رشد اقتصادی ۸ درصدی وابسته به افزایش سرمایه گذاری است


رئیسی: افزایش سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری موجب رشد اقتصادی می شود

گزارش کردن صدای ایرانآیت الله سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز سه شنبه در مراسم امضای «تفاهمنامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان» بین شرکت ملی نفت ایران، بانک ها و شرکت های اکتشاف و تولید، جذب سرمایه و سرمایه گذاری در حوزه رونق تولید و ایجاد اشتغال از مهمترین نیازهای امروزی است. کشور دانست و گفت: یکی از اهداف و دلایل اجرای اصلاحات اقتصادی، فراهم آوردن زمینه جذب سرمایه در عرصه تولید است.

رشد اقتصادی ۸ درصدی به افزایش سرمایه گذاری بستگی دارد

رئیس جمهور دستیابی به هدف رشد اقتصادی ۸ درصدی را در گرو افزایش سرمایه گذاری دانست و افزود: کاری که امروز در نتیجه هم افزایی و گرد هم آمدن شرکت های بزرگ اقتصادی به عنوان پیشران اقتصاد برای اجرای توسعه یکپارچه انجام شده است. طرح میدان مشترک نفتی آزادگان اولین گام در ایجاد زمینه های جذب سرمایه در مسیر تولید و رشد اقتصادی است.

رئیسی ظهور بانک ها را گام دوم این حرکت دانست و تصریح کرد: کارشناسان اقتصادی معتقدند که ایجاد نقدینگی زمانی جای نگرانی دارد که به سمت تولید سوق داده نشود، اما اگر از افزایش نقدینگی برای ارتقا و تقویت پایه های تولید استفاده شود. باعث نگرانی نخواهد شد .

رئیس جمهور یکی از بخش های مهم برای جذب سرمایه گذاری و رونق تولید را حوزه نفت و پتروشیمی معرفی و تصریح کرد: اتفاقی که امروز افتاد امضای تفاهم نامه بین بانک ها و شرکت های بزرگ اقتصادی و فنی برای اجرای یک پروژه بزرگ بود. پروژه نفت علاوه بر تامین منابع برای اجرای یک پروژه. بوغور نمونه ای از بسیج قدرت داخلی است و زمینه را برای بهبود اعتماد سرمایه گذاران بخش خصوصی و مردم برای مشارکت در چنین پروژه های بزرگی فراهم می کند.

افزایش سرمایه گذاری و بهبود بهره وری موجب رشد اقتصادی می شود

رئیسی با تاکید بر اینکه ارتقای بهره وری باید در کنار جذب سرمایه مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری موجب رشد اقتصادی می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه انعقاد این تفاهم نامه در راستای هم افزایی منابع و توانمندی های داخلی باید به فال نیک گرفته شود، گفت: زمانی که بانک های بزرگ مورد اعتماد مردم در اجرای این گونه طرح ها پای کار بیایند، اعتماد مردم نیز به آن اعتماد می شود. و بخش خصوصی نیز در چنین طرح هایی به دست خواهد آمد. و سرمایه های خرد و کلان سرگردان در جامعه نیز جذب این پروژه ها در مسیر توسعه پایدار کشور می شوند.

وی اجرای این گونه طرح ها را نمونه ای از تلاش برای تحقق شعار سال تولید، اشتغال، دانش بنیان دانست و افزود: جذب سرمایه ها و منابع کلان بانک ها و شرکت های بزرگ اقتصادی برای توسعه و پیشرفت کشور کشور مایه اطمینان مردم و برای دشمنان مایوس کننده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در سال های اخیر سرمایه گذاری در زیرساخت های اساسی کشور اعم از راه آهن و برق و امثال آن به ویژه نفت و انرژی آنطور که باید انجام نشد اما در دولت مردمی منتظر نبودیم. خارجی ها و از این رو مردم نتایج امیدوارکننده و غرورآفرین این سرمایه گذاری ها را دیدند. به زودی خواهند دید.

اوجی: در طول ۸ سال باید حداقل ۱۶۰ میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری کنیم

مهندس جواد اوجی وزیر نفت نیز به اهمیت سرمایه گذاری در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: یکی از اولین اقدامات وزارت نفت دولت مردمی تدوین برنامه سرمایه گذاری بود که بر اساس آن مشخص شد که حداقل ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در طول ۸ سال مورد نیاز است. در صنعت نفت داریم.

وزیر نفت همچنین به برگزاری جلسات متعدد برای تعیین اولویت های سرمایه گذاری در صنعت نفت اشاره کرد و از مدیریت معاون اول رئیس جمهور در این زمینه قدردانی کرد و افزود: تامین منابع مالی گلوگاه توسعه صنعت نفت بود که توانستیم این مهم را انجام دهیم. تا با دستورات رئیس جمهور و تلاش های دکتر مخبر محقق شود. هلدینگ ها و شرکت های بزرگ اقتصادی را در کنار بانک ها به میدان بیاوریم تا با تکیه بر اعتبار آنها، بستر جذب سرمایه های مردمی و بخش خصوصی در این پروژه ها نیز فراهم شود.

مهندس اوجی بیان کرد: در گام اول اجرای ۵ پروژه بزرگ پیش بینی شده است که هر هفته یکی از آنها اجرا می شود.