راه های پیشگیری از تب کریمه کنگو


گزارش کردن صدای ایرانمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص راه های پیشگیری از انتقال تب کریمه کنگو توضیحاتی ارائه کرد.

دکتر سید محمد علوی با اشاره به شناسایی موارد ابتلا به تب کریمه کنگو در خوزستان گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی با مرگ و میر حدود ۴۰ درصد است.

وی افزود: متاسفانه واکسن موثری برای این بیماری معرفی نشده و درمان قطعی برای آن وجود ندارد، بنابراین بهترین راه مقابله با آن پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه بیماری خونریزی دهنده T کریمه کنگو از طریق کنه به انسان منتقل می شود، گفت: کاهش احتمال انتقال از کنه به انسان یکی از راه های پیشگیری از این بیماری است. بنابراین کسانی که با دام سر و کار دارند باید لباس و شلوار آستین بلند بپوشند. برای اینکه کنه به راحتی قابل مشاهده باشد باید از لباس های رنگ روشن استفاده کرد.

علوی تصریح کرد: استفاده از کنه کش برای از بین بردن کنه روی لباس، استفاده از مواد پاک کننده کنه از پوست و بدن، بررسی منظم لباس و بدن از نظر وجود کنه و برداشتن مو از بدن باید انجام شود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: هنگام برخورد با حیوانات از دستکش و لباس محافظ استفاده شود. قرنطینه دام قبل از ورود به کشتارگاه یا درمان حیوانات با کنه کش دو هفته قبل از ورود به کشتارگاه نیز الزامی است.

وی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه این بیماری از طریق کنه، ترشحات بیماران مبتلا یا دست ها منتقل می شود، افزود: به منظور کاهش خطر انتقال بیماری از افراد بیمار به افراد سالم، پرستاران، پزشکان و افراد بیمار. آنها مراقب استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک و محافظ صورت هستند.

علوی ادامه داد: افرادی که بیماران خود را ویزیت می کنند باید پس از عیادت دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویند.

پ/