رواق حضرت زهرا (س) در حرم امام رضا (علیه السلام)گزارش کردن صدای ایرانرواق حضرت زهرا (س) فضایی به مساحت ۷۲۰۰ است که در فضای پایین تالار آزادی حرم امام رضا (ع) ساخته شده و در آن برنامه های متنوع فرهنگی، آموزشی، آموزشی و … با هدف ترویج سبک زندگی و سبک زندگی فاطمی به ویژه بانوان برگزار می شود. طراحی و اجرا شده است.

رواق حضرت زهرا (س) در حرم رضوی فرصتی برای عبادت مادران و ترویج سیره فاطمی است.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت و وقف خبرگزاری فارس; اواخر اسفند ۱۳۹۳ فضایی برای بانوان در حرم مطهر امام رضا (ع) افتتاح شد. رواق افزایش مشارکت و ارتقای کمی و کیفی برنامه های ویژه بانوان زائر از اهداف اصلی آن است.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از زائران آقا علی بن موسی الرضا (ع) را بانوان تشکیل می دهند، این نهاد سعی کرده است از ظرفیت های فرهنگی عظیم این آستان مقدس در حوزه بانوان بهره ببرد و سازماندهی فعالیت هایی بر اساس معارف قرآن و اهل بیت. درود خدا بر او باد که اختصاص رواق ویژه بانوان گامی موثر در جهت تسهیل زیارت و تکریم زائران زن است.

اختصاص رواق حضرت زهرا به بانوان به درخواست زائران زن در سال ۱۳۹۴

یکی از درخواست های زنان در گذشته از آستان قدس رضوی ایجاد فضایی ویژه برای آنان بود که در این راستا رواق حضرت زهرا(س) در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۳ همزمان با آستان قدس افتتاح شد. ولادت دختر پیامبر اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) مورد بهره برداری قرار گرفت.

فضایی به مساحت ۷۲۰۰ متر مربع در زیرزمین صحن آزادی حرم رضوی واقع شده است.

رواق حضرت زهرا (س) در فضای پایین میدان آزادی ساخته شده و ورودی آن در بست نواب صفوی بین میدان هدایت و میدان کوثر قرار دارد. این رواق که ساخت آن از سال ۱۳۸۶ آغاز شد، ۷۲۰۰ متر مربع مساحت دارد و به رواق شیخ حر عاملی متصل است. همچنین در داخل این رواق، وضوخانه ای قرار دارد و تمامی خادمین آن اعم از کفاشیان و نظافتچیان، زن هستند.

اهداف برپایی رواق حضرت زهرا(س) ویژه بانوان/ ترویج سبک زندگی و سیره فاطمی

به گفته مسئولان آستان، هدف از اختصاص رواق حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به بانوان، تبیین و اعتلای هویت یک زن مسلمان انقلابی در عرصه های فردی، خانوادگی و اجتماعی است. مشارکت و ارتقای کمی و کیفی برنامه های ویژه زائران زن، نهادینه سازی سبک زندگی. و زندگانی حضرت فاطمه سلام الله علیها برای زنان بود.

در واقع حرم مطهر رضوی سعی در تعمیق، ترویج و تسهیل زیارت برای بانوان زائر داشته و زمینه لازم برای توسعه حمایت های اجتماعی موثر در توانبخشی و رفع آسیب های زنان و خانواده های آسیب دیده در حرم مطهر را فراهم کرده است. .

رواق حضرت زهرا (س) در نیمه دوم سال همه روزه به جز جمعه ها از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ پذیرای زائران بانوان است. پیدا می کند.

اجرای برنامه های مختلف فرهنگی، آموزشی، آموزشی و … برای بانوان

در این رواق فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بانوان از قبیل برپایی ایستگاه های مطالعه، ارائه مشاوره های دینی و تربیتی، برگزاری محافل معرفتی با موضوعات تربیتی اخلاقی و دینی، سخنرانی، مداحی، روضه خوانی و تلاوت، جلسات ویژه، مجالس روضه رضوی، عبادت جشن ها و مسابقات مطالعاتی طرح گل برگزار خواهد شد.

در رواق حضرت زهرا (س) دفتر پاسخگویی به سوالات شرعی و شرعی نیز وجود دارد که آماده خدمت رسانی به سوالات زائران و ارائه مشاوره فردی می باشد.

برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم ویژه بانوان در رواق حضرت زهرا (س) فروردین ۹۹

رواق حضرت زهرا(س) از بدو تاسیس تاکنون میزبان برنامه های مذهبی بسیاری از جمله انواع کارگاه های آموزشی با موضوعات قرآنی، هنر اسلامی، آداب زیارت، حرم شناسی، دختران فاطمی، نورالهادی و… ویژه بانوان زائر بوده است.

همچنین تلاوت قرآن ویژه بانوان و دختران نوجوان در ماه مبارک رمضان و برگزاری محافل هفتگی قرآنی بزرگسالان و نوجوانان از دیگر برنامه های قرآنی حضرت زهرا (س) است.

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این رواق ویژه بانوان، فضای مناسبی برای برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم است و فروردین ماه سال آینده مسابقات بین المللی قرآن بانوان در این رواق زیبا برگزار می شود. همچنین برنامه های ویژه ای برای زائران بار اول، اجرای طرح های ویژه همسایگی برای تازه دامادها و دامادهای مناطق کم برخوردار و ازدواج دانشجویی در قالب همنشینی با بهشت ​​در نظر گرفته شده است.

برنامه های حضرت زهرا(س) به این برنامه ها محدود نمی شود و ویژه برنامه هایی در مناسبت های مذهبی و ملی با حضور میهمانان داخلی یا بین المللی برگزار می شود.

توجه به تحکیم بنیان خانواده با اجرای برنامه های مختلف در کریدورهای بانوان

یکی از نکات در خور توجه در اجرای برنامه های رواق حضرت زهرا(س) توجه به بنیان خانواده است، زیرا خانواده اولین نهاد تربیتی است که بر فرد تأثیر می گذارد و ساختار تربیتی فرد را سامان می دهد. آستان قدس رضوی، تلاش برای توجه ویژه به زنانی که در جایگاه مادر، همسر و دختر، مسئولیت های مهمی را در نهاد خانواده بر عهده دارند.

اهمیت این موضوع، آستان قدس رضوی را بر آن داشته است تا با برنامه ریزی های گسترده در زمینه وظایف زنان در زندگی فردی و اجتماعی، برنامه های مختلفی را در راستای تعمیق و احیای فرهنگ انقلاب اسلامی، ایثار، شهادت، مقاومت اجرا کند. ، روشنگری، تهذیب عقاید و تهذیب. خرافات و … در قالب کارگاه، مجالس و… در این رواق ویژه بانوان گردآوری و اجرا شده است.

راه اندازی مهدکودک در رواق با هدف تربیت فرزندان و ایجاد فرصت زیارت و عبادت برای بانوان.

راه اندازی مهدکودک و اجرای برنامه های متنوع آموزشی و سرگرمی برای کودکان از جمله برنامه هایی است که با هدف آموزش و آموزش سیره فاطمی به کودکان در رواق حضرت زهرا(س) راه اندازی شده است. همچنین هدف دیگر از راه اندازی مهدکودک در این رواق، فراهم آوردن امکان زیارت و عبادت است. برای خانم ها جای نگرانی نیست

به هر حال رواق بزرگ حضرت فاطمه زهرا(س) با اجرای برنامه های متنوع برای بانوان همه روزه پذیرای عاشقان امام رئوف است و امروز همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) برنامه های متنوعی برای بانوان تدارک دیده شده است. .