دور جدید مذاکرات وین به زبان اسلامیگزارش کردن صدای ایرانمحمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت و گو با شبکه العالم گفت: نصب هزار دستگاه IR6 و سایر ماشین آلات، طراحی راکتور اراک و تولید اورانیوم ۲۰ درصدی. غنی سازی از جمله موارد مورد تاکید مجلس بود که همه آنها طبق قانون انجام شد و می توان گفت قانون اقدام راهبردی تا این تاریخ ۱۰۰ درصد اجرا شده است.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

العالم: در روزهای اخیر گازرسانی به ۵۰۰ سانتریفیوژ انجام شد، این اقدام در چه جهتی صورت گرفت؟

اسلامی: گازگرفتن خودروهای جدید در راستای اجرای قانون اقدامی راهبردی برای لغو تحریم ها است. متأسفانه طرف امضاکننده برجام به تعهدات خود عمل نکرد و تحریم های بیشتری را علیه کشورمان اعمال کرد.

آنها گرفتار ویروس «تحریم» شده‌اند، در حالی که اقدامات ما در جهت لغو تحریم‌ها است تا بدانند با این اتهامات و با این اسناد و مکان‌هایی که سال‌ها مطرح می‌کنند به جایی نمی‌رسند.

این اتهامات باعث پیدایش برجام شده و برجام با توضیح مکتوب پرونده این اتهامات را در قالب PMD بسته است. اگر آنها اراده بازگشت به برجام و انجام تعهدات خود را داشته باشند، دلیلی برای اعمال تحریم های مضاعف وجود ندارد.

اقدام و گسترش ظرفیت های ما تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات خود بازگردد و تحریم ها را لغو نکند و از موارد ادعایی که اساساً اتهامات علیه جمهوری اسلامی است دست بردارد، ادامه خواهد داشت.

العالم: پس اقدامات ایران متقابل سیاسی دارد، یعنی در مقابل تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران اقدامات متقابل انجام می دهد، آیا این درست است؟!

اسلامی: طبق قانون ابلاغی باید با تاکید بر دستگاه های پیشرفته IR6 ظرفیت غنی سازی را به ۱۹۰ هزار برسانیم، این دستگاه های پیشرفته امروز در خط تولید با بهترین کارایی و کیفیت کار می کنند.

علم: لطفا در مورد وضعیت و میزان غنی سازی و نیاز کشور بیشتر توضیح دهید؟

اسلامی: هدف تعریف شده ۱۹۰ هزار واحد است که طراحی زیرساخت، ماشین آلات و نصب ماشین آلات در چارچوب این میزان است.

قبل از پیروزی انقلاب طبق مطالعات غرب کشور به ۲۳۰۰۰ مگاوات انرژی هسته ای نیاز دارد، طبق قانون باید ۲۰۰۰۰ مگاوات انرژی هسته ای ایجاد کنیم و برای تولید رادیو دارو نیز نیاز به ظرفیت های فناوری هسته ای دارید. به عبارت دیگر، برای تشعشعات و در عین حال به سوخت اورانیوم نیاز داریم و در قالب هدف ۱۹۰۰۰۰ در حال پیگیری و توسعه سوخت هستیم.

العالم: حملات گاه به گاه به تأسیسات هسته ای مدتی است که فروکش کرده و تقریباً به صفر رسیده است. این نشان دهنده چیست؟ آیا این پاسخ به یک اقدام است یا ترتیبات ایران تغییر کرده است؟

اسلامی: تدابیر امنیتی اتخاذ شده مثبت بوده و هوشیاری امنیتی باعث شده تا عملیات خرابکارانه و اقدامات تخریبی- تروریستی صهیونیست ها در غنچه خفه شود و نیروهای آنها توسط نیروهای امنیتی شناسایی شوند.

العالم: اخیراً منابع غربی با استناد به نقل قول های مقامات مدعی شده اند که ایران به ساخت بمب اتمی نزدیک است و این توانایی را دارد. حقیقت چیست؟!

اسلامی: بیش از ۲۰ سال است که این ادعا را می کنند، یک بار در لویزان می گویند، یک روز می گویند جنوب غرب تهران، یک روز می گویند تورقوزآباد، یک روز می گویند در پارچین!

ما در ۲۰ سال گذشته به هر لحظه نگاه می‌کنیم، آنها همین ادعا را مطرح کرده‌اند که ایران در این مکان ادعایی مشغول فعالیت‌های هسته‌ای نظامی است، همه اینها ساخته و پرداخته آنهاست، دشمنان و ضدانقلابی‌های ما که هستند. مزدوران برای آنها مخالف منافع کشور هستند.

