راه حل مسائل منطقه در دست ملت ها و دولت های منطقه استگزارش کردن صدای ایرانآیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه بعد از ظهر امروز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی ۱۲۰ دقیقه‌ای راه‌های تقویت همکاری‌های دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های بزرگ جهانی از جمله امنیت غذایی و امنیت انرژی را بررسی کردند.

رئیس جمهور با اشاره به رشد چشمگیر همکاری های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم های آمریکا علیه ایران را برای اقتصاد جهانی به ویژه اروپا مضر دانست.

راه حل مسائل منطقه در دست ملت ها و دولت های منطقه است

رئیسی خاطرنشان کرد: اگر نقش امنیتی جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه مبارزه با تروریسم و ​​حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها نبود، امروز داعش در اروپا اعلام خلافت می کرد. تاکید کرد: حل مشکلات منطقه در دست ملت ها و دولت های منطقه است و دخالت بیگانگان مخالف امنیت و ثبات است.

رئیس جمهور با رد اصالت جنگ در حل اختلافات بین کشورها و لزوم ایجاد امنیت، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده ایفای نقش در پایان دادن به مناقشات اوکراین و حل و فصل مسائل از طریق گفت و گوی سیاسی است.

رئیسی همچنین اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی را محکوم کرد و تصریح کرد: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران ساز با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که به اعتماد سیاسی لطمه می زند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دستیابی به توافق را منوط به حل و فصل کامل مسائل امنیتی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله تداوم پایبندی معتبر طرفین به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران

فرانسه از موضع ایران در مخالفت با عملیات نظامی برخی کشورها علیه سوریه حمایت می کند
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفت و گوی تلفنی بر اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در به ثمر رساندن فرآیندهای سیاسی در منطقه تاکید کرد و اظهار داشت: فرانسه از موضع ایران در مخالفت با عملیات نظامی برخی کشورهای منطقه علیه سوریه حمایت می کند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین بر تداوم نقش کشورش در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای تاکید کرد.