دلیل توقف فیلم جیران چیست؟گزارش کردن صدای ایرانبه دنبال اختلاف نظر کارگردان و تهیه کننده سریال «آهوی من مارال» با تهیه کننده و کارگردان «جیران» پخش این سریال به طور موقت متوقف شد.

فیلمو به عنوان بستر پخش این سریال موظف به اجرای حکم قضایی است و امیدواریم هر چه زودتر اختلاف طرفین حل شود و فیلمو بتواند جیران را برای علاقه مندان به این سریال پخش کند.

این حکم پس از بررسی های لازم در راستای ماده ۲۹ قانون حمایت از مولفان و مولفان و هنرمندان و در راستای حمایت از بزه دیده (شاکی خصوصی) صادر شده است.

لازم به ذکر است بر اساس حکم صادره، ادامه پخش سریال با رعایت حریم ادبی امکان پذیر خواهد بود.

این سریال در مجموعه های تاریخی مهم و معروفی چون کاخ گلستان تهران و خانه تاریخی طباطبایی های کاشان ضبط و تصویربرداری شده است. مطمئناً در نگاه اول تصاویر گرفته شده در کاخ گلستان همه را نگران وضعیت این کاخ پس از فیلمبرداری می کند چرا که به طور کلی تاکنون فیلم های ثبت شده در مجموعه های تاریخی بدون آسیب نبوده و پس از پایان فیلمبرداری، یادگاری هایی از آنها به دست می آید. بر روی ساختمان ها باقی مانده اند. تاریخ باقی می ماند. اما با توجه به اینکه کاخ گلستان جزو میراث جهانی ایران محسوب می شود، از حساسیت های بیشتری برخوردار است.

عفرین امامی (مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان) با اشاره به اینکه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از این سریال در کاخ گلستان تصویربرداری شده است، گفت: تصویربرداری این سریال حدود ۵۰ روز به طول انجامید و بخشی از این زمان در ایام کرونا بوده است. دوره ای که کاخ بسته شد. بود و اجازه بازدید عمومی نداشت، فیلمبرداری شد.

به گفته وی، برای فیلمبرداری قسمت هایی از سریال جیران که در تالار آینه کاخ گلستان انجام شد، تمامی اشیای این تالار جمع آوری، بسته بندی و به مخزن کاخ منتقل شد. در واقع تالار آینه ها به طور کامل خالی شد و چیزی در اختیار گروه فیلمبرداری باقی نماند. عوامل حتی اجازه استفاده از کف سالن را نداشتند و گروه فیلمبرداری پس از گرفتن عکس از کف سالن با ساخت و قرار دادن سازه ای جدید مانند کفپوش روی آن شروع به کار کردند. سنگ هایی که در سریال دیده می شود کفپوش و عکس هستند و فرش ها همگی ماشینی هستند. در کل هیچ یک از آثاری که در این سریال دیده می شود متعلق به کاخ گلستان نیست.

وی تاکید کرد: در جریان فیلمبرداری که با حضور ناظران میراث همراه بود، هیچ آسیبی به دیوارها و بدنه کاخ گلستان وارد نشد و گروه نیز در این زمینه همکاری کردند. فیلمبرداری در عمارت بادگیر، شمس العماره و تالار آینه انجام شده است. البته در عمارت بادگیر و شمس العماره هیچ اثری نداشتیم و فقط از فضا و معماری استفاده شد و چند روزی هم در تالار آینه آثار را حذف کردیم. تخت نیز توسط آنها ساخته شده و از آثار کاخ گلستان استفاده نشده است.

جبار عواج (معاون اجرایی کاخ گلستان) نیز در خصوص حضور گروه فیلمبرداری «جیران» در کاخ گلستان گفت: موزه و ساختمان دارای تیمی متخصص برای نظارت بر تمامی مراحل فیلمبرداری بودند، بنابراین شاهد هیچ گونه حادثه ای مانند شکستگی نبودند. در، لوستر، افتادن دیوار نبود و… به طور کلی می توان گفت که انجام چنین کارهایی و فیلمبرداری این گونه سریال ها در مجموعه های تاریخی و فرهنگی می تواند انگیزه ای در بین عموم مردم برای بازدید از کاخ گلستان ایجاد کند، اما باعث کاهش بازدید از کاخ گلستان می شود. شأن فرهنگی و تاریخی مجموعه ها و کاخ ها.

وی ادامه داد: بهتر است مردم کاخ گلستان را با تنوع کاشی کاری و آیینه کاری منحصر به فرد و معماری منحصر به فردش بشناسند و به دیدن آن بیایند یا به خاطر سریال «جیران» به دیدن کاخ بیایند. دیدن قصر را به خاطر بسپار سریال را رها کنیم؟ شاید فیلمبرداری و حضور گروه های فیلمبرداری آسیب فیزیکی و مادی به مجموعه وارد نکرده باشد اما مطمئن باشید هویت و ارزش کاخ و مجموعه های تاریخی را تحت تاثیر قرار می دهد.

اوج تصریح کرد: این نگاه که صنعت سینما می تواند با تصویرسازی های خود موجب ارتقای گردشگری آثار میراثی شود، نادرست است چرا که با چنین تفکری حیثیت آثار پایین می آید. بهتر است هر اثر تاریخی را با هویت اصلی خود بشناسیم.

معاون اجرایی کاخ گلستان در خصوص آسیب احتمالی حضور گروه فیلمبرداری در تالار آینه و سایر قسمت‌های کاخ گلستان و تأثیر تنفس و برون‌دم مردم بر این اثر میراث جهانی، گفت: بازیگران سریال «جیران» در قسمت‌های مختلف کاخ کنترل می‌شدند. تعداد محدودی اجازه ورود به فضا را داشتند. از کفپوش ها استفاده می شد تا حرکات آنها آسیبی به مجموعه وارد نکند و هر وسیله و وسیله ای اعم از سماور و حتی دودکش و … اجازه ورود به مجموعه را نداشت.

داستان سریال درباره عشق ناصرالدین شاه به یکی از زنان حرمسرای خود به نام جیران است. جیران یکی از همسران مورد علاقه و اولین سوگلی ناصرالدین شاه بود. جیران با دیگر زنان دربار ناصرالدین شاه تفاوت داشت. او به شکار و اسب سواری علاقه داشت و در هنگام سوارکاری، چکمه و لباس مردانه می پوشید. او برای اولین بار برای یادگیری رقص راهی دربار قاجار می شود. ناصرالدین شاه در همان نگاه اول عاشق او می شود.

در خلاصه داستان سریال جیران آمده است: زنهار که سبک و سیاقش گم شده و حلال و حق با هم درآمیخته است سهم رعایا کابوس است و سهم شاه. تاج و تخت طاووس کجاست نقشه کریم خان برای پس گرفتن تاج شاهی از ما کجاست شمشیر کمیاب که از ما خرابکاران انتقام بگیرد مملکت آشفته و امیرکبیر در گور خوابیده است.

هر نامی آبستن شرم است و هر صلحی آبستن جنگ. قبله دنیا کیست، انسان پناه می خواهد. او قلعه ای می خواهد که پناه او باشد. برای فرزندان آدم هیچ دژی محکمتر از عشق نیست. بگذار همه جا فریاد بزنند که: ایهالاناس! دیروز در حوالی تجریش شاه تو عاشق شد…»

بهرام رادان، پریناز ایزدیار، امیرحسین فتحی، امیر جعفری، مهدی پاکدل، رعنا آزادی ور، کتانه افشاری نژاد، ستاره پسیانی، غزل شاکری، مرتضی اسماعیل کاشی، هومان برکنورد، مهدی کشکی، سمیرا حسن پور، فاطمه نعناز مسعودی‌هو، غزلیات سیاوش چراغی پور، محمد شیری، حمیدرضا نعیمی، رضا جهانی، الهام نامی، نهال دشتی، سینا رازانی، بهنام شرفی، انوش معظمی، پاشا جمالی، حسن معزنی، نسرین نکیسا، محمد مژدهی، عباس توفیقی، فرشید صمدی پور، عباسی پور، عباسی پور . علی اشمند، پرویز زاگیری، رضا داوندی و مریلا زارعی از جمله بازیگرانی هستند که در سریال جیران به ایفای نقش پرداخته اند.