تمامی سایت های ادعا شده بارها مورد بازرسی و بازدید قرار گرفته اند و آژانس بارها اعلام کرده است که هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران وجود ندارد. ما به NPT و عدم اشاعه هسته ای متعهد هستیم.

در دکترین دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران ضرورتی وجود ندارد [به تسلیحات هسته‌ای] نه به دلیل مخالفت با اعتقادات و اعتقادات جمهوری اسلامی و فتوای شرعی در این زمینه.

موارد ذکر شده صرفاً یک اتهام برای فریب افکار عمومی است، اما در واقع بیشتر خود را فریب می دهند، زیرا افکار عمومی جهان از قبل آگاه هستند، غربی ها عموماً مخالف دستیابی ایران به فناوری و اقتدار پیشرفته حتی قبل از پیروزی هستند. انقلاب. برای تکمیل ظرفیت ها با حکومت شاه همراهی نکردند، حرف و نیتشان یکی نیست.

طبق اساسنامه؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موظف است از تجهیز همه کشورها به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز حمایت کند، امروزه یکی از اساسی‌ترین رویکردهای جهان برای مقابله با تغییرات اقلیمی و تخریب اکوسیستم، روی آوردن به فناوری هسته‌ای و انرژی پاک و پایدار است. این مسیری که جهان در حال حرکت است اجتناب ناپذیر است.

در کنوانسیون پاریس، آنها تایید کردند که تا سال ۲۰۵۰ هیچ آلاینده زیست محیطی و گازهای گلخانه ای صفر نخواهد بود. چگونه کشورها می توانند بدون سرمایه گذاری از انرژی پاک، تجدیدپذیر و بادوام استفاده کنند؟

العالم: روند به روز رسانی تجهیزات ایران تسریع شده است، آیا پیامی در این تجهیزات و به روز رسانی وجود دارد؟

اسلامی: مهم اراده ماست، ما در زمینه پرتودهی محصولات کشاورزی، غذایی و حتی صنعتی با عقب ماندگی تاریخی مواجه هستیم و هرگز این تجهیزات را به ما نفروختند.

به عنوان مثال در سال جاری و در این دولت ساخت و تولید سامانه های تشعشعی و شتاب دهنده ها را آغاز کرده ایم. در چند هفته آینده از این سامانه های تمام ایرانی رونمایی خواهیم کرد. اگر در اقتصاد ملی خود حرکت نکنیم کمکی به آینده خود و نسل کنونی نکرده ایم.

این شتاب برای آن است که بتوانیم فناوری هسته ای را به زندگی مردم وارد کنیم و تولید رادیوداروها را گسترش دهیم و بهره مندی مردم از خواص فناوری هسته ای را افزایش دهیم.

آنها در عملیات روانی و تبلیغاتی خود اعلام می کنند که استفاده از ظرفیت آب سنگین برای اسلحه است، در حالی که آب سنگین امروز ظرفیت بزرگی برای تولید دارو است که می تواند تحولی اساسی برای مقابله با شرایط جدیدی باشد که در کشور تولید می شود. شکل دوتریوم برای استفاده در بیماری های جدی مانند سرطان.

ما در این راه فقط اراده قوی خود را به لطف خداوند متعال فعال کرده ایم تا بتوانیم از فناوری هسته ای هر چه بیشتر برای خدمت به مردم استفاده کنیم.

العالم: به نظر می رسد مذاکرات در یکی دو مورد متوقف شده است، این اختلافات چیست؟ فنی هست یا چیز دیگه؟ به طور مشخص افق مذاکرات را چگونه می بیند؟

اسلامی: مذاکرات همیشه در جریان بوده است و نمی توان آن را که بانی و مسبب این وضعیت است در مقام مدعی و طلبکار قرار داد، مدعی و طلبکار جمهوری اسلامی است، سند توافق ۱+۵ و ایران. سندی است که طرفین در آن تعهد کرده اند. ایران بدون هیچ کوتاهی و به عنوان یک تکلیف شرعی تعهدات خود را یکجانبه اجرا کرد، هرچند بیش از یک سال بود که از آن معاهده خارج شده بودند و آن را اجرا نکردند و حتی جلوی دیگران را گرفتند، اما جمهوری اسلامی پایبند ماند.

اگر امروز نیت خوبی برای بازگشت به مذاکرات داشته باشند، جمهوری اسلامی به تعهدات خود پایبند بوده و خواهد بود، مشروط بر اینکه صادق باشند و نخواهند فرصتی برای آسیب رساندن به منافع ملت ایران دوباره ایجاد کنند، زیرا این بار مانند گذشته نخواهند خواست و با کوچکترین کوتاهی و هر گونه لغزشی در اجرای تعهدات خود با اقدامات متقابل جمهوری اسلامی مواجه خواهند شد.

العالم: در جدیدترین توافقنامه آمده است که ۸ مذاکره کننده ایرانی طی یکی دو روز آینده به وین سفر خواهند کرد. آیا در این زمان مسائل فنی مورد بحث قرار می گیرد؟ (مصاحبه قبل از اعزام تیم ایران به وین انجام شد).

اسلامی: طرح تلفیقی شامل مسائل فنی و تحریمی است، در بحث فنی بحث شده است و یک سری موارد تکمیلی وجود دارد که مهم ترین آن بحث اسناد و مکان های ادعایی است که همچنان با همان ترکیب است. مانند دوره قبل که تعطیل شد. و با همین شرایط ببندید.

زیرا باز نگه داشتن این پرونده ها به معنای تکرار اقدامات تخریبی آنهاست، اما پایان دادن به این ادعاها به معنای داشتن اراده مثبت است، پس باید بهانه های واهی را کنار گذاشت و دیگر به حقوق مردم ایران لطمه ای وارد نکرد.

العالم: چرا مذاکرات در قطر انجام شد؟ گفته می شد فقط در وین مذاکره می شود و در کشورهای منطقه مذاکره نمی شود اما شاهد بودیم که در قطر جلسه ای برگزار شد.

اسلامی: مذاکراتی که در قطر انجام شد یک جلسه ویژه بود اما مذاکرات در وین انجام می شود. امیدواریم نتیجه به نفع ملت ایران باشد و دخالت آمریکایی ها از سایر کشورها برای تعامل با ایران برداشته شود.

العالم: با توجه به ابهام آژانس، شما پس از دیدار با گروسی در سال گذشته رویکردی را مطرح کردید و تصمیم بر این شد که موضوع پایان یابد، اما بعد از آن که گروسی مسائل دیگری را مطرح کرد، حقیقت ماجرا چیست؟

اسلامی: جمهوری اسلامی از مدیرکل آژانس انرژی اتمی انتظار دارد از رفتارهای سیاسی و استفاده از ادبیات غیر در چارچوب و غیر مرتبط با قوانین و رویه آژانس پرهیز کند. گذشت و تحت عنوان (PMDM) بسته شد.

آنها می دانند که هیچ تاسیسات هسته ای وجود ندارد که ایران اعلام نکرده باشد و اسرائیل این اسناد ادعایی را در اختیار آنها قرار داده است. اگر به زبان اسرائیلی صحبت کنیم، سازمانی وابسته به سازمان ملل نیست.

قرار بود به سوالات مطرح شده از سوی ایشان پاسخ داده شود و پاسخ ها را بررسی کنند و موضوع را ببندند اما قبل از دریافت پاسخ اعلام کردند قانع کننده نیست! این نشان می دهد که اراده آنها ارضا نشدن است، در این صورت آنها برای همیشه راضی نمی شوند.

از جمله موارد مطرح شده، اتهامات و ادعاهایی است که در آن اقدامات تروریستی از سوی اسرائیل وجود دارد و خود اسرائیل نیز مدعی این خرابکاری های تروریستی است، بنابراین اگر صحنه ای ایجاد شود و اتهاماتی متوجه ایران و افکار عمومی شود، جهان و آژانس را فریب می دهند. جمهوری اسلامی این کار را پست‌تر از آژانس می‌داند و انتظار دارد که آژانس وارد این مسیر نشود و اجازه دهد نظارتی به‌طور روتین در چارچوب پادمان‌ها انجام شود و وارد میدان تجاوزات صهیونیستی شود که تنها دشمنی با رژیم صهیونیستی است. ملت ایران نبودن

العالم: با توجه به جلسه آتی آژانس، آیا انتظار دارید رویکرد آژانس از نظر فنی تغییر کند؟

اسلامی: آژانس هیچ رویکرد فنی نداشته است، اما اینها رویکردهای سیاسی است که آژانس استفاده کرده است و امیدواریم در این مقطع این پرونده ها یک بار برای همیشه بسته شود.

العالم: از آخرین روند اجرای قانون مجلس بگویید

اسلامی: مجلس برای ما بر نصب هزار دستگاه IR6 و ماشین آلات دیگر، طراحی رآکتور اراک و تولید اورانیوم با غنی سازی ۲۰ درصد تاکید کرده بود که همگی طبق قانون انجام شد و می توان گفت: قانون اقدام راهبردی تا این تاریخ نسبتاً ۱۰۰ درصد اجرا شده است.