دستورالعمل چاقی کانادایی ضریب تاثیر CMAJ را دو برابر می کند


نمی‌توان شکی در ذهن هر کسی وجود داشت که عرضه آن در سال ۲۰۲۰ راهنمای عمل بالینی کانادایی در مورد چاقی بزرگسالان، که خلاصه ای از آن در CMAJ، هم نقطه عطف و هم نقطه عطف در پزشکی چاقی است.

در عرض ۴۸ ساعت پس از انتشار، بیش از ۸۰ میلیون برداشت رسانه ای در سراسر جهان دریافت کرد و خلاصه CMAJ اولین مقاله دانلود شده در وب سایت CMAJ در سال ۲۰۲۰ بود.

این که چقدر تأثیر این دستورالعمل‌ها زیاد بوده است، احتمالاً با یادداشت «متشکرم» اخیر به نویسندگان کریستن پاتریک، سردبیر CMAJ، که خاطرنشان می‌کند، به بهترین شکل منعکس می‌شود:

من می نویسم تا از شما برای کمک به دو برابر کردن ضریب تأثیر CMAJ (IF) در گزارش امسال تشکر کنم! CMAJ’s 2021 IF است ۱۶.۸۵۹. دستورالعمل بسیار تأثیرگذاری که شما و همکارانتان در CMAJ در سال ۲۰۲۰ منتشر کردید به این جهش بزرگ کمک کرد. از اینکه CMAJ را برای انتشار خود انتخاب کردید متشکریم. امیدوارم دوباره ما را انتخاب کنی.»

در واقع، طبق گفته Google Scholar، دستورالعمل ها قبلاً در بیش از ۱۵۰ مقاله ذکر شده است و بارگیری PDF از وب سایت CMAJ با بیش از ۲۰۰۰ مورد در ماه ادامه دارد.

این توجه نسبتاً تماشایی به این دستورالعمل‌های عمل بالینی (به طور کلی یک رویداد نسبتاً پیش پا افتاده است که به ندرت توجه رسانه‌های غیر عادی را به خود جلب می‌کند)، گواهی بر تلاش‌های عظیم و رویکرد آینده‌اندیشی است که توسط بیش از ۶۰ نویسنده انجام شده است، که در ۱۹ فصل طرح‌بندی فعلی ما را ارائه می‌کنند. تفکر و شواهد برای پرداختن به چاقی به عنوان یک بیماری مزمن در عمل بالینی.

در حالی که من به CMAJ به دلیل این جهش دیدنی در ضریب تاثیر آن تبریک می گویم، فقط می توانم امیدوار باشم که این توجه در اجرای بیش از ۸۰ توصیه توسط پرداخت کنندگان و مقامات بهداشتی و همچنین هر پزشک درگیر در مراقبت از چاقی منعکس شود.

همانطور که دانش ما همچنان در حال پیشرفت است، من مشتاقانه منتظر به روز رسانی مداوم این دستورالعمل ها هستم تا اطمینان حاصل کنم که این پیشرفت ها برای بهبود زندگی افرادی که دارای چاقی هستند ادامه می یابد.

@DrSharma
برلین، دی