راهنمای اول برای اصلاح خودبه گزارش صدای ایران، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه در زمان پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) هیچ اجبار و اجباری به حجاب وجود نداشت، گفت: همان اجبار. برای بی حجابی کار نکرد، اجبار نتیجه نداد. روی حجاب هم جواب نمیده. در واقع این دو عمل گذشته و حال حکم عدالت است. بسیاری از فقهای ما چه در نجف و چه در ایران گفتند همان طور که اصل اجبار به حجاب غلط است، خود اجبار به حجاب هم کار درستی نیست.

آیت الله ایازی: همان طور که اجبار حجاب جواب نداد، اجبار حجاب هم جواب نمی دهد/ در هیچ یک از روایات ائمه معصومین علیهم السلام نداریم که افرادی با مردم سر و کار دارند. بی حجاب/ برخی از گشت های ارشاد خودشان نیاز به راهنمایی و راهنمایی دارند.

پلتفرم تبلیغاتی ویدیویی طاووس

سرمایه گذاری با سود بالاتر از سود بانکی

از کجا شروع کنیم؟

خلاصه گفتگو با آیت الله سید محمدعلی ایازی را در ادامه می خوانید:

– آنچه در مورد حجاب مطرح است این است که اصل حجاب یک دستور قرآنی است و این موضوع در سوره های احزاب و نور مطرح شده است. اما در سوره احزاب خطاب به پیامبر(ص) می فرماید: «به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که از زنانشان بر ضد آنان زندگی می کنید»، در مدینه در سال هجدهم نازل شد. سال بعثت پیامبر(ص) و پس از هشت سال هجرت پیامبر(ص). یعنی بحث حجاب در ابتدا و اواسط بعثت پیامبر(ص) نبود، بلکه در اواخر بعثت پیامبر(ص) بود که ایشان مسائل مهمی را مطرح کردند و جامعه را اصلاح کردند.

– در هیچ یک از روایاتی که از ائمه معصومین (ع) است، حرفی نداریم که دال بر واجب بودن برخورد با افراد بی حجاب باشد. در میان فقهای اسلامی تا عصر حاضر هیچ یک از مفسران و فقها آیات حجاب را از واجبات حکومتی نگرفته اند. مثل دستورات دینی که رسیده و دستورات دینی تشویق و فرهنگ سازند مثل نماز و احکام شرعی و در متون دینی فقها و مفسران ما هم اینطور نیست.

– امام در اوایل انقلاب درباره مسائلی که در آن روزها پیش آمد صحبت کردند که این حجاب در ادارات رعایت شود. اما با سوء استفاده از این سخنان امام، زنان بی حجاب در خیابان مورد حمله قرار گرفتند. البته در آستانه پیروزی انقلاب بسیاری از زنان بی حجاب داوطلبانه خودشان در فضای انقلاب حجاب را رعایت کردند. اگر آن فضا در کنار کارآمدی حکومت، اجرای عدالت و آزادی و حقوق جامعه رعایت می شد و اقدامات صحیح دولت در تحقق عدالت و قانونمداری انجام می شد، گسترش می یافت. این زمینه.

– متأسفانه امروز دیدیم که دولت کارآمدی کافی ندارد، گاه ضعیفان و ضعیفان به منابع دولتی تکیه کرده اند. وضعیت تورم، گرانی، سوء استفاده، رشوه و اینکه عده ای مانند اختاپوس ثروت کشور را تصاحب کرده اند و از طرفی وضعیت کشور را به بن بست رسانده اند و ارتباطات کشور را که سیاست آن هاست. مبنی بر «نه شرقی، نه غربی» به «نه غربی، نه غربی» تبدیل شده است، این اتفاقات باعث شده تا مسائل اصلی کشور به فراموشی سپرده شود و به دنبال کارهای مصنوعی و شلوغ باشد. امام در آن زمان به مسئولین دستور دادند که از کسانی که با مردم با این کارها برخورد می کنند، جلوگیری کنند و فرمودند من اینطور هستم، من چیزی نگفته ام، بعد خاطره شهید مرتضی مطهری را گفتم که ایشان رفته بودند. امام در پی آن سخنرانی، و امام تأیید کرده بود که نباید چنین برخوردی شود.

– جدای از تبدیل جامعه به جامعه دوقطبی، عده ای می خواهند ذهن مردم به این مسائل مشغول شود. در حالی که اگر به قول امیرالمومنین علیه السلام عمل کنیم، «تخریب اصول و چنگ زدن به فروع» را نشانه حکومت های مؤدب می داند. یعنی جدا از دوقطبی شدن جامعه، جای دین عوض می شود. و این کارها در خدمت معنویت و اخلاق دینی نیست.

– نیروهای پلیس و گشت ارشاد ما باید به امنیت جامعه کمک کنند. و اگر خودشان را در این راه درگیر کنند، جایگاه «حفظ امنیت»شان خراب می شود و در مقابل مردم قرار می گیرند. چه بسا در آینده هم که مؤمنان این رفتار را ببینند، دفاع کنند و در مقابل محجبه ها بایستند. چند سال پیش مردم در ملاء عام شلاق خوردند و به جای حمایت از آنها از جنایتکار دفاع کردند. که باید آن میز را جمع می کردند.

البته خود برخی از تورهای راهنما نیاز به راهنمایی دارند. زیرا فردی که رفتارش متعادل نیست ابتدا باید خود را اصلاح کند و سپس به دنبال برخورد با زنی باشد که حجاب او را رعایت نمی کند. اما به هر حال توصیه من این است که کاری نکنند که خود را در مقابل مردم قرار دهند. این خدمتی به امنیت و معنویت کشور نیست. این خدمت به نیروی انتظامی نیست. موقعیت نیروی انتظامی را پایین می آورد. آن وقت اعمال خوب و درست این نیرو به هدر می رود.