دلیل بارندگی های اخیر در ایران چیست؟


طنین همتی صدای ایراناین روزها در فصل تابستان شاهد بارش های گسترده ای در جنوب کشور هستیم که به گفته کارشناسان سامانه بارشی تابستان تحت تاثیر ناپایداری جوی در اقیانوس هند موسوم به موسم بارندگی امسال در هندوستان به شکل گسترده‌تری رخ داده و بارندگی‌های آن به جنوب غربی این کشور کشیده شده است.

سیل اخیر تحت تأثیر اقیانوس هند قرار گرفته است

یحیی قاینی پور مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی درباره علل وقوع سیل اخیر در نقاط مختلف کشور گفت: سیل اخیر متاثر از اقیانوس هند است که تعدادی از سامانه های کم فشار در آن منطقه باعث ایجاد جوی گسترده شده است. بی ثباتی. این تغییرات بیشتر فصلی است و این بادهای موسمی هند معمولا در تابستان شکل می گیرد و امسال شیوع بیشتری پیدا کرده است. سیل هایی که در جنوب کشور شاهد آن بودیم تحت تاثیر وزش بادهای موسمی اقیانوس هند است.

به گفته وی، آنچه نقشه ها نشان می دهد این است که این وضعیت جوی تا دوشنبه هفته آینده ادامه دارد. هرچند از روز شنبه این سامانه بارشی ضعیف می شود اما تا روز دوشنبه درگیر این موضوع در کشور خواهیم بود.

وی تصریح کرد: این سامانه بارشی هر ساله در فصل تابستان رخ می دهد اما امسال از گستردگی بیشتری برخوردار بوده است به طوری که جنوب غرب کشور و تقریبا شرق خوزستان را در بر می گیرد اما شمال کشور را تحت تاثیر قرار نمی دهد. این سامانه با توجه به گستردگی خود حتی اصفهان و فارس را نیز شامل شده است.

هر ساله در فصل تابستان، این باران های شدید تحت تأثیر بادهای موسمی هند رخ می دهد

وی با بیان اینکه بیشترین این ناپایداری جوی در استان های جنوبی کشور است، گفت: این ناپایداری جوی که با بارش شدید باران و سیل همراه است از سیستان و بلوچستان آغاز شد و هرمزگان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری را با بارش شدید باران تحت تاثیر قرار داد. امسال از نظر موقعیت مکانی این ناپایداری جوی گسترده تر بوده است، اما همه ساله در فصل تابستان این بارندگی های شدید تحت تاثیر بادهای موسمی هند رخ می دهد.

قاینی پور گفت: این احتمال وجود دارد که جنوب استان خراسان رضوی امروز تحت تاثیر امواج این سامانه قرار گیرد و شاهد بارش های پراکنده باشیم. به طوری که در روزهای جمعه و شنبه سامانه جوی نفوذی از شمال غرب کشور در روز شنبه آینده شمال استان ما حتی مشهد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و روز جمعه در شمال استان و روز شنبه در برخی مناطق بارش سیل آسا داریم. مناطق مرکزی استان که منجر به کاهش دما خواهد شد. در استان اتفاق می افتد.

دلیل اصلی تشکیل بادهای موسمی، تغییرات سالانه زیاد دما در مناطق وسیع خشکی در مقایسه با سطح اقیانوس های مجاور است.

مناطق گرمسیری اقیانوسی، به ویژه دریای عرب، خلیج بنگال و اقیانوس هند، مهمترین منابع دما و رطوبت هستند که انرژی لازم را برای ادامه گردش گسترده بادهای موسمی و فعالیت مداوم آن بر فراز هند فراهم می کنند. شبه قاره

بارندگی های موسمی تابستانی آسیایی به مدت حدود یکصد روز تقریبا همزمان با وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان از روزهای پایانی خرداد آغاز و تا اوایل مهرماه با تاخیر زمانی چند هفته ای به پایان می رسد. فعالیت آن در جنوب شرقی ایران (سیستان و بلوچستان) نیز مشاهده می شود.

اگر سامانه موسمی هند بسیار فعال و دارای رطوبت زیاد باشد به عرض های جغرافیایی شمالی و غربی متمایل می شود و در استان هایی مانند کرمان، هرمزگان، فارس، یزد و اصفهان بارندگی خواهیم داشت، اما در صورت رطوبت انتقالی. کم است. ، در این مناطق به دلیل تشکیل ابرهای جوشان ضخیم کمتر، طوفان گرد و غبار و افزایش نسبی دما رخ می دهد.

علت بارندگی های اخیر در ایران چیست؟علت بارندگی های اخیر در ایران چیست؟

به نظر می رسد با توجه به گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی، رفتار باران های موسمی امسال تقریباً استثنایی تغییر کرده و باعث بارش شدید باران در بخش های وسیعی از نیمه جنوبی کشور شده است.

علت اصلی تشکیل بادهای موسمی خشکی بیش از حد زمین و نبود پوشش گیاهی مناسب است.

به دلیل خشکی بیش از حد زمین و نبود پوشش گیاهی مناسب در این مناطق، رگبارهای شدید می تواند منجر به رواناب و حتی سیل در برخی نقاط شود.