دستورات ریاست جمهوری در خصوص واگذاری زمین به شرط ساخت مسکنگزارش کردن صدای ایرانآیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه به وزارت راه و شهرسازی رفت و از نزدیک در جریان عملکرد، طرح ها و پروژه های مهم این وزارتخانه به ویژه در حوزه ساخت و ساز مسکن قرار گرفت. در این جلسه که استانداران سراسر کشور نیز از طریق ویدئو کنفرانس حضور داشتند، موضوع ساخت و ساز و تنظیم بازار مسکن مهمترین محور سخنان رئیس جمهور بود.

وی با تاکید بر لزوم اجرای وعده دولت مبنی بر ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور به منظور انجام تکلیف قانونی و پاسخگویی به نیاز موجود، خاطرنشان کرد: پیش نیاز اجرای این طرح تخصیص زمین این است که وزارت راه و شهرسازی در این زمینه مسئولیت مهمی دارد و باید با شناسایی اراضی مناسب و تشکیل بانک مسکن زمینه جهش تولید مسکن در کشور را فراهم آورد.

رئیس‌جمهور در ادامه به تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دستور داد تا پایان شهریورماه تمامی زمین‌های اعلام شده برای ساخت مسکن را به وزارت راه و شهرسازی تحویل دهند تا از طریق بانک زمین به متقاضیان واگذار شود. در غیر این صورت تمام این اراضی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران سند خواهد شد.

رئیسی همچنین بر ضرورت اخذ مالیات از اراضی متروکه تاکید کرد و به وزارت راه و شهرسازی دستور داد علاوه بر ساخت مسکن، «زمین به شرط ساخت مسکن» را برای مشارکت در روند ساخت مسکن در کشور به مردم واگذار کند. .

زمین ها فقط باید به متقاضیان ساخت و ساز واگذار شود

وی در ادامه به اهمیت نظارت بر روند واگذاری زمین و ساخت و ساز مسکن اشاره کرد و خاطرنشان کرد: نهادهای متولی باید اطمینان حاصل کنند که در تمامی مراحل اجرای طرح جهش تولید مسکن، تحت هیچ شرایطی زمینه میانجی گری و سفته بازی فراهم نشود. خلق شده است. زمین ها فقط باید به متقاضیان ساخت و ساز واگذار شود.

رئیس جمهور همچنین به استانداران دستور داد مسکن را یکی از مهمترین اولویت های خود قرار دهند و برنامه های دولت و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه را با جدیت، سرعت و دقت دنبال کنند.

قوانین و اسناد بالادستی در ساخت مسکن انبوه

رئیسی در ادامه بر توجه به قوانین و اسناد بالادستی در ساخت مسکن انبوه تاکید کرد و افزود: در توسعه شهرها توجه به ضوابط و دستورالعمل های قانونی در حوزه معماری از اهمیت بالایی برخوردار است. ترجیح دولت، توسعه افقی شهرها به جای بلندمرتبه سازی است، اما این راهبرد مستلزم توسعه دسترسی به زیرساخت های مربوطه در مناطقی است که برای ساخت و ساز مسکن در نظر گرفته شده است.

اطلاع رسانی شفاف کلیه پروژه های در دست اجرا در حوزه مسکن، اعمال نظارت دقیق بر روند اجرای طرح جهش تولید مسکن، تفویض اختیارات لازم به استانداران از طریق وزارت راه، شهرسازی و ارائه خدمات زیربنایی همزمان. زمان واگذاری زمین به مردم، از دیگر دستورات صریح رئیس جمهور به نهادهای مسئول، در حوزه تولید مسکن بود.
رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود نظارت بر بازار مسکن و تنظیم مقررات در این زمینه را از وظایف وزارت راه و شهرسازی دانست و تصریح کرد: این وزارتخانه باید با رصد دقیق روندها و روندها، بازار را متعادل کند. افزایش عرضه و نگذارید در بحث مسکن به مردم فشار بیاید.

رئیسی با اشاره به سهم بالای مسکن در بودجه خانوار، اقدامات نظارتی و مدیریتی در این بازار را از مهمترین اولویت ها دانست و گفت: ساماندهی این بازار می تواند کمک زیادی به معیشت خانواده ها کند و بار بزرگی را از دوش آنها بردارد.

وی به وزیر راه و شهرسازی و مدیران ارشد این وزارتخانه و استانداران دستور داد تا برای تمامی پروژه‌ها زمان‌بندی دقیقی تعیین و در روند اجرا حتماً به زمان‌بندی مذکور پایبند باشند.

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی شفاف به مردم از زمان اجرای پروژه ها، گفت: باید با ابلاغ شفاف زمان بندی، امکان نظارت افکار عمومی، مردم و رسانه ها بر روند اجرا و تکمیل پروژه ها فراهم شود. در یک زمان خاص

رئیس جمهور در این دیدار پس از استماع گزارش وزیر راه و شهرسازی و معاونان این وزارتخانه در حوزه های مختلف، از اقدامات این وزارتخانه در توسعه ترانزیت، بسیج تسهیلات برای اعزام و بازگشت زائران قدردانی کرد. بیت الله الحرام پیگیری مصوبات سفر استانی و راه اندازی سامانه های مختلف. هوشمند در حوزه کاری وزارت راه و شهرسازی این اقدامات را زمینه ساز تحقق برنامه های کلان دولت مردمی دانست.

رئیسی گفت: وزارت راه و شهرسازی به ویژه در حوزه کریدورهای ترانزیتی مسئولیت مهمی بر عهده دارد که اجرای دقیق و صحیح آن می تواند موتور محرکه توسعه و پیشرفت کشور باشد. لازم است طرح های توسعه در این حوزه به موقع تکمیل شود، در غیر این صورت ممکن است کارایی خود را از دست بدهد.

در ابتدای این جلسه وزیر راه و شهرسازی و تعدادی از معاونین به تشریح طرح های در دست اجرای این وزارتخانه پرداختند و در خصوص روند اجرایی آن توضیحاتی ارائه کردند.