورهای حاشیه مدیترانه مانند فرانسه ، یونان ، ایتالیا و اسپانیا است. اگرچه یک تعریف واحد از رژیم مدیترانه ای نیست ، اما به طور کلی حاوی مقادیر زیادی سبزیجات ، میوه ها ، غلات ، حبوبات ، آجیل ، دانه ها و روغن زیتون است. علاوه بر این ، توصیه کلی رژیم مدیترانه ای این است که از غذاهای تازه ، فصلی و محلی هر منطقه استفاده کنید و مصرف غذاهای فرآوری شده ، فست فودها و شیرینی ها را به حداقل برسانید.

اجزای اصلی رژیم مدیترانه ای عبارتند از:

مصرف روزانه: سبزیجات ، میوه ها ، غلات و چربی های سالم
مصرف هفتگی: ماهی ، مرغ ، حبوبات و تخم مرغ
• مصرف متوسط: محصولات لبنی
• مصرف محدود: گوشت قرمز و شیرینی
• نوشیدن مقدار زیادی آب
غذا خوردن با خانواده و دوستان و فعالیت بدنی منظم از دیگر عناصر مهم رژیم مدیترانه ای است.

از غذاهای گیاهی بیشتر و غذاهای حیوانی کمتر استفاده کنید

بیشتر غذاهای این رژیم منشا گیاهی دارند. غذاهای حیوانی متوسط ​​(غذاهای دریایی ، مرغ ، تخم مرغ و شیر) یا در مقادیر محدود (گوشت قرمز) هستند ، یعنی گاهی اوقات لازم است که بخورید.

چربی های سالم رژیم مدیترانه ای

چربی های سالم یکی از پایه های رژیم مدیترانه ای هستند. زیرا چربی های ناسالم (چربی های اشباع و ترانس) نقش مهمی در ایجاد بیماری های مزمن و التهابی دارند.

روغن زیتون (چربی اشباع نشده) منبع اصلی چربی در رژیم مدیترانه ای است که ثابت شده است کلسترول و کلسترول تام (LDL یا “بد”) را کاهش می دهد. غلات و آجیل ها همچنین حاوی چربی های اشباع نشده هستند.

مصرف ماهی در رژیم مدیترانه ای بسیار مهم است. ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی ، شاه ماهی ، ساردین ، ​​ماهی قزل آلا ، ماهی قزل آلا و ماهی قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (بسیاری از چربی های اشباع نشده) هستند و نقش مهمی در کاهش التهاب در بدن دارند. اسیدهای چرب امگا 3 همچنین به کاهش تری گلیسیرید ، کاهش لخته شدن خون و کاهش خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی کمک می کند.

غذاهای ممنوعه در رژیم مدیترانه ای

غذاهایی که در رژیم مدیترانه ای ممنوع است شامل چربی های فرآوری شده ، قندهای غیر طبیعی ، مواد تراریخته و اسیدهای چرب ترانس است.

دیدگاهتان را بنویسید