دلیل پخش تصویر زن برهنه ایرانی از رادیو چیست؟گزارش کردن صدای ایران«حجاب» همیشه خط قرمز صدا و سیما بوده است. سیاستی که محدودیت های آن همیشه برای تلویزیون مهم بوده است. به عنوان مثال همیشه در نمایش بدن مردان محدودیت وجود دارد و در برنامه های رادیویی نمی توانند با لباس های آستین کوتاه یا یقه باز جلوی دوربین ظاهر شوند و از طرفی زنان باید با حجاب کامل و با حجاب کامل نشان داده شوند. بدون آرایش. اگرچه گاهی این خطوط قرمز برای برخی از چهره های سیاسی نقض شده است، اما در مجموع این قانون نانوشته صدا و سیما برای پذیرش مهمان است و در برخی موارد افرادی که چنین شرایطی را نداشتند از حضور در مقابل دوربین منع شدند. .

علاوه بر همه اینها، تلویزیون در پخش فیلم های خارجی محدودیت هایی را برای مخاطبان ایجاد می کند. مثلاً اگر بازیگری لباس نپوشد، قسمتی را که لباس شطرنجی نمی پوشد یا تار نشان می دهد و اغلب لباس های نامناسب خود را با آباژور می پوشاند.

حتی گاهی اوقات تلویزیون تشخیص داده است که باید لوگوی باشگاه ورزشی را برای ما سانسور کند. آیا یادتان هست همان سانسور لوگوی باشگاه “A. S” رم که در آن دو کودک توسط یک گرگ ماده شیر می خوردند و رسانه ملی احساس کرد تماشای سینه گرگ برای مخاطبانش مناسب نیست و سانسور کرد. آنها اما بعضی روزها این خط قرمز تغییر می کند. صدا و سیما روزهای خاصی را به رسمیت می شناسد که می تواند این دایره را گسترده تر کند و زنانی را نشان دهد که چادری متفاوت با استانداردهای صدا و سیما دارند. به عنوان مثال، او در بخش های خبری با این زنان صحبت می کند و تصاویر آنها را نشان می دهد.

مرزهای این خط قرمز هیچ وقت مشخص نشد و همیشه با توجه به سیاست های رسانه ملی تغییر می کرد، اما شب گذشته رسانه ملی در اقدامی غیرعادی تمام آباژورها را حذف کرد و تصویر یک زن کاملا برهنه ایرانی را به نمایش گذاشت. در روزهای اخیر یکی از معترضان در هلند در اعتراض به قوانین حجاب در ایران برهنه در میان معترضان ظاهر شد و شروع به سخنرانی کرد. او از قوانین پوشش در ایران انتقاد می کرد اما در عین حال برای رعایت قوانین پوشش در هلند مجبور به پوشاندن اعضای بدنش شد و به طور کلی این حرکت او در داخل کشور مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت. معترضان آنها معتقد بودند که چنین رفتاری منجر به به حاشیه راندن مطالبات و اعتراضات مردم می شود.

اما بخش خبر ساعت ۲۰:۳۰ شامگاه ۲۰ مهر تصمیم گرفت که در مورد حجاب و پوشش خط قرمزی نداشته باشد و تصاویر این زن برهنه را با حداقل جلوه ها به نمایش بگذارد. این تصاویر شطرنجی نبودند و خیلی واضح بودند. شاید برای مدیران حوزه خبری مهم نباشد که بچه های خردسال هم جلوی تلویزیون بنشینند. معمولا در چنین مواقعی باید حداقل هشدارهای لازم داده شود. این تصویر سیاست های دوگانه رسانه ملی را نشان می داد و هنجارشکنی جدی تلقی می شد.

برهنه شدن زن و رفتن پشت تریبون بدون در نظر گرفتن زمینه مبارزه و اعتراض و معترض جدی و صرفاً از روی هیجان عملی مذموم است، اما بازنشر و اشاعه یک عمل زشت کمتر نیست. از انجام آن؟ سیاست های رسانه ای که سینه گرگ را در یک عکس گرافیکی سانسور می کند و تصویر یک زن برهنه را عادی می داند. طبیعی نیست و نیاز به بازنگری دارد.