رئیسی عازم قزاقستان شد/ برنامه های رئیس جمهور در سیکاگزارش کردن صدای ایرانآیت الله سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر چهارشنبه با بدرقه محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و جمعی از اعضای دولت تهران را به مقصد آستانه پایتخت قزاقستان ترک کرد.

این اولین حضور آیت الله رئیسی در کنفرانس سیکا در دوران ریاست جمهوری و نهمین سفر خارجی ایشان در سال گذشته است.

برنامه های رئیس جمهور در سیکا

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور درباره دیدارهای آیت الله رئیسی در حاشیه این اجلاس گفت: درخواست های متعددی برای دیدار با رئیس جمهور داشتیم اما به دلیل کمبود وقت اولویت با سران کشورهایی است که در جلسات قبلی شرکت کرده اند. مانند اجلاس سران شانگهای در سمرقند و مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک. آنها ملاقات نکرده اند.

محمد جمشیدی از سران قطر و جمهوری آذربایجان به عنوان شخصیت هایی یاد کرد که درخواست دیدار با آیت الله رئیسی داشتند و در نشست شانگهای و مجمع عمومی سازمان ملل فرصت دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران را پیدا نکردند.

رئیس جمهور در این نشست با هدف تامین صلح، امنیت و ثبات در آسیا سخنرانی می کند.

“کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا” (SICA) یک مجمع بین المللی برای تقویت همکاری با هدف تضمین صلح، امنیت و ثبات در آسیا است.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (SICA) در اکتبر ۱۹۹۲ در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، به منظور ارتقای دوجانبه. روابط و همکاری کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و امنیت در منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این سازمان به طور رسمی در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و نشست سران سیکا هر ۴ سال یکبار و نشست وزرای خارجه هر ۲ سال یکبار برگزار می شود.

اکنون این سازمان دارای ۲۲ عضو و شامل ۱۲ عضو ناظر از جمله سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و ایالات متحده است. ایالت ها.

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در آلماتی پایتخت قزاقستان و چهارمین اجلاس در شانگهای چین در سال ۲۰۱۴ و دور پنجم در ژوئن ۲۰۱۹ در دوشنبه تاجیکستان برگزار شد.

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سازمان سیکا هستند.

رئیس جمهور هشتم شهریور امسال و کمتر از یک ماه پیش برای شرکت و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیدارهای دوجانبه با برخی از مقامات حاضر در این نشست سالانه به نیویورک سفر کرد.

آیت الله رئیسی در ۱۴ ماه گذشته به هشت کشور جهان سفر کرد که مقصد اولین سفر خارجی ایشان، بیست و یکمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در ۲۶ سپتامبر ۱۴۰۰ به میزبانی دوشنبه در تاجیکستان بود.

حضور در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز به میزبانی قطر، سفر به مسکو با دعوت رسمی همتای روسی خود و سفر به عمان با دعوت هیثم بن طارق آل سعید، اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) به میزبانی ترکمنستان، اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در ترکمنستان، اجلاس شانگهای به میزبانی سمرقند و با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل دومین تا هشتمین مقصد سفرهای خارجی آیت الله رئیسی در این مدت بود.