رئیسی وارد کاراگیستان شدبه گزارش صدای ایران آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور شامگاه چهارشنبه ۲۹ مهرماه به وقت محلی به منظور شرکت در ششمین نشست سران کشورهای عضو «کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا» برگزار شد. (سیکا) دقایقی پیش مورد استقبال علی خان اسماعیل اف و سفیر جمهوری قرار گرفت. ایران اسلامی وارد آستانه پایتخت قزاقستان شد.

رئیس جمهور در این سفر دو روزه علاوه بر شرکت و سخنرانی در ششمین اجلاس سران سیکا، با تعدادی از سران کشورهای حاضر در این اجلاس نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا به عنوان گردهمایی برای تقویت همکاری ها با محوریت تضمین صلح، امنیت و ثبات در قاره کهن در حال حاضر دارای ۲۷ عضو اصلی و ۸ کشور و ۵ سازمان منطقه ای و بین المللی به عنوان ناظر، اعضای این کنفرانس است. کنفرانس هستند.

ششمین نشست سیکا با حضور روسای جمهوری ایران، عراق، قطر، قرقیزستان، فلسطین، روسیه، تاجیکستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان به ریاست رئیس جمهور قزاقستان در آستانه برگزار می شود.

یکی از مهمترین اهداف ششمین اجلاس سران سیکا بررسی و تصویب ارتقای ساختار آن از یک کنفرانس به یک سازمان منطقه ای و بین المللی خواهد بود. در این زمینه قرار است بیانیه ای تحت عنوان «اعلامیه آستانه در چارچوب تحول SICA» به تصویب رهبران کشورهای عضو برسد. با تصویب روسا، روند ارتقای ساختار و تشکیلات و نیز شرح وظایف و ترتیبات منطقه ای از وضعیت فعلی به یک سازمان منطقه ای تمام عیار کلید خواهد خورد.

رئیسی از آغاز فعالیت دولت مردمی در راستای گسترش روابط تجاری، همکاری های اقتصادی و ارتقای سطح روابط سیاسی با کشورهای همسایه، از کشورهای تاجیکستان، روسیه، قطر و عمان بازدید کرده و علاوه بر ۲ سفر به ترکمنستان. رئیس جمهور ایران پس از ۲۰ سال وقفه از آخرین سفر رئیس جمهور، شهریورماه امسال برای شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر تاریخی سمرقند این کشور به ازبکستان سفر کرده است.