روش های مختلف پرداخت شهریه دانشگاه های خارجی


به گزارش صدای ایران، مبلغ شهریه را می توانید در صفحه شخصی خود در سایت دانشگاه مشاهده کنید. روش های زیادی برای پرداخت شهریه در دانشگاه های خارج از کشور وجود دارد و این روش ها در اکثر دانشگاه های دنیا به راحتی قابل دسترسی است.

نحوه پرداخت شهریه

اگر دانشجوی جدید هستید، می توانید شهریه را با استفاده از Applicant View خود (حساب آنلاینی که هنگام ثبت نام برای تحصیل در یک دانشگاه خارجی راه اندازی می شود) پرداخت کنید. Applicant View چندین روش پرداخت دارد. می توانید از طریق Flywire به صورت آنلاین پرداخت کنید یا با استفاده از کارت اعتباری یا نقدی به صورت حضوری پرداخت کنید. اگر شخص دیگری هزینه های شما را پرداخت می کند، می توانید پیوند پرداخت را در نمای درخواست کننده خود برای او ارسال کنید.

پرداخت از طریق Flywire

روش های مختلف پرداخت شهریه دانشگاه های خارجی

اکثر دانشگاه ها رسما با Flywire شریک می شوند و پرداخت ها را با بیش از ۱۳۰ ارز از بیش از ۲۴۰ کشور و منطقه می پذیرند. میلیون ها دانش آموز و والدین آنها در سراسر جهان برای پرداخت هزینه تحصیل خود به Flywire دسترسی دارند.

برای پرداخت شهریه از طریق Flywire، می توانید:

 • پرداخت را با کارت اعتباری یا نقدی، حواله بانکی یا کیف پول الکترونیکی انجام دهید.
 • از هر کشور یا بانکی به ارز محلی خود پرداخت کنید.
 • شما از کارمزد بانکی و هزینه های بانکی معاف هستید.
 • انتقال بانکی از طریق Flywire بهترین نرخ ارز را تضمین می کند. اگر نرخ ارز ظرف دو ساعت کاهش یابد، Flywire با هزینه شما مطابقت دارد.
 • پرداخت خود را به صورت آنلاین به طور همزمان پیگیری کنید و هشدارهایی را در هر مرحله دریافت کنید، به عنوان مثال تأیید اینکه پرداخت شما به دانشگاه پورتسموث امن است.
 • از تیم پشتیبانی چندزبانه متخصص Flywire در مورد هرگونه سؤالی که در مورد پرداخت خود دارید، ۲۴ ساعته کمک بگیرید. می توانید همزمان با آنها تماس بگیرید، ایمیل ارسال کنید یا از چت آنلاین استفاده کنید.
 • Flywire مجهز به یک برنامه قوی ضد پولشویی است، بنابراین می توانید از امنیت پرداخت خود مطمئن باشید.
البته با توجه به محدودیت های موجود امکان دسترسی به خدمات flywire یا سیستم های مشابه برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد. در سال های اخیر شرکت های واسطه پرداخت به نوعی جایگزین فلای وایر یا سایر برندهای معتبر پرداخت شده و خدمات مختلفی را ارائه کرده اند. خدماتی مانند پرداخت شهریه دانشگاه در آلمان یا کانادا یا سایر کشورها و حتی صدور کارت فیزیکی مسترکارت یا ویزا (پیش پرداخت).

سپرده ها

پس از دریافت پیشنهاد از دانشگاه در صورت تمایل می توانید هزینه های خود را به طور کامل پرداخت نمایید. برای رزرو حداقل ۱۰۰۰۰ دلار سپرده لازم است. واریز به حساب شهریه دانشگاه شما واریز می شود. می توانید از Applicant View برای پرداخت آنلاین وجه سپرده خود از طریق Flywire یا حضوری استفاده کنید. پس از پرداخت ودیعه و ارائه سایر شرایط، دانشگاه برای شما گواهی پذیرش تحصیلی (CAS) ارسال می کند. برای دریافت ویزای خود به این تاییدیه نیاز دارید. سه ماه قبل از شروع دوره، اولین فرصت برای دریافت CAS است.

در صورت داشتن شرایط زیر نیازی به پرداخت ودیعه نیست:

 • اگر توسط یک شرکت یا دولت در کشور خود حمایت مالی می شوید (باید مدارک لازم را به خدمات دانشجویی ارسال کنید).
 • اگر شما spo هستید
 • اگر قصد گذراندن دوره آموزش از راه دور را دارید
 • اگر با دانش آموز حرکت می کنید
 • اگر تصمیم گرفتید که به دانشگاه نروید

ممکن است در شرایط خاصی بتوانید سپرده خود را پس بگیرید. لطفاً وب سایت دانشگاه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا واجد شرایط بازپرداخت هستید یا خیر.

کشور چک

احتمالاً نیازی به توضیح اضافی ندارد که پرداخت با چک یا پیش نویس فقط در صورت داشتن حساب در موسسات مالی و بانک های معتبر جهانی امکان پذیر است و این انتخاب برای اکثر ما ایرانی ها امکان پذیر نیست، اما به هر حال از آنجایی که در ما در مقام تبیین انواع روش های پرداخت شهریه قرار دارند که باید به توضیح آن بپردازیم.

پول نقد

روش های مختلف پرداخت شهریه دانشگاه های خارجی

اگرچه برخی از دانشگاه ها پرداخت نقدی را می پذیرند، اما بهتر است از پرداخت نقدی خودداری کنید مگر اینکه مبلغ پرداختی کم باشد. برای رفتن به خارج از ایران مقدار زیادی پول نقد همراه خود نبرید زیرا در صورت عدم اعلام مبلغ ممکن است نیاز به پرداخت جریمه در فرودگاه داشته باشید.

اقساط

می توانید شهریه خود را به طور کامل در دو قسط جداگانه پرداخت کنید. در صورت انتخاب پرداخت اقساطی، ۵۰% از کل هزینه را در زمان ثبت نام منهای واریز یا پیش پرداختی که قبلا انجام داده اید، پرداخت خواهید کرد. البته استثنائاتی نیز وجود دارد، به عنوان مثال در برخی از دانشگاه های کانادا، پرداخت های مربوط به پیش ثبت نام که به عنوان ودیعه در نظر گرفته می شود، در هنگام ثبت نام نهایی و پرداخت شهریه دانشگاه جزء شهریه محسوب می شود.

دانشجویانی که از مهرماه شروع به تحصیل می کنند، قسط دوم خود را پس از بازگشت از تعطیلات زمستانی پرداخت می کنند. دانشجویانی که در دی ماه تحصیل خود را آغاز می کنند، قسط دوم خود را پس از بازگشت از تعطیلات بهاره پرداخت می کنند.

ساده ترین و سریع ترین راه برای پرداخت به دانشجویان بین المللی چیست؟

کارت اعتباری به طور کلی سریع ترین راه برای پرداخت است. پرداخت کارت به مؤسسه پرداخت کننده این امکان را می دهد تا از تکمیل تراکنش پرداخت شده، اطلاعیه فوری دریافت کند. بسته به شرایط، روش های پرداخت ممکن است برای دانش آموزان شما در دسترس باشد.

فرصت های مالی و هزینه های تحصیل

در اکثر کشورها بورسیه های کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین فرصت های تحصیلی، دوره های اقامتی تحقیقاتی کوتاه مدت در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که بیشتر هزینه های تحصیل را پوشش می دهد. به عنوان مثال کشورهایی مانند آمریکا یا کانادا که سرمایه گذاری های هنگفتی برای جذب افراد مستعد و متخصص از سراسر جهان انجام داده اند، گاهی اوقات هزینه تحصیل آنها را نیز متحمل می شوند.

همچنین می توانید مشاغل پاره وقت در دانشگاه پیدا کنید و گزینه های تامین مالی برای پرداخت هزینه تحصیل خود را پیدا کنید. به یاد داشته باشید که هنوز باید شهریه سال اول دانشگاه خود را بپردازید و مدرکی ارائه دهید که می توانید از پس هزینه های زندگی در خارج از کشور برآیید.