رئیس مجلس خبرگان کیست؟گزارش کردن صدای ایرانشورای خبرگان رهبری نهادی است که ایجاد آن در قانون اساسی پیش بینی شده است. اصل ۱۰۷ و ۱۰۸ قانون اساسی به مجلس خبرگان رهبری اختصاص یافته است. این مرجع متشکل از تعدادی از فقهای نخبه و عالی رتبه است که یکی از مهمترین وظایف حکومت را بر عهده دارند. وظایفی از قبیل انتخاب رهبر، شناسایی صلاحیت رهبری، عزل رهبری و… نمایندگان این مجلس به دلیل وظایف مهمی که دارند با دقت و توجه فراوان نامزد و انتخاب می شوند. از این رو در این مقاله به بررسی رئیس مجلس خبرگان رهبری و اعضای مجلس خبرگان رهبری می پردازیم.

اعضای شورای خبرگان رهبری

اعضای مجلس خبرگان رهبری در انتخاباتی مانند انتخابات نمایندگان شورای اسلامی با رای مستقیم و مخفی مردم انتخاب می شوند. تعداد اعضای شورای خبرگان ۸۸ نفر است که برای مدت ۸ سال انتخاب می شوند. خود نمایندگان مجلس خبرگان رهبری قانون حاکم بر امور خود را وضع می کنند و می توان گفت هیچ نهادی در کشور استقلال نمایندگان این مجلس را ندارد. بنابراین بر اساس آیین نامه داخلی که به تصویب نمایندگان این مجلس می رسد، رئیس و کمیته رئیس شورای خبرگان تعیین می شود.

رئیس شورای خبرگان رهبری

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری، ریاست مجلس خبرگان رهبری با رای اعضای مجلس تعیین می شود. در حال حاضر مجلس خبرگان رهبری دارای یک رئیس و دو نایب رئیس، دو منشی و دو کارگر است که افراد زیر در سمت‌های آنان هستند:

رئیس شورای خبرگان رهبری: احمد جنتی

نایب رئیس اول شورای خبرگان رهبری: سید ابراهیم رئیسی

نایب رئیس اول شورای خبرگان رهبری: محمدعلی محدی کرمانی

دبیر شورای خبرگان رهبری: سید احمد خاتمی و عباس کعبی

مدیر مالی مجلس خبرگان رهبری: سید ابراهیم رئیسی

مسئول فرهنگی شورای خبرگان رهبری: سیدهاشم حسینی بوشهری

جلسات اعضای مجلس خبرگان رهبری به دلیل حساسیت بالای موضوع به صورت محرمانه و غیرعلنی برگزار می شود.

اسامی رئیس و نایب رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به شرح زیر است.

اولین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در ۲۸ آذرماه ۱۳۹۰ در حالی برگزار شد که تعداد ثبت نام کنندگان ۱۶۸ نفر بود و در نهایت ۸۲ خبرگان مردمی توانستند آرای لازم را برای دور اول مجلس خبرگان رهبری کسب کنند. .

دومین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری نیز در ۲۵ مهرماه ۱۳۹۸ با ثبت نام ۱۸۰ نفر آغاز شد و مردم در ۲۴ حوزه انتخابیه با ورود ۸۳ نفر به مجلس خبرگان رهبری موافقت کردند. میزان مشارکت در این انتخابات ۴۱ درصد بود. در این دوره مرحوم آیت الله علی مشکینی رئیس مجلس و حشمیر رفسنجانی و امینی نایب رئیس مجلس بودند.

آغاز سومین دوره مجلس خبرگان رهبری مربوط به سال ۷۷ است که طی آن ۳۹۶ نفر برای شرکت در این انتخابات اعلام آمادگی کردند و در نهایت فعالیت این دوره با حضور ۸۶ نماینده خبرگان در حوزه انتخابات آغاز شد. چهارم اسفند ماه و با تشکیل ۱۶ جلسه تا سال ۸۵ ادامه داشت. ادامه داد.

در این دوره مرحوم آیت الله علی مشکینی رئیس مجلس و حضرات هاشمیرفسنجانی و امینی نایب رئیس مجلس بودند.

چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۹۴ آغاز شد.آیت الله علی مشکینی اولین رئیس چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری بود. پس از فوت اکبر هاشمیرفسنجانی جایگزین وی شد و در سال ۱۳۸۹ آیت الله محمدرضا مهدویکانی با رای خبرگان جایگزین وی شد. با درگذشت آیت الله مهدویکانی، آیت الله محمد یزدی با رای خبرگان مردم به ریاست مجلس خبرگان رهبری رسید.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۲ همزمان با اولین مرحله از انتخابات دهمین دوره شورای اسلامی برگزار شد.

ثبت نام داوطلبان از پنجم آذر لغایت ۱۱ دی ماه ۹۳ انجام شد و نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان شورای خبرگان رهبری در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۹۲ اعلام شد.

رای گیری از روز جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ آغاز شد و ۸۸ نامزد مجلس خبرگان رهبری رای لازم را کسب کردند.

مراسم افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری در پنجمین دوره روز سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۵ برگزار شد و در این دوره آیت الله احمد جنتی با ۵۱ رای از مجموع ۸۶ رای ماخوذه به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

آیت الله امینی با ۲۱ رای و آیت الله هاشمی شاهرودی با ۱۳ رای از دیگر نامزدهای ریاست مجلس خبرگان رهبری بودند.

آیت الله مهدی کرمانی با ۶۵ رای و آیت الله هاشمی شاهرودی با ۶۳ رای به ترتیب نواب اول و دوم مجلس خبرگان رهبری در دور پنجم مجلس خبرگان رهبری شدند.