در گفتگوی تلفنی رئیسی با گوترش چه گذشت؟گزارش کردن صدای ایرانآیت الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه در پاسخ به تماس تلفنی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و در پاسخ به قدردانی از حسن نیت و اقدام ایران در آزادی دو تن از محکومان امنیتی زندانی در کشورمان، گفت: این اقدام. دلیلی بر حسن نظر و رویکرد است. تعامل جمهوری اسلامی ایران برای حل مسائل و مشکلات است.

رئیس جمهور همچنین در پاسخ به ابراز امیدواری دبیرکل سازمان ملل به تمدید و تداوم آتش بس در یمن، تصریح کرد: ایران همواره بر رفع محاصره و برقراری آتش بس در یمن و تلاش برای حل بحران از طریق گفتگوهای یمنی و یمنی تاکید کرده است. تفاهم بدون دخالت خارجی در این کشور. و همکاران شما در سازمان ملل این را تایید می کنند.

آیت الله رئیسی خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: امیدوارم با تلاش و پیگیری شما، عربستان به تعهدات خود در توقف حملات به یمن عمل کند و از سوی مردم این کشور برای حل مشکلات متقاعد شود. مشکلات این کشور با مشارکت خود یمنی ها و تعیین کننده سرنوشت یمن است.”

آیت الله سید ابراهیم رئیسی

رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد از ظرفیت های متنوع و موثر خود برای حل مسائل منطقه ای و جهانی استفاده کند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفتگوی تلفنی ضمن قدردانی از حسن نظر و رویکرد انسان دوستانه و تعاملی جمهوری اسلامی ایران در حل مسائل منطقه ای و جهانی به دیدار خود با رئیس جمهور کشورمان اشاره کرد. در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: برای من افتخار بزرگی از جانب شما بود. در آن جلسه بحث های مهمی داشتیم و من نگرانی جمهوری اسلامی در مورد مسائل جهانی را به خوبی درک کردم.

دبیرکل سازمان ملل متحد به رئیس جمهور ایران اطمینان داد که تمام تلاش خود را برای متقاعد کردن عربستان برای توقف حملات به یمن و تلاش برای حل بحران از طریق گفتگو بین گروه های مختلف یمنی به کار خواهد گرفت.

گوترش تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم در منطقه ای که جایگاه ویژه و باستانی در تمدن بشری دارد با مشارکت ایران که سابقه تمدنی چند هزار ساله دارد، ساختار سیاسی جدیدی ایجاد کنیم.