دکتر متخصص تغذیه اثرات انوشه داروهای کاهش وزن


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره در مورد استفاده از داروهای کاهش وزن هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد عرضه و کاربرد این داروها هستیم که نام ها و آثار معجزه آسایی متفاوت دارند. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیاد در مورد آنها است. برخی آن را 100٪ چاق کننده گیاهی و طبیعی ارائه می دهند ، برخی می گویند با مصرف داروهایی که ارائه می دهند نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی می گویند داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را نازک می کند. چربی سوز ها؛ چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند نگران رژیم و ورزش باشند و به دنبال معجزه ای هستند که اتفاق می افتد ، روشها و روشهای مختلف. از کمربندها ، ژلها و رژیمهای غذایی و غیره. من چیزهای مختلف را امتحان کردم. بدون انتخاب یک بار یک راه منطقی و اصولی. اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز می تواند باعث شود.

با توجه به استفاده از داروها ، باید توجه داشت که داروهای کاهش وزن در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد ، فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود باز می گردد. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند آنچه را که می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای لاغری استفاده می کنند باید در صورت داشتن بیماری دیگری از داروهای تداخل دارویی آگاهی داشته باشند و برای آن بیماری دارویی مصرف می کنند.

انواع داروهای کاهش وزن

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوترازین اشاره کرد که تحت برندهای Redactil و Meridia فروخته می شود و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین که مانع خروج انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین می شوند. افزایش سطح باعث می شود که فرد اشتهای خود را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها می توانند با مهار آنزیم لیپاز از جذب حدود 30 درصد چربی های خوراکی جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که این داروها فقط بر چربی تأثیر می گذارند و با خوردن پروتئین و کربوهیدرات مصرف می شوند. هیچ تاثیری ندارد و اگر فردی این داروها را مصرف کند و کربوهیدرات و پروتئین زیادی مصرف کند ، قطعاً وزن اضافه می کند. بنابراین ، مصرف این دارو نباید در مصرف غذاهای شیرین و گوشت زیاد باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، خروج سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها در درمان افسردگی و بیماریهای عصبی در افراد سالم عوارض جانبی جدی ایجاد خواهد کرد.

4از جذب کربوهیدرات ها جلوگیری می کنددر میان آنها کربوبلاکر و کربوسیلیم وجود دارد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش نفخ ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای فله: اینها شامل آگار ، فیبر ، خالص ، ریز و داینبورن هستند و عموماً به شکل پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و با اسید معده ، آب و حجم معده ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث تورم معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

Zenadrin ، Tanveit ، L-Carnitine ، Hydroxycat ، Zenitrex ، Reginon و دیگران. متخصص تغذیه مشورت کرد.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، رنگ ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش ، تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید