در گفتگوی تلفنی رئیسی با رئیس جمهور چین چه گذشت؟گزارش کردن صدای ایرانسیدابراهیم رئیسی بعدازظهر جمعه (۱۷ مرداد) در گفت و گوی تلفنی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را ادامه سیاست مخرب یکجانبه گرایی این کشور دانست که اکنون به تهدیدی برای صلح جهانی تبدیل شده است. و امنیت
رئیس جمهور احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و در این زمینه حمایت از سیاست چین واحد را سیاست قطعی و اصولی دانست. جمهوری اسلامی ایران
با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه روابط با چین بدون توجه به تحولات بین المللی، همکاری های مستقل مبتنی بر منافع ملی کشورهای مستقل، الگوی صحیح حکمرانی در سطح منطقه و بین المللی است و ضمن تاکید بر ضرورت حاکمیت عدالت و انصاف در نظم بین المللی نوظهور هرگونه تلاش آمریکا برای تکرار الگوی جنگ سرد در جهان را نشانه ضعف و زوال خود می دانست.
وی در پاسخ به قدردانی از سیاست توسعه روابط و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و همسایگان و دستاوردهای آن توسط رئیس جمهور چین، تاکید کرد: این رویکرد جمهوری اسلامی ایران بسترهای لازم را برای امنیت و امنیت فراهم کرده است. توسعه جمعی در غرب آسیا می تواند الگویی برای تقویت اعتماد باشد. توسعه سیاسی و اقتصادی منطقه
رئیسی در همین چارچوب بر تلاش ایران برای تامین امنیت دریایی و انتقال انرژی تاکید کرد.
رئیس جمهور همچنین با بررسی مذاکرات لغو تحریم ها، بر ضرورت تصمیم سیاسی طرف آمریکایی به عنوان ناقض توافق و لزوم اقدام مقتضی این کشور برای لغو تحریم های غیرقانونی ایران و طرف های ثالث تاکید کرد.
رئیسی از گسترش همکاری های اقتصادی چندجانبه در چارچوب ترتیبات منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس استقبال کرد.
رئیسی و شی جین پینگ همچنین با پیشنهاد ابتکارات توسعه همکاری و ابراز خرسندی از توسعه روابط و جهش مبادلات تجاری بین دو کشور در یک سال گذشته، بر راهبردهای توسعه و تسریع در روند اجرای برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله توافق کردند. .
همچنین شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در دومین گفت وگوی سران دو کشور از همکاری های ایران و چین در عرصه بین المللی و حمایت متقابل دو کشور از مواضع یکدیگر در عرصه های منطقه ای و بین المللی قدردانی کرد. کشورهای دولت سیزدهم
وی ضمن اشاره به اهمیت حفظ ثبات منطقه و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، بر مخالفت چین با سیاست فشار و یکجانبه گرایی تاکید کرد.
رئیس جمهور چین با تاکید بر اهمیت راهبردی روابط چین و ایران و تلاش کشورش برای تقویت و توسعه همکاری های کلیدی، راهبردی و امنیتی دو کشور به ویژه در زمینه های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی، تصریح کرد: اجرای برجام سند جامع همکاری ۲۵ ساله دو کشور گام بزرگی در این راستا است و بر این اساس دستورات لازم را برای توسعه روابط راهبردی همه جانبه با ایران از جمله در زمینه اقتصادی صادر می کنم